LA0650 Etnolingvistika: teorija un skolas prakse

Kods LA0650
Nosaukums Etnolingvistika: teorija un skolas prakse
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Pamatstudiju, Akadēmiskais
Tematiskā joma Valodas
Struktūrvienība Liepājas akadēmija
Mācībspēks Ieva Ozola
Kredītpunkti 3.0
Daļas 1
Anotācija Etnolingvistika kā starpdisciplināra nozare, tās metodes un pamatjēdzieni. Valodas un etnosa, tā kultūras un vēstures mijiedarbe. Valodas nozīme etnosa pasaules uztveres izzināšanā. Lingvistiskā pasaulaina. Tautas taksonomijas, to analīze. Tradīciju un to pārmaiņu izpausmes valodā..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
1. tēma. Etnolingvistika kā starpdisciplināra zinātne. 1.1. Etnolingvistika – valodniecības, etnogrāfijas, socioloģijas robežzinātne. Etnolingvistikas pētījumu saturs un to saikne ar citām zinātnes nozarēm. 1.2. Etnolingvistikas pētniecības metodes. 1.3. Etnolingvistikas cilme un attīstība (no 19. gs. līdz mūsdienām). 4 6 2 8
2. tēma. Etnolingvistikas avoti un to analīze. Etnolingvistiskajai analīzei nozīmīgi latviešu materiālās kultūras dotumi: arheoloģijas, etnogrāfijas u. c. materiāli. Etnolingvistikas pētījumu avoti: izlokšņu materiāli, dialektu atlanti, etnogrāfijas atlanti, dialektālās vārdnīcas, folkloras teksti, dažādu laikmetu rakstītie teksti, daiļliteratūra, mūsdienu sarunvaloda u. c. 4 10 2 12
3. tēma. Lingvistiskā pasaulaina. Tautas taksonomijas. 3.1. Valodā ietvertie tautas priekšstati par laiku un telpu. 3.2. Dzīvais un nedzīvais. Dabas parādību, ģeogrāfiskās vides (ainavas), floras un faunas taksonomijas (avoti un piemēri pēc studentu izvēles). 3.3. Cilvēka dzīves telpa: sēta dažādos Latvijas kultūrvēsturiskajos novados, tās veidojums, priekšmetu semantiskā slodze. Mājoklis mūsdienās, tā lingvistiskais raksturojums. (avoti un piemēri pēc studentu izvēles) 3.4. Apģērbs: tautas tērps, ar to saistītās paražas, ticējumi, rituāli kā būtisks etnosa kultūras komponents. Apģērbs mūsdienās, tā lingvistiskais raksturojums. (avoti un piemēri pēc studentu izvēles). 8 12 4 16
4. tēma. Cilvēks tautas priekšstatos. 4.1. Cilvēka verbālais portrets. Latvieša etnopsiholoģiskā portreta un tautas vērtību sistēmas analīze, izmantojot folkloras, izlokšņu, literārus tekstus (avoti un piemēri pēc studentu izvēles). 4.2. Stereotipi, etaloni. Savējais un svešais. Citu etnosu uztvere un verbālais raksturojums. 4.3. Cilvēka vārds, tā izvēle, vārda semantikas izpratne dažādos gadsimtos. Vārda izvēles tradīciju attīstības analīze (avoti un piemēri pēc studentu izvēles). 8 12 4 16
5. tēma. Cilvēka dzīves riti un to atspoguļojums valodā. 5.1. Dzimta, cilvēka mūžs, valodā atspoguļotie tautas priekšstati par dzimšanu, dzīvi, nāvi, likteni. 5.2. Nozīmīgākie dzīves riti, svētki (gadskārtu, ģimenes): reliģisko un pirmskristietības elementu mijiedarbības izpausmes. Gadskārtu vai ģimenes svētku tradicionālās kultūras stereotipu izpausmes valodā un valodu kontaktos (avoti un piemēri pēc studentu izvēles). 8 12 4 16
Kopā: 32 52 16 68
