PA0205 Vispārīgā un organiskā ķīmija

Kods PA0205
Nosaukums Vispārīgā un organiskā ķīmija
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Pamatstudiju, Akadēmiskais
Tematiskā joma Ķīmija un ķīmijas tehnoloģija
Struktūrvienība Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte
Mācībspēks Tālis Juhna, Iveta Lauva
Kredītpunkti 9.0
Daļas 1
Anotācija Studiju kursu īsteno Latvijas Universitāte, kursa izstrādātājs ir Agris Bērziņš..
Pilnu studiju kursa aprakstu skatīt: https://www.lu.lv/studijas/studiju-celvedis/programmu-un-kursu-katalogi/kursu-katalogs/?tx_lustudycatalogue_pi1%5Baction%5D=detail&tx_lustudycatalogue_pi1%5Bcontroller%5D=Course&tx_lustudycatalogue_pi1%5Bcourse%5D=KimiB062&cHash=1cf0493dc50a630a4276588f4407449a..
Studiju kursā tiek apskatīti vispārīgās un organiskās ķīmijas pamatprincipi un to lietošana ķīmisku un bioloģisku sistēmu aprakstīšanā. Aplūkotās tēmas ir atomu un molekulu uzbūve, vielu agregātstāvokļi, šķīdumi un to īpašības, termodinamikas un kinētikas pamati ķīmiskās un bioķīmiskās reakcijās, ķīmisku un bioķīmisku sistēmu spektroskopija, attīrīšanas un atdalīšanas metodes, kā arī organisko savienojumu struktūra, īpašības, reakcijas un reakciju mehānismi. Studiju kursā tiek akcentēta matemātiskā apraksta un metožu izmantošana kvantitatīvam ķīmisko un bioķīmisko sistēmu aprakstam un vienkāršu problēmu risināšanai, kā arī likumsakarības, kas ļauj izprast organiskās reakcijas..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Atomu un molekulu uzbūve, starpmolekulārā mijiedarbība. (L6, LD1, S2) 9 13 0 0
Organiskie savienojumi, to struktūra un forma. (L8, LD2, S6) 16 20 0 0
Tīru vielu stāvokļi, šķīdumi, šķīdumu sastāva apraksts. (L4, LD1, S4) 9 13 0 0
Vielu atdalīšanas, identificēšana un kvantitatīvās noteikšanas metodes. (L6, LD6, S4) 16 20 0 0
Ķīmisko un bioķīmisko procesu termodinamika, kinētika un līdzsvars. Skābju-bāzu līdzsvars. (L8, LD6, S4) 18 22 0 0
Ievads organisko reakciju mehānismos, skābes-bāzes reakcijas organiskajos savienojumos, nukleofilas aizvietošanas reakcijas. (L2, S2) 4 6 0 0
Nukleofila pievienošanās pie karbonilgrupas. (L2, S2) 4 6 0 0
Nukleofilas acilaizvietošanas reakcijas. (L2, S2, LD4) 8 11 0 0
Reakcijas pie karbonilsavienojumu oglekļa. (L2, S2) 4 6 0 0
Elektrofilas reakcijas. (L2, S2) 4 6 0 0
Oksidēšanas un reducēšanas reakcijas. (L2, S2) 4 6 0 0
Kopā: 96 129 0 0
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis ir iepazīstināt studentus ar ķīmijas un īpaši organiskās ķīmijas izmantošanu ķīmisku un bioķīmisku sistēmu aprakstam. Studiju kursa uzdevumi ir sniegt studentiem zināšanas par ķīmijas un īpaši organiskās ķīmijas tēmām, kas nepieciešamas ķīmisku un bioķīmisku sistēmu un tajās notiekošo procesu izprašanai un raksturošana, kā arī attīstīt prasmes identificēt, aprakstīt un atrisināt uzdevumus šajās sfērās.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Zināšanas: 1. izprot atomu un ķīmisko vielu uzbūves principus, to formas, kā arī veidus un iznākumu vielu mijiedarbībai ar citām vielām un gaismu, 2. izprot tīru vielu un šķīdumu uzbūvi un būtiskākos to ķīmiskos un bioķīmiskos raksturlielumus, 3. skaidro būtiskākās ķīmiskās pārvērtības un to norises likumības. - Mājasdarbi (2.), semināri (1.- 3.), laboratorijas darbu protokoli (2., 3.), kontroldarbi (1., 2.), eksāmens (1.- 3.).
Prasmes: 4. apraksta un raksturo atomu un ķīmisko vielu savstarpējās pārvērtības, un izmanto šīs zināšanas dažādu jautājumu un uzdevumu kontekstā, 5. apraksta ķīmiskās un bioķīmiskās reakcijas ar termodinamikas un kinētikas modeļiem un matemātisko ietērpu, 6. identificē sistēmā notiekošās ķīmiskās un/vai fizikālās pārvērtības un modeļus, kas ir būtiskākie šo pārvērtību aprakstam. - Mājasdarbi (4.- 6.), semināri (4.- 6.), laboratorijas darbu protokoli (4.- 6.), kontroldarbi (5., 6.), eksāmens (4.- 6.).
Kompetences: 7. analizē un raksturo dažādas vielu formas, to savstarpējas pārvērtības un šīm pārvērtībām nepieciešamos apstākļus, 8. aprēķina ķīmisku un bioķīmisku savienojumu šķīdumu raksturlielumus un interpretē iegūtos rezultātus, 9. nosaka ķīmisku un bioķīmisku reakciju enerģētiskos un kinētiskos raksturlielumus un interpretē šo rezultātu saistību ar pārvērtību virzienu un norises apstākļiem, 10. patstāvīgi veic vienkāršus ķīmiskos eksperimentus, analizē eksperimentāli iegūtos datus un no iegūtajiem rezultātiem izdara secinājumus. - Mājasdarbi (7.- 9.), semināri (7.- 9.), laboratorijas darbu protokoli (7.- 10.), kontroldarbi (7.- 9.), eksāmens (7.- 10.).
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Mājasdarbi - 15%
Praktiskie darbi semināros - 20%
Laboratorijas darbu protokoli - 20%
Kontroldarbi - 10%
Noslēguma pārbaudījums: Rakstisks eksāmens - 35%
 
Priekšzināšanas Kursa apguvei nepieciešamās priekšzināšanas atbilst studiju programmas uzņemšanas nosacījumiem un vispārējām zināšanām, prasmēm un kompetencēm, kas apgūtas iepriekšējā izglītības līmenī.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 9.0 44.0 32.0 20.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]