AD0182 Amatniecības un mākslas vēsture

Kods AD0182
Nosaukums Amatniecības un mākslas vēsture
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Pamatstudiju, Profesionālais
Tematiskā joma Lietišķā māksla un dizains
Struktūrvienība Arhitektūras un dizaina institūts
Mācībspēks Agrita Tipāne
Kredītpunkti 6.0
Daļas 2
Anotācija Studiju kursā studenti iegūst zināšanas par dažādu periodu mākslas un arhitektūras vēsturi, kultūras norises procesiem un veic mākslas stilu sistēmu analīzi. Studiju kursa ietvaros studenti apgūst mākslas vispārējo attīstības gaitu no pirmatnējās kopienas iekārtas perioda līdz mūsdienām, aplūkojot dažādus mākslas veidus, kā arhitektūru, tēlniecību, glezniecību un lietišķo mākslu, kā arī mākslas žanrus, virzienus un skolas. Studiju kursā tiek apgūti pasaules un Latvijas mākslas vēstures attīstības procesi, analizējot nozīmīgākos arhitektūras un mākslas objektus, kā arī atsevišķu mākslinieku darbus un viņu radošo daiļradi. Latvijas mākslas vēstures procesi tiek analizēti Eiropas mākslas kontekstā. Studenti iegūst zināšanas par mākslas veidošanās procesiem pirmatnējās kopienas iekārtas periodā, apgūst Senās Ēģiptes arhitektūras un mākslas veidus, analizē antīkās kultūras - senās Grieķijas un Romas arhitektūras un mākslas attīstības principus un kristietības mākslas izveides principus Bizantijas mākslā. Tiek apgūtas mākslas stilu sistēmas viduslaiku periodā, veicot romānikas un gotikas stilu analīzi Eiropas un Latvijas mākslas objektu piemēros. Studenti apgūst arī jaunāko laiku mākslas vēsturi, iepazīstoties ar Itālijas un citu Eiropas zemju, t.sk. Latvijas renesanses perioda arhitektūru un mākslu, kā arī mākslas vēstures procesiem 17., 18. un 19.gadsimtā, apgūstot baroka, rokoko, klasicisma, ampīra un eklektisma stilu arhitektūrā, tēlniecībā un glezniecībā. Studiju kursa ietvaros tiek apgūta arī 20.gadsimta māksla - tiek analizēti šī perioda dažādie stilistiskie virzieni (jūgendstils, Art-Deco, funkcionālisms u.c.), kā arī iegūtas zināšanas par tā laika māksliniekiem un viņu radošo daiļradi..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Ievads. Mākslas un amatniecības vēstures būtība, mākslas jēdziens un klasifikācija. Mākslas stilu sistēmas. 2 2 0 0
Pirmatnējās kopienas iekārtas māksla. 2 2 0 0
Seno laiku kultūra un māksla. (Senā Ēģipte, Divupe) 6 6 0 0
Antīkā kultūra un māksla Grieķijā un Romā. 8 8 0 0
Bizantijas un agro viduslaiku arhitektūra un māksla. 2 2 0 0
Viduslaiku kultūra un māksla. Romānikas un gotikas kultūra un māksla Eiropā. 8 8 0 0
Viduslaiku māksla Latvijā. 4 4 0 0
Jauno laiku kultūra un māksla. Renesanses māksla Itālijā u.c. Eiropas zemēs. 6 6 0 0
Baroka un rokoko stila māksla Eiropā un Latvijā. 6 6 0 0
Klasicisma un ampīra stila māksla Eiropā un Latvijā. 8 8 0 0
19. gadsimta māksla Eiropā. 6 6 0 0
19. gadsimta māksla Latvijā. 6 6 0 0
20.gadsimta kultūra un māksla Eiropā. 8 8 0 0
20.gadsimta kultūra un māksla Latvijā - jūgendstils, art -deco, funkcionālisms, internacionālais stils u.c. 8 8 0 0
Kopā: 80 80 0 0
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis ir sniegt plašas un vispusīgas zināšanas par mākslas un amatniecības vēsturi Eiropā un pasaulē no senākajiem laikiem līdz mūsdienām. Studiju kursa uzdevumi ir sniegt plašas un vispusīgas zināšanas par mākslas un amatniecības vēstures attīstības procesiem pasaulē un Latvijā, attīstīt spēju orientēties mākslas un amatniecības vēstures procesos un mākslas stilu sistēmās.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Spēj orientēties mākslas, arhitektūras un amatniecības vēstures terminoloģijā no pirmsākumiem līdz mūsdienām. - Patstāvīgais darbs abos semestros - terminoloģijas vārdnīca, kuru students gatavo par katru lekcijas tēmu - dodot to skaidrojumu, ko papildina skices.
Prot analizēt un interpretēt apgūto faktoloģisko materiālu veicot patstāvīgo darbu par Eiropas un Latvijas mākslas un amatniecības vēstures procesiem. - Sagatavoti referāti un prezentācijas par mākslas un amatniecības vēstures attīstības procesiem, veicot materiālu, atlasi, izpēti un analīzi.
Spēj izskaidrot un analizēt arhitektūras, mākslas un amatniecības vēstures terminoliģiju, faktoloģisko un hronoloģisko materiālu. - Kontroldarbi par arhitektūras, mākslas un amatniecības vēstures terminoloģiju, faktoloģisko un hronoloģisko materiālu.
Orientējas mākslas vēstures stilu sistēmās, prot veikt materiālu atlasi un atsevišķu mākslas veidu - arhitektūras, glezniecības, tēlniecības un amatniecības analīzi stilu sistēmas ietvaros. - Patstāvīgais darbs par stilu sistēmām un to analīze, veicot materiālu atlasi un veicot atsevišķu mākslas veidu analīzi.
Prot veidot spriedumus un secinājumus par mākslas un amatniecības vēstures tēmām Latvijas kontekstā. - Patstāvīgais darbs - referāts par Latvijas mākslas un amatniecības vēsturi, veicot konkrētu piemēru analīzi.
Izprot mākslas vēstures attīstību no pirmsākumiem līdz mūsdienām, orientējas stilu sistēmās, izprot terminoloģijas jēdzienus un ir apguvis mākslas vēstures faktoloģisko materiālu. - Eksāmens, kurā students atbild uz teorētiskiem jautājumiem par mākslas vēstures attīstību, ir apguvis faktoloģisko materiālu izprot lietoto terminoloģiju.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Patstāvīgais darbs - terminoloģijas vārdnīca - 10%
Referāti un prezentācijas par mākslas un amatniecības vēstures attīstības procesiem - 15%
Kontroldarbi par arhitektūras amatniecības vēstures terminoloģiju, faktoloģisko un hronoloģisko materiālu - 15%
Patstāvīgais darbs par stilu sitēmām un to analīze - 15%
Patstāvīgais darbs - referāts par Latvijas mākslas un amatniecības vēsturi - 15%
Eksāmens - 30%
 
Priekšzināšanas Mākslas un kultūras vēsture.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 3.0 40.0 0.0 0.0 *
2 3.0 40.0 0.0 0.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]