LA0126 Izglītības procesa organizācija sākumskolā

Kods LA0126
Nosaukums Izglītības procesa organizācija sākumskolā
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Pamatstudiju, Profesionālais
Tematiskā joma Pedagoģija
Struktūrvienība Liepājas akadēmija
Mācībspēks Maija Ročāne, Linda Pavītola
Kredītpunkti 6.0
Daļas 1
Anotācija Studiju kursa ietvaros topošie pedagogi izzinās efektīvās un proaktīvās klases vadības nozīmi mācību procesā, skolēnu uzvedības saistību ar skolēnu sasniegumiem, kā arī apgūs nepieciešamās pamatprasmes skolēnu drošumspēju nodrošināšanā. Līdztekus studējošiem apgūst zināšanas un prasmes efektīvi un mērķtiecīgi pielietot integritātes pieeju mācību procesā atbilstoši nepieciešamībai un aktualitātei. Studiju kursa ietvaros tiek veidota izpratne par interešu izglītības iespējām un sasaisti ar skolas pedagoģisko procesu, kā arī ārpusstundu darbu kā pedagoģiskā procesa komponenti, izvērtējot tā nozīmi un izzinot pielietošanas iespējas mūsdienu izglītības sistēmā. Studenti prot pielietot dažādas efektīvas pedagoģiskās pieejas, tai skaitā, nodrošina integrētu starpdisciplināru pieeju audzināšanas procesā, kā arī studentiem ir iespēja apliecināt savu pedagoģisko kompetenci pedagoģiskajā praksē..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Klases darba vadības raksturojums un pamatjēdzieni. 4 6 2 8
Cieņpilna, atbildīga un drošumspējīga skolēnu uzvedība un klases vadības problēmu diferencēšana. 8 10 2 14
Klases vadības situāciju modelēšana. 4 6 2 8
Pamatnosacījumi efektīvas klases vadības nodrošināšanai stundā. 4 6 2 8
Biheivioristiskā pieeja klasvadībā. 4 6 2 8
Pamatnosacījumi efektīvas klases vadības nodrošināšanai stundā. 4 2 2 4
Demokrātiskā pieeja klasvadībā. 4 8 2 10
Humānistiskā pieeja klasvadībā. 4 6 2 8
Klasvadības plāna izstrāde preventīvajā, atbalstošajā un korektīvajā aspektā. 4 6 2 8
Klases vadības situāciju atkārtota modelēšana. 4 6 2 8
Audzināšanas aktualitātes mūsdienās. 4 6 2 8
Klases audzinātāja darbības un funkciju raksturojums. 2 4 2 4
Pedagoģiskā supervīzija. 2 4 0 8
Interešu izglītības un pedagoģiskā procesa mijsakarības. 4 8 2 10
Inovatīvas pieejas interešu izglītībā kompetenču pieejas kontekstā. 2 4 2 4
Ārpusstundu pasākumu organizēšana. 4 8 2 10
Starpdisciplinārās integritātes nodrošināšana pedagoģiskajā procesā. 2 8 2 8
Kopā: 64 104 32 136
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis: Attīstīt topošo skolotāju klases vadības prasmes, veicinot sadarbību klasē un nodrošinot emocionāli un fiziski drošu mācību vidi, atbalstot skolēnu cieņpilnu, atbildīgu un drošumspējīgu uzvedību, kā arī sniegt izpratni par klases audzinātāja darbību, funkcijām un audzināšanas aktualitātēm skolā. Attīstīt topošo skolotāju prasmes interešu izglītības īstenošanai kompetenču pieejas kontekstā. Studiju kursa uzdevumi: 1. Radīt izpratni par klases vadības nozīmi mācību procesā, skolēnu uzvedības saistību ar skolēnu sasniegumiem. 2. Radīt izpratni par drošas un atbalstošas vides veidošanu klasē, kā arī par iespējamajiem uzvedības pārkāpumiem klasē un skolā, attīstot prasmes atpazīt daudzveidīgas klases vadības situācijas, to iedalījumu un ieteicamo pedagoģisko rīcību. 3. Radīt izpratni par trim teorētiskajiem klases vadības modeļiem, un katrā no tiem izmantojamajiem praktiskajiem paņēmieniem preventīvajā, atbalstošajā un korektīvajā klases vadības aspektā. 4. Veicināt studentus kritiski izvērtēt personisko klases vadības stilu un atbilstoši tam izvēlēties klases vadības modeli, apzināti veidojot klases vadības plānu un to īstenojot. 5. Radīt nepieciešamos nosacījumus, lai studenti integrētu kursā gūtās zināšanas, prasmes praktiskā darbībā, apzināti un kompetenti izvēloties un īstenojot mērķtiecīgas klases vadības stratēģijas praktiskajā darbībā reālās dzīves situācijās. Risināt tās, izmantojot teorijā pamatotas stratēģijas un klases vadības paņēmienus, sadarbojoties ar klasi un vecākiem. 6. Radīt izpratni par klases audzinātāja darbību, galvenajām funkcijām un audzināšanas aktualitātēm skolā. 7. Sekmēt studentu izpratni par interešu izglītības pedagoģiskajiem procesiem.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Zināšanas: 1. Izprot klases vadības nozīmi un pedagoģiskās vadības kompetenci mācību procesā, skolēnu uzvedības un mācību sasniegumu saistību, galvenajiem grupas vadīšanas principiem un likumsakarībām. 