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis: Zināšanas un izpratne par etnolingvistikas kā starpdisciplināras nozares būtību: valodas un etnosa, tā kultūras un vēstures mijiedarbi, valodas nozīmi tautas pasaules uztveres izzināšanā. Studiju kursa uzdevumi: Gūt izpratni par etnolingvistikas kā starpdisciplināras nozares attīstības gaitu un teorētiskajiem pamatiem. Apgūt etnolingvistiskās analīzes metodes un paņēmienus. Attīstīt izpratni par valodas dažādo eksistences formu un tautas kultūras, vēstures, sociālo un etnisko grupu mijiedarbi. Pilnveidot prasmi patstāvīgi izvēlēties un strādāt ar etnolingvistiskās informācijas daudzveidīgajiem avotiem. Veidot un attīstīt prasmi analizēt valodā atspoguļoto tautas pasaules uztveri un priekšstatus.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Zināšanas par etnolingvistikas nozīmīgākajiem pētījumiem, teorētiskās informācijas resursiem un etnolingvistikas avotiem, kā arī pētīšanas metodēm. - Dalība praktiskajās nodarbībās un semināros. Nobeiguma eksāmens.
Prot iegūt un analītiski izvērtēt studijām un profesionālajai pilnveidei nepieciešamo informāciju no dažādiem teorētiskajiem avotiem. - Patstāvīgā darba uzdevumu izpilde. Nobeiguma eksāmens.
Prot iegūt etnolingvistisko un kulturoloģisko informāciju no dažādiem etnolingvistikas avotiem. - Patstāvīgā darba uzdevumu izpilde. Nobeiguma eksāmens.
Prot analizēt valodā atspoguļoto tautas pasaules uztveri un priekšstatus, izmantojot etnolingvistiskās analīzes metodes un lingvistiskās (valodiskās) pasaulainas rekonstrukcijas paņēmienus. - Dalība praktiskajās nodarbībās un semināros. Patstāvīgā darba uzdevumu izpilde. Nobeiguma eksāmens.
Pilnveidota studentu lingvokulturoloģiskā kompetence, spēja patstāvīgi izmantot iegūtās zināšanas praksē, argumentēti spriest par etnolingvistikas jautājumiem. - Patstāvīgā darba uzdevumu izpilde. Nobeiguma eksāmens.
Pilnveidota studentu komunikatīvā kompetence, sadarbojoties semināru ziņojumu, praktisko uzdevumu un eksāmena darba izstrādē. - Dalība praktiskajās nodarbībās un semināros. Patstāvīgā darba uzdevumu izpilde. Nobeiguma eksāmens.
Attīstīta kritiskā domāšana: pieredze etnolingvistiska rakstura problēmjautājumu risināšanā izmantot zinātniskos avotus, salīdzināt tos ar populārzinātniskiem un cita veida avotiem. - Dalība praktiskajās nodarbībās un semināros. Patstāvīgā darba uzdevumu izpilde. Nobeiguma eksāmens.
Pilnveidota digitālā kompetence, spēja patstāvīgi atbilstoši tematam izvēlēties digitālos resursus, novērtēt tos un izmantot studiju darbā un profesionālajā pilnveidē. - Dalība praktiskajās nodarbībās un semināros. Patstāvīgā darba uzdevumu izpilde. Nobeiguma eksāmens.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Praktisko nodarbību uzdevumu izpilde - 20%
Tautas taksonomiju analīzes, stereotipu un inovāciju analīzes uzdevumu izpilde un prezentēšana nodarbībās - 30%
Eksāmena darba izstrāde, prezentēšana un aizstāvēšana - 50%
 
Priekšzināšanas Pamatzināšanas par Latvijas vēsturi, latviešu folkloru, leksiku un tās etimoloģiju.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 3.0 16.0 16.0 0.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]