BM0667 Ēku enerģijas modelēšana

Kods BM0667
Nosaukums Ēku enerģijas modelēšana
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles; Brīvās izvēles
Līmenis un tips Augstākā līmeņa, Profesionālais
Tematiskā joma Būvniecība
Struktūrvienība Būvniecības un mašīnzinību fakultāte
Mācībspēks Anatolijs Borodiņecs, Raimonds Bogdanovičs
Kredītpunkti 3.0
Daļas 1
Anotācija Studiju kurss sniedz padziļinātu izpratni par ēku energoapgādes sistēmu simulācijas metodēs. Papildu tam, tas dod izpratni par norobežojošo konstrukciju higrosiltumtehnisko īpašību dinamiskām simulācijām. Tiek apskatītas tādās ēku sarežģītas energoapgādes sistēmas ka hibrīdā apkures sistēmas, PV sistēmas, siltumsūkņu, alternatīvas siltuma atgūšanas tehnoloģijas utt. Papildus tam studenti iegūst zināšanas par ēku norobežojošo konstrukciju higrosiltumtehnisko īpašību aprēķina specifiku dažādos ekspluatācijas apstākļos..
Studiju kursa ietvaros tiek sniegta detalizēta informācija par klimatisko datu izvēli un dinamiskā klimata faila izbūvi. Tiek sniegta informācijas par TRNSYS IDA-ICE programmu izmantošanu ēku inženiersistēmu veiktspējas noteikšana. Papildu tam tika sniegts priekštats par CFD izmantošanu telpu mikroklimata simulācijām..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Ievads. Mūsdienu energoefektīvas un hibrīda energoapgādes sistēmas. Dinamisko modelēšanas priekšrocības. 2 4 1 7
Klimatiskie dati. Nepieciešamā informācija. Klimata datu veidi: TRY, DSY, IWEC, IWEC utt. Metronom datubāze 2 4 1 7
TRNSYS programmas izmantošana. Modeļu uzbūves principi. 2 4 1 7
TRNSYS programmas izmantošana. Aprēķinu algoritma izveide. 2 6 1 7
IDA-ICE inženieristemu simulācijās. Siltumsūkņa, saules kolektoru un PV sistēmu modeli. 4 6 1 7
Iekšējo siltuma un mitruma izdalījuma specifika. Galā lietotājā energopateria profils. 4 6 1 7
Norobežojošo konsturkciju modelēšana Delphin/WuFI. 4 6 1 7
Norobežojošo konstrukciju dinamisko aprēķinu rezultātu analīze un interpretācija. 2 4 1 7
CFD simulācijas pamati. 4 4 1 7
CFD modeļa izveide un robežparametru izveide. 6 4 1 7
Kopā: 32 48 10 70
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis ir iemācīt novērtēt ēku mūsdienu inženiersistēmu darbības režīmus ar mērķi izvelēties visefektīvākos risinājumus ņemot vērā ēkas ekspluatācijas specifiku, iemācīt veikt dinamiskus aprēķinus un attīstīts studentu iemaņas veikt nestandartu energoapgādes risinājumu izstrādi un novērtējumu. Galvenie studiju kursa uzdevumi: 1. Sniegt zināšanas par klimatisko datu veidiem un to izmantošanu. 2. Iemācīt sarežģīto inženiersistēmu modeļu uzbūves principus un to darbības analīzi izmantojot stundas metodi. 3. Sniegt zināšanas par ēku norobežojošo konstrukciju higrosiltumtehnisko īpašību dinamisko simulāciju specifiku. 4. Iepazīstināt ar CFD telpas modeļa sagatavošanu iekštelpu gaisa kvalitātes un termiskā komforta simulācijām.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Prot izveidot klimatisko failu notiktajai pielēstai ņemot vērā aprēķina uzdevuma specifiku. - Praktiskajā darbā tiek novērtētas studentu prasme atlasīt nepaciešamu informācijas kopu un izveidot klimatisko datu failu nepaciešamajā formātā.
Spēj praktiski izstrādāt dažādu energoapgādes sistēmu (siltumsūkni, hibrīda apkures sistēmas, saules sistēma utt.) un pārējo inženiersistēmu (gaisa kondicionēšanas, saldēšanas un dzesēšanas sistēmu utt.) risinājumu un modeļus. - Praktiskajā darbā un eksāmenā tiek novērtētas studentu izpratne par sarežģīto sistēmu sastāvdaļām un izbūves principiem un to datu importēšanu aprēķinu programmās.
Spēj praktiski veikt ēku inženiersistēmu modeli un veikt dinamiskas simulācijas nosakot sistēmu kopējo energoefektivitāti - Praktiskajā darbā tiek novērtētas studentu prasme strādāt ar modelēšanas programmām un noteikt sistēmu energoefektivitātītes radītājus saskaņa ar uzdevumu.
Prot risināt un dot ieteikumus ēku energoapgādes sistēmu energoefektivitātes paaugstināšanai, kā arī novērtēt to skaitliskā izteiksmē. - Praktiskajā darbā tiek vērtēti studentu izstrādātie risinājumi un to veiktspējas radītāji.
Izprot ēku un to inženiersistēmu dinamisko simulāciju būtību, izejas parametru nozīmi un avotus. - Eksāmenā tiek novērtēta studenta izpratne par aprēķina programmu klasifikāciju, ievadparametru izvēli, atsevišķo programmu ierobežojumiem.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Eksāmens - 40%
Praktiskie darbi - 60%
 
Priekšzināšanas Būvniecības siltumfizika, apkure, ventilācija un gaisa kondicionēšana
Studiju kursa plānojums
Daļa KP Stundas Pārbaudījumi Pārbaudījumi (brīvai izvēlei)
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs Ieskaite Eksāmens Darbs
1 3.0 16.0 16.0 0.0 * *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]