DE0839 Telekomunikāciju tīklu pārvaldība

Kods DE0839
Nosaukums Telekomunikāciju tīklu pārvaldība
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles; Brīvās izvēles
Līmenis un tips Augstākā līmeņa, Akadēmiskais
Tematiskā joma Elektronika un telekomunikācijas
Struktūrvienība Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultāte
Mācībspēks Sandis Spolītis, Vjačeslavs Bobrovs, Toms Salgals
Kredītpunkti 9.0
Daļas 1
Anotācija Telekomunikāciju tīkli ir mūsdienu informācijas laikmeta mugurkauls. Tie ietver gan vadu, tai skaitā šķiedru optiskos, gan arī bezvadu tīklus. Šo tīklu galvenais uzdevums ir pārraidīt ziņojumu jeb informāciju no viena punkta uz citu, to nepazaudējot vai neizmainot. Studiju kurss ir paredzēts, lai iegūtu zināšanas par telekomunikāciju tīklu uzbūvi, darbību un tajos notiekošu datu pārraides procesu pārvaldību. Studentiem tiek sniegts ieskats moderno telekomunikāciju tīklu arhitektūrā, skaitlisko modeļu izveidē modelēšanas datorklasē un to darbības novērtēšanā. Parādīta un izskaidrota komutācija bezvadu un vadu, tai skaitā šķiedru optiskajos sakaru tīklus. Tiek skaidroti komutācijas principi, Ethernet un pasīvo optisko tīklu arhitektūra un pārvaldība, to darbības novērtējums, OSI (atvērto sistēmu sadarbības) modelis un tā nozīme, kā arī programmvadāmi tīkli (SDN) un robeždatošanas principi..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Ievads. Komutācijas pamatprincipi pakešu tīklos. 4 6 0 0
Atvērto sistēmu saskarnes (OSI) modelis. Komutācija un adresācija Internet tīklā. 8 12 0 0
Pārraides vadības protokols (TCP) un lietotāju datagrammu protokols (UDP). Savienojuma izveidošana. 4 6 0 0
Telekomunikāciju tīklos pielietoto maršrutētāju arhitektūra. Komutatoru loma maršrutētājos. Paketes sagatavošana komutācijai. Rindošana. Komutatoru topoloģijas. 4 6 0 0
Signalizācijas tīkls un signalizācijas kanāli. Signalizācijas sistēmas funkcionālie līmeņi. 4 6 0 0
Komutācija Gigabit Ethernet tīklā. Galvenie darbības principi. Kolīzijas un to konstatēšana. Ethernet tīkla veiktspējas novērtējums. Daudzprotokolu iezīmju komutācija (MPLS). 8 12 0 0
Bezvadu tīkli. 5G, Wifi, Bluetooth, satelītsakari, redzamās gaismas sakari (VLC). 8 12 0 0
Pasīvie optiskie tīkli (PON). Standarti un arhitektūra. No GPON un EPON līdz 50G PON. Triple Play pakalpojumu nodrošināšanas piekļuves tīklos. Šķiedra līdz x (FTTX). Darbības princips un pārvaldība. 8 12 0 0
Šķiedru optisko sakaru tīklu darbības pārraudzība un testēšana. Tīkla kvalitātes parametru novērtējums. Pakalpojuma kvalitāte (QoS). 8 12 0 0
Optisko kanālu komutācija šķiedru optiskajās pārraides sistēmās. Elektrooptiskie komutācijas elementi. Optiskās komutācijas sistēmas. 8 12 0 0
Programmvadāmi sakaru tīkli (SDN), robeždatošana, tīklu virtualizācija. 8 12 0 0
Praktiskie darbi telekomunikāciju tīklu skaitlisko modeļu izveidošanā, analizē un pārvaldībā. 24 36 0 0
Kopā: 96 144 0 0
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis ir sniegt zināšanas par telekomunikāciju tīklu darbības principiem. Studiju kursa uzdevumi: - izskaidrot OSI modeli un tā slāņu nozīmi, adresācijas un komutācijas realizāciju telekomunikāciju tīklos; - iepazīstināt ar signalizācijas jēdzienu un funkcionālajiem līmeņiem; - veicināt izpratni par vadu un bezvadu telekomunikāciju tīklu veidiem, to darbību un pārvaldību; - iepazīstināt ar optisko kanālu komutācijas jēdzienu un realizāciju; - attīstīt prasmes analizēt un raksturot šķiedru optiskos tīklos, iemācīt to pārraudzības un testēšanas pamatprincipus; - iemācīt izstrādāt un pielietot telekomunikāciju tīklu skaitliskos modeļus veicot to simulācijas, lai novērtētu tīkla darbības kvalitāti; - sniegt zināšanas par programmvadāmajiem tīkliem, mākoņdatošanu, robeždatošanu un tīklu virtualizāciju.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Prot izskaidrot OSI modeļa nozīmi un struktūru, paskaidrot komutācijas procesu norisi. Pārzina TCP un UDP protokolus, savienojuma izveidošanas gaitu. - Kontroldarbs, eksāmens.
Spēj izskaidrot maršrutēšanas procesu telekomunikāciju tīklos, izprot komutatora nozīmi. Saprot signalizācijas nozīmi telekomunikāciju tīklos. - Kontroldarbs, eksāmens.
Demonstrē zināšanas par tīklu arhitektūru un to pārvaldību, orientējas un prot izskaidrot bezvadu (5G, Wifi, Bluetooth, satelītsakaru, VLC) un vadu (Ethernet, PON) tīklu darbību, to galvenos pārraudzības principus un darbības kvalitātes parametrus, komutāciju optiskajos tīklos. - Kontroldarbs, eksāmens.
Spēj izveidot telekomunikāciju tīklu skaitliskus modeļus, analizēt datu paketes struktūru izmantojot GNS3, Mininet, Wireshark programmatūru. - Kontroldarbs, praktiskie darbi un eksāmens.
Spēj kompetenti izskaidrot SDN, robeždatošanas un tīkla virtualizācijas jēdzienus, to realizāciju modernajos telekomunikāciju tīklos. - Kontroldarbs, eksāmens.
Spēj izveidot vienkāršu šķiedru optisko sakaru tīklu skaitliskos modeļus, novērtēt to parametrus, darbības kvalitāti un veikt optimizāciju. - Kontroldarbs, praktiskie darbi un eksāmens.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Kontroldarbi - 30%
Praktiskie darbi - 30%
Eksāmens - 40%
 
Priekšzināšanas Elektrosakaru teorija, pārraides sistēmas, šķiedru optikas pārraides sistēmas, sakaru sistēmu projektēšana un tehniskā ekspluatācija.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP Stundas Pārbaudījumi Pārbaudījumi (brīvai izvēlei)
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs Ieskaite Eksāmens Darbs
1 9.0 64.0 32.0 0.0 * *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]