2. Izprot pamatnosacījumus efektīvas klases vadības nodrošināšanai klasē; emocionāli un fiziski drošas un atbalstošas mācību vides veidošanos klasē; cieņpilnu, atbildīgu un drošu uzvedību, pozitīvu saskarsmi un komunikāciju ar skolēnu, kā arī iespējamajiem uzvedības pārkāpumiem klasē un skolā. 3. Izprot trīs teorētiskos klases vadības modeļus, un katrā no tiek izmantojamajiem praktiskajiem paņēmieniem preventīvajā, atbalstošajā un korektīvajā klases vadības aspektā. 4. Izprot mūsdienu audzināšanas problēmas, klases audzinātāja darbību, galvenās funkcijas un aktualitātes skolā. 5. Izprot interešu izglītības pamatprincipus, ārpusstundu darba organizēšanas likumsakarības, pedagoģisko līdzekļu izvēli atbilstoši plānotajam mērķim. - 1. Praktisko darbu un teorētisko lasījumu dienasgrāmata: apkopo teorētiskās atziņas un pētījumus par pedagoģisko metožu un pieeju, kā arī didaktisko modeļu daudzveidību pedagoģiskajā procesā, balstoties uz racionālo, empīrisko un intuitīvo izziņu, patstāvīgi veido strukturēto pedagoģisko pieeju pamatojumu savai profesionālai darbībai - teorētisko lasījumu dienasgrāmata. 2. Asistenta prakses uzdevums: klases vadības novērošana (uzvedības problēmu atpazīšana), intervija ar skolēnu, skolotāju (par aktuālajām problēmām un risinājumiem), klases vadības situācijas modelēšana, nodarbību/stundas daļu/stundu vadīšana, izvērtēšana, atkārtota modelēšana. Pašrefleksija un izvērtēšana. Visā procesā – pedagoga atgriezeniskā saite, noslēgumā – pedagoģiskā supervīzija. Eksāmens.
Prasmes: 7. Prot prognozēt saskarsmes, uzvedības un vardarbības riskus klasē, identificēt dažādu pakāpju un intensitātes problēmas klasē, atpazīstot neadekvātu un vardarbīgu uzvedību, prot klasificēt uzvedības pārkāpumus pēc to nopietnības pakāpes, prot prognozēt pedagogu rīcību atbilstoši uzvedības pārkāpumiem, īstenojot pastāvīgu pašvērtējumu un darbības analīzi. 8. Prot klasē un dažādās skolas vidēs preventīvi rīkoties, atbalstot emocionāli un fiziski drošu klases un skolas vidi un skolēnu pozitīvo uzvedību. 9. Spēj plānveidīgi un algoritmiski rīkoties problemātiskas uzvedības, vardarbības un konfliktsituāciju gadījumā un ārkārtas situācijās. 10. Prot plānot interešu izglītības pasākumus un pamatot pedagoģisko līdzekļu izvēli atbilstoši plānotajam mērķim, kā arī īstenojamā satura un formu daudzveidībai. 11. Prot efektīvi un mērķtiecīgi pielietot dažādas pedagoģiskās pieejas atbilstoši pedagoģiskā procesa nepieciešamībai un aktualitātei. - 3. Klases situāciju modelēšana un klases vadības plāna izstrāde. Teorijā un praksē apzina iespējamās klasvadības problēmas, īsteno praktiskos uzdevumus. Apkopo teorētiskās un praktiskās zināšanas, veidojot teorijā un pētījumos balstītu klasvadības plānu. 4. Pedagoģiskā pieeja profesionālajai darbībai un interešu izglītības integrēšanai izglītības iestādes pedagoģiskajā procesā. Izzināt iespējas un piedāvāt risinājumus skolēnu interešu un potenciālo spēju attīstībai karjeras izglītības un kompetenču pieejas kontekstā izglītības iestādes pedagoģiskajā procesā. Eksāmens.
Kompetence: 12. Spēj kritiski izvērtēt personisko klases vadības stilu un atbilstoši tam izvēlas klases vadības teorētisko un praktisko modeli, pastāvīgi reflektē par savu klases vadītāja darbību, pilnveido to, apzināti veidojot klases vadības plānu un to īsteno. 13. Prot integrēt kursā gūtās zināšanas, prasmes praktiskā darbībā, apzināti un kompetenti veidojot emocionāli un fiziski drošu vidi, atpazīstot saskarsmes, uzvedības un vardarbības riskus, izvēloties un īstenojot mērķtiecīgas klases vadības stratēģijas praktiskajā darbībā reālās dzīves situācijās. 14. Spēj novērtēt situāciju (t.sk. ārkārtas situāciju), atpazīt darba drošību ietekmējošus riskus, adekvāti rīkoties, novērst riskus un apzināties sekas, rīkoties atbilstoši tiesību aktos noteiktajam ārkārtas situācijās. 15. Spēj īstenot inovatīvu un uz savstarpēju sapratni orientētu interešu izglītības procesu, kritiski reflektējot savu pieredzi un profesionālās kompetences attīstības dinamiku. - Eksāmens.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Praktisko darbu un teorētisko lasījumu dienasgrāmata - 20%
Klases situāciju modelēšana un klases vadības plāna izstrāde - 20%
Asistenta prakses uzdevums - 20%
Pedagoģiskā pieeja profesionālajai darbībai un interešu izglītības integrēšanai izglītības iestādes pedagoģiskajā procesā - 20%
Eksāmens - 20%
 
Priekšzināšanas Skolotāja profesionālās darbības pamati. Psiholoģija skolotājiem.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 6.0 32.0 32.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]