LA0602 Latviešu valodas un literatūras sociālie un reģionālie aspekti

Kods LA0602
Nosaukums Latviešu valodas un literatūras sociālie un reģionālie aspekti
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Pamatstudiju, Profesionālais
Tematiskā joma Pedagoģija
Struktūrvienība Liepājas akadēmija
Mācībspēks Linda Lauze, Zanda Gūtmane
Kredītpunkti 6.0
Daļas 1
Anotācija Kursā tiks attīstītas pētnieciskās iemaņas par latviešu literatūru kā Eiropas un pasaules literatūras un kultūras daļu; analizētas literatūras un mediju saiknes ar attiecīgā laikmeta kultūrā atspoguļotajiem sabiedriskajiem procesiem un ideoloģiju; apgūti jaunākie zinātniskos atzinumi par literatūras saikni ar sociālo un kultūras norišu daudzveidību; pilnveidotas analītiskas lasīšanas iemaņas;.
Kursā tiks attīstītas pētnieciskās iemaņas noteikta sociolekta vai reģiolekta izpētē, izzinot lokālās vides valodas kolektīvu piederību sociālajai vai teritoriālajai grupai un veidojot ieinteresētu attieksmi pret dažādiem valodas variantiem; attīstītas prasmes sistematizēt apgūtās zināšanas un pieredzi to pielietojumā diahroni un sinhroni daudzveidīgu literatūras un mediju tendenču apkopojumā un analīzē literatūrkritiskās domas un sociālo un kultūras norišu kontekstā; iepazīti izlokšņu pētījumi, Latvijā veiktie pētījumi par bērnu un jauniešu valodu, tai raksturīgajām pazīmēm, piedāvājot idejas iegūto zināšanu izmantošanai latviešu valodas satura plānošanā pamatskolas un vidusskolas posmā..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
1. Lasīšana un lasītāja loma mūsdienu kultūrā. Pārskats par tekstu izplatīšanas un grāmatniecības vēsturi. Grāmatu iespiešanas kultūrvēsturiskā nozīme. 4 8 2 10
2. Literatūra un mitoloģiskā pasaules uztvere. Mitoloģisko elementu (tēlu, motīvu, struktūru, u.tml.) analīze atbilstoši izvēlēto literārajos tekstos. 2 8 2 10
3. Literatūra un reliģija. Vēsturisks pārskats par reliģisko tēmu nozīmi Eiropas un latviešu literatūrā. 4 8 2 10
4. Literatūra un indivīda pašizpausme. Jaunrades, filosofiskas refleksijas, jūtu pasaules, morāles dilemmu u.tml. tēlojums literatūrā. 4 10 2 14
5. Literatūra un valstiskuma apziņa, patriotisms. Valstiskuma apziņas un patriotisma motīvu dažādu tautu un vēsturisko periodu literārajos darbos analīze grupu projektu ietvaros. 2 8 2 10
6. Literatūras didaktiskums. 2 8 2 10
7. Politisko strāvojumu ietekme literatūrā. 8 8 2 10
8. Literatūra un identitātes problemātika. 6 8 2 10
9. Valodas paveidi. 8 10 4 14
10. Valodas sociālie varianti: bērna valoda. 6 10 4 14
11. Valodas sociālie varianti: jauniešu valoda. 6 8 4 10
12. Valodas reģionālie varianti. 12 10 4 14
Kopā: 64 104 32 136
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Mērķis: apgūt zināšanas un izpratni par literatūras kā sabiedrībā balstīta procesa likumsakarībām un tās saistību ar sociālo un kultūras jomu daudzveidību, par latviešu valodas mainīgumu sociālo un reģionālo aspektu kontekstā; attīstīt prasmi iekļaut šajā kursā iegūtās zināšanas un prasmes (teksta analīze, salīdzinošā teksta analīze, recenzija, diskusiju forums, daļēji strukturēta diskusija) pamatskolas un vidusskolas latviešu valodas un literatūras programmas saturā, īpaši padziļinātajā līmenī. Uzdevumi: 1. attīstīt pētnieciskās prasmes valodas un literatūras apguvē; 2. pilnveidot analītiskās un radošās lasīšanas prasmes; 3. attīstīt prasmes sistematizēt iegūtās zināšanas un pieredzi to pielietošanā; 4. pilnveidot prasmi izteikt savu argumentētu viedokli par atsevišķiem valodas, literatūras, sociālajiem un kultūras aspektiem un diskutēt par tiem.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
