PA0200 Ievads bioloģisko sistēmu dizainā

Tematiskā joma Bioloģija
Struktūrvienība Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte
Mācībspēks Marta Zemīte, Tālis Juhna, Iveta Lauva
Anotācija Šo studiju kursu īsteno Latvijas Universitāte, studiju kursa izstrādātājs ir Indriķis Muižnieks..
Pilnu studiju kursu skatīt: https://www.lu.lv/studijas/studiju-celvedis/programmu-un-kursu-katalogi/kursu-katalogs/?tx_lustudycatalogue_pi1%5Baction%5D=detail&tx_lustudycatalogue_pi1%5Bcontroller%5D=Course&tx_lustudycatalogue_pi1%5Bcourse%5D=BiolB002&cHash=b667e2d16484b12daaedec57efcffb44..
Biotehnoloģijas priekšmets, objekti un procesi. Praktiskais darbs. (L4, P4) 8 12 0 0
Šūnu sastāvs un uzbūve. Praktiskais darbs. (L4, P4) 8 12 0 0
Informācijas, enerģijas un vielu aprites dizains. (L6) 6 9 0 0
Signālu, uztveres, analīzes un apstrādes dizains šūnās. (L4) 4 6 0 0
Biotehnoloģijas modernie risinājumi un problēmas. Seminārs. (L6, S4) 10 15 0 0
Studiju kursa mērķis ir ievadīt klausītājus studiju procesā, veicināt tālākajām studijām nepieciešamās pamatzināšanas par bioloģisko sistēmu uzbūves principiem, biotehnoloģijā izmantojamo šūnu un organismu struktūrām un to izmantošanas daudzveidību, vispārēju priekšstatu par biotehnoloģijas darba metodēm, galvenajām šūnas informācijas, enerģijas un vielu aprites norisēm un to regulāciju, apkārtējās vides signālu, uztveres, analīzes un apstrādes principiem šūnās, kā arī par bioloģiskā dizaina principu izmantošanas piemēriem inženiersistēmās. Studiju kursa uzdevumi: 1. Iepazīstināt studējošos Latvijas Universitātes studiju organizācijas un iekšējās kārtības nosacījumiem, ar studijām un studentu dzīvei pieejamajiem resursiem un to izmantošanas nosacījumiem. 2. Sniegt zināšanas vispārīgajos šūnas ķīmiskās uzbūves principos (makromolekulas, metabolīti). 3. Veidot zināšanu bāzi mikrobioloģijā un biotehnoloģijā. 4. Iepazīties ar klasiskajām un modernajām metodēm biotehnoloģijā izmantojamo organismu dizainam, apgūt iemaņas procesu dizaina veidošanā. 5. Izprast organismu metabolisma daudzveidības pamatus un ar piemēriem parādīt to izmantošanas iespējas cilvēkiem vajadzīgu produktu iegūšanai. 6. Apgūt informāciju par biotehnoloģisko procesu ekonomiskā izdevīguma un ētiskā vērtējuma principiem, vides un darba drošības pamatiem. 7. Apzināt pasaulē aktuālās biotehnoloģijas problēmas; iepazīt informācijas avotus biotehnoloģijas jomā.
Zināšanas: 1. Izprot biotehnoloģijas principus, galvenās izmantošanas jomas. 2. Definē šūnu kā ražotni; tās uzbūves principus, ģenētiskās informāciju, enerģijas un vielu apriti. Definē metabolisma procesu klasifikācijas principus un to daudzveidības dizainu. 3. Raksturo imūnās atbildes, ķīmisko un fizikālo signālu uztveres un analīzes mehānismus. 4. Formulē biotehnoloģisku risinājumu piemērus, veiksmes un problēmas. - Kontroldarbi, praktiskie darbi, prezentācija, rakstisks eksāmens.
Prasmes: 5. Veic elementārus aprēķinus bioloģijas un ķīmisko eksperimentu plānošanai, procesu shēmas izveidošanai datorprogrammā. 6. Sadarbojas un izpilda uzdevumus grupu darbā (2-3 cilvēku grupās). - Kontroldarbi, praktiskie darbi, prezentācija, rakstisks eksāmens.
Kompetences: 7. Saskata un raksturo dažādu organismu izmantošanas iespējas medicīniskajā, pārtikas, vides un rūpnieciskajā biotehnoloģijā. 8. Pamatoti izvēles potenciālās nodarbinātības un uzņēmējdarbības jomas, kur nepieciešamas zināšanas un kur var izmantot biotehnoloģiskos risinājumus. - Kontroldarbi, praktiskie darbi, prezentācija, rakstisks eksāmens.
Kontroldarbu vidējā atzīme. - 40%
Praktisko darbu vērtējums. Jābūt nostrādātiem visiem praktiskajiem darbiem. - 15%
Semināra vērtējums. Iesniegta un seminārā aizstāvēta prezentācija. - 20%
Eksāmena (rakstiska) atzīme. Eksāmenā iegūti vismaz 40 % no maksimālā punktu skaita. - 25%

Priekšzināšanas Vidusskolas (K12) priekšzināšanas bioloģijā un ķīmijā.
Daļa KP Stundas nedēļā Pārbaudījumi
1 3.0 24.0 12.0 0.0 *