LA0975 Lietišķā valodniecība

Kods LA0975
Nosaukums Lietišķā valodniecība
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Doktora, Akadēmiskais
Tematiskā joma Valodas
Struktūrvienība Liepājas akadēmija
Mācībspēks Diāna Laiveniece, Linda Lauze
Kredītpunkti 8.0
Daļas 1
Anotācija Studiju kurss attīsta zināšanās balstītu izpratni par valodas lietojuma un valodas apguves teorētiskajiem un praktiskajiem aspektiem, nodrošinot izpratni par sociolingvistisko pētījumu teorijām un virzieniem, pilnveidojot zināšanas par lingvistisko pragmatiku kā starpdisciplināru valodniecības apakšnozari, attīstot izpratni par lingvistisko teoriju ietekmi uz valodu apguves modeļiem un praksi, padziļinot zināšanas valodas standartizācijas un literārās valodas funkcionēšanas aspektā un veidojot izpratni par valodas lietojumu zinātniskajā diskursā..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Sociolingvistikas rašanās iekšējie un ārējie cēloņi. Agrīnie runas kolektīvu pētījumi. Uzrunas izvēles sociālās normas un kongruences likumi. Valodas politika. Valodas situācija. Valoda un identitāte. Lingvistiskā attieksme. Pragmatisko pētījumu problemātika. Runas aktu teorija. Runas aktu teorijas ietekme uz izpratni par valodas apguves. Valodas funkciju teorijas. Implicētā satura slēdzienu teorija. Metadiskursa modelis zinātniskajā komunikācijā. Kompetences jēdziena rašanās, attīstība un ietekme uz izpratni par valodas apguvi. Lingvistiskās ainavas metodes izmantojums valodas apguvē. Autentiskie teksti.Valodas normas teorijas rašanās un attīstība. Literārās valodas veidošanās un attīstība. Literārās valodas normas funkcionēšanas aspekti. Valodas kultūras izpratne. Pārskats par leksikogrāfijas un terminogrāfijas teorētiskajiem aspektiem. Latviešu leksikogrāfija. Terminogrāfijas specifika. 64 144 0 0
Kopā: 64 144 0 0
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis ir attīstīt zināšanās balstītu izpratni par valodas lietojuma un valodas apguves teorētiskajiem un praktiskajiem aspektiem. Studiju kursa uzdevumi: 1) nodrošināt izpratni par sociolingvistisko pētījumu teorijām un virzieniem; 2) pilnveidot zināšanas par lingvistisko pragmatiku kā starpdisciplināru valodniecības apakšnozari; 3) attīstīt izpratni par lingvistisko teoriju ietekmi uz valodu apguves modeļiem un praksi; 4) padziļināt zināšanas valodas standartizācijas un literārās valodas funkcionēšanas aspektā; 5) veidot izpratni par valodas(-u) lietojumu zinātniskajā diskursā.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
1) izprot un spēj definēt moduļa pamatjēdzienus: sociolingvistika, pragmatika, kompetence, valodas apguves modelis, literārā norma, terminogrāfija, leksikogrāfija, zinātniskais diskurss u. c.; 2) izprot un spēj raksturot aplūkoto teoriju pamatbūtību; zina teoriju autorus un viņu publicētos darbus; 3) spēj izteikt kompetentu viedokli par konkrētiem jautājumiem modulī aplūkotajās zinātnes jomās; 4) spēj demonstrēt lietpratīgu attieksmi, veicot praktiskas ievirzes pētnieciskus uzdevumus; 5) spēj kritiski vērtēt zinātniskajā literatūrā paustās atziņas; 6) orientējas modulī aplūkoto zinātnes jomu problemātikā un spēj sekot līdzi aktualitātēm, patstāvīgi padziļinot savu profesionālo un pētniecisko kompetenci. - Metodes: 1. Semināru ziņojumu un prezentāciju sagatavošana. 2. Kartotēkas izstrāde par izteikumu pragmatisko nozīmi. 3. Eseja par valodas apguvi – teorijas, refleksijas, pašpieredze. 4. Ziņojums par vārdnīcu kā par kultūrvēsturisku vai lingvodidaktisku, vai digitālu resursu. Kritēriji: atzīme tiek aprēķināta kā vidējā svērtā atzīme par visu četru patstāvīgo darbu izpildi (starppārbaudījumu rezultāti).
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Semināru ziņojumu un prezentāciju sagatavošana - 25%
Kartotēkas izstrāde par izteikumu pragmatisko nozīmi - 25%
Eseja par valodas apguvi – teorijas, refleksijas, pašpieredze - 25%
Ziņojums par vārdnīcu kā par kultūrvēsturisku vai lingvodidaktisku, vai digitālu resursu - 25%
 
Priekšzināšanas Vispārīgās valodniecības kurss bakalaura un/vai maģistra studiju līmenī.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 8.0 32.0 32.0 0.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]