ZINĀŠANAS: 1. pārzina literatūras un mediju saikni ar attiecīgā laikmeta kultūrā atspoguļotajiem sabiedriskajiem procesiem un ideoloģiju un latviešu literatūru kā Eiropas un pasaules literatūras un kultūras daļu; 2. zina jaunākos zinātniskos atzinumus par literatūras saikni ar sociālo un kultūras norišu daudzveidību; 3. saprot tādus jēdzienus kā valodas paveids, valodas sociālie un reģionālie varianti, sociolekts, reģiolekts, bērna valoda, jauniešu valoda u.c., ilustrējot ar Latvijas situācijai raksturīgiem piemēriem; 4. raksturo latviešu valodas sociālos un reģionālos variantus, izskaidro valodas pārmaiņu un modificēšanās cēloņus. - Patstāvīgo darbu izpilde un gala pārbaudījuma novērtēšana 10 ballu sistēmā.
PRASMES: 5. prot analizēt daudzveidīgas literatūras un mediju tendence diahroni un sinhroni, sociālo un kultūras norišu kontekstā; 6. prot iegūt, atlasīt, apkopot un prezentēt informāciju, veidot tekstu izlasi par noteiktu tēmu; 7. prot analizēt noteiktas sociālās vai vecuma grupas latviešu valodu, mijiedarbību ar citām valodām un valodas reģionālo variantu izmantojumu dažādos tekstos, izmantojot arī elektroniskos resursus informācijas ieguvei, patstāvīgo darbu un mācību materiālu izstrādei, kā arī prezentēšanai. - Patstāvīgo darbu izpilde un gala pārbaudījuma novērtēšana 10 ballu sistēmā.
KOMPETENCES: 9. spēj iesaistīties grupu darbā, grupu projektu veidošanā, veidot un virzīt diskusiju par noteiktām literatūras parādībām; izstrādāt dažādu līmeņu uzdevumus, aptauju un stundas konspektu par noteiktām literatūras parādībām sabiedrisko procesu kontekstā; 10. spēj patstāvīgi padziļināt savu profesionālo kompetenci, apzinot aktuālās literatūras tendences sabiedrisko procesu kontekstā. 11. spēj novērtēt latviešu valodas varietāti (sociālo vai reģionālo variantu iezīmes) atšķirīgu valodas lietotāju lingvistiskajā repertuārā, izturēties ar cieņu pret runātājiem, kuru valodā jaušamas reģionālās vai sociālās grupas īpatnības, reflektēt par sociālo vai reģionālo variantu nozīmi (vērtību) mūsdienu daudzkultūru sabiedrībā, izglītībā un nacionālās identitātes saglabāšanā. - Patstāvīgo darbu izpilde un gala pārbaudījuma novērtēšana 10 ballu sistēmā.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Pozitīvs vērtējums par semināra jautājumiem - 60%
Patstāvīgo darbu izpilde - 20%
Gala pārbaudījums (eksāmens) - 20%
 
Priekšzināšanas Kursi: Ievads valodniecībā (LA1108) Latviešu literatūras vēsture I (LA0612), II (LA0613), III (LA0614) Pasaules literatūras vēsture I (LA1311), II (LA0606), III (LA0607)
Studiju kursa plānojums
Daļa KP Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 6.0 32.0 32.0 0.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]