LA0181 Ievads rakstniecības studijās

Kods LA0181
Nosaukums Ievads rakstniecības studijās
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Augstākā līmeņa, Akadēmiskais
Tematiskā joma Valodas
Struktūrvienība Liepājas akadēmija
Mācībspēks Zanda Gūtmane
Kredītpunkti 3.0
Daļas 1
Anotācija Kurss veido ievadu rakstniecības studijās. Kursā notiek diskusijas par stāstniecības, rakstniecības un literatūras jēdzieniem, rakstniecības un literatūras vēsturi citu mākslu kontekstā un rakstniecības izpētes iespējām, iepazīstināšana ar studiju programmas mērķiem, uzdevumiem, rezultātiem, darbības veidu un formu. Kursā notiek dažādu humanitāro zinātņu nozaru specifikas izpēte, valodniecības un literatūrzinātnes pētījumu lauka apzināšana citu zinātņu attīstības kontekstā, literatūras vēstures, teorijas, kritikas darbības un jaunrades lauka apzināšana..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
1. Rakstniecības attīstības sākotne un gaita Rietumu kultūras vēsturē. Rakstniecības un stāstniecības jēdzieni. Naratoloģijas pamati. 2 6 0 0
2. Naratīva (stāstījuma) jēdziens. Vizuālā un verbālā naratīva nozīme kultūras vēsturē. Naratīva veidošanas tradīciju izmaiņas literatūras vēstures gaitā. 2 6 0 0
3. Rakstniecības studijas humanitāro zinātņu un mākslu kontekstā. 2 6 0 0
4. Humanitāro zinātņu būtība, valodniecības un literatūrzinātnes nozares, to pētījumu lauks. 2 6 0 0
5. Rakstniecības jēdziens. Rakstniecības un literatūras pētniecības iespējas: literatūras vēsture, literatūras teorija, literatūras kritika. Rakstniecības funkcionēšanas formas (jaunrade, tulkošana, dramaturģija, publicistika, rediģēšana). 2 6 0 0
6. Literatūras vēstures pētījumi, to pamatbūtība. 2 6 0 0
7. Literatūras teorijas pētījumi, to pamatbūtība. 4 8 0 0
8. Literatūras kritika, tās uzdevumi un specifika. 4 8 0 0
9. Literārā jaunrade un tulkošana. 4 8 0 0
Kopā: 24 60 0 0
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis: Veidot izpratni par rakstniecības un literatūras jēdzieniem, rakstniecības un literatūras vēsturi citu mākslu kontekstā, rakstniecības izpētes (vēsture, teorija, kritika) un funkcionēšanas formām (jaunrade, tulkošana, dramaturģija, publicistika, rediģēšana) Studiju kursa uzdevumi: - izzināt kultūras un literatūras attīstības periodu specifiku, to saikni ar Rietumu, Eiropas vēsturi, vērtību un ideālu maiņu sabiedrībā; - pētīt tradīciju un māksliniecisko inovāciju mijiedarbību laikmeta dominējošo tendenču kontekstā; - apgūt un pilnveidot literāra teksta analīzes un interpretācijas metodes; - patstāvīgi lietot zināšanas praksē, diskutējot grupā, izvērtējot, salīdzinot un radoši izmantojot apgūtās analītiskās teksta interpretēšanas prasmes, veicot pētniecisku darbību.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
ZINĀŠANAS: 1. Pārzina un izprot pasaules (prioritāri – Rietumu, Eiropas) kultūras un literatūras attīstības gaitu un likumsakarības nozīmīgāko idejisko, ideoloģisko un estētisko tendenču kontekstā. 2. Zina literatūras veida, literatūras un drāmas žanru, naratīva veiošanas u. c. pamatlikumības, pārzina un korekti lieto literatūrteorētisko terminoloģiju. 3. Raksturo tradīciju un māksliniecisko inovāciju mijiedarbību laikmeta dominējošo tendenču kontekstā. - Ieskaite: regulāru nodarbību apmeklējumu un aktīvu darbu semināros (pozitīvs vērtējums par semināra jautājumiem).
PRASMES: 4. Prot patstāvīgi veikt literāru un dramaturģisku tekstu interpretāciju, izprotot, ka tie radušies konkrēta laikmeta un kultūras mijiedarbībā. 5. Prot izvērtēt literāro un dramaturģisko darbu recepciju dažādos mākslas veidos un nacionālajās kultūrās. 6. Prezentē patstāvīgi veikta pētnieciskā darba rezultātus, izmantojot modernās tehnoloģijas. - Ieskaite: regulāru nodarbību apmeklējumu un aktīvu darbu semināros (pozitīvs vērtējums par semināra jautājumiem).
KOMPETENCE: 7. Spēj sekmīgi iekļauties diskusijās un grupu darbā, analizējot literāros tekstus un zinātnisko literatūru. 8. Spēj patstāvīgi padziļināt kompetenci, apzinot aktuālās tendences literatūrzinātnē un kultūras studijās (patstāvīgo darbu izpilde). 9. Kombinējot zināšanas un apgūtās teksta analīzes prasmes, spēj kritiski izvērtēt dažādos zinātniskajos avotos ietverto daiļdarbu interpretāciju. - Ieskaite: regulāru nodarbību apmeklējumu un aktīvu darbu semināros (pozitīvs vērtējums par semināra jautājumiem).
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Ieskaite - 100%
 
Priekšzināšanas Bakalaura studijas.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 3.0 12.0 12.0 0.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]