JA0194 Ostas terminālu ekspluatācijas tehnoloģiju pārvaldība

Kods JA0194
Nosaukums Ostas terminālu ekspluatācijas tehnoloģiju pārvaldība
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Augstākā līmeņa, Profesionālais
Tematiskā joma Jūras transports
Struktūrvienība Latvijas Jūras akadēmija
Mācībspēks Valdis Priednieks, Aigars Ūdris, Arnis Bankovičs
Kredītpunkti 2.0
Daļas 1
Anotācija Studiju kurss veidots no divām daļām..
Pirmajā daļā tiek apskatīti ostas termināli un to uzbūve gan no teorētiskiem, gan praktiskiem aspektiem. Galvenais uzsvars ir likts uz izmantojamām dažādu kravu pārkraušanas tehnoloģijām un to nākotnes attīstību. Minētie jautājumi tiek apskatīti gan Baltijas jūras, gan globālā mērogā kontekstā ar galvenajām kravu plūsmām un to apstrādes īpatnībām..
Otrajā daļā tiek apskatīti hidrobūvju tipi, to uzbūve un darbības mērķi kā arī praktiskie piemēri un problemātika..
Patstāvīgā darba ietvaros studējošie, veidojot nelielas darba grupas, veic speciālās literatūras, statistisko materiālu un pieejamās tīmekļa informācijas izpēti un analīzi par norādītām jūras transporta attīstības problēmām, sagatavo un prezentē veikto pētījumu studentu grupā, izraisot profesionālu diskusiju. Tāpat, patstāvīgā darba ietvaros studējošie veic pētījumu par kādu no aktuālām tēmām, kuras ietekmē ostas termināļu darbību (konteineru līniju alianses; Baltijas jūras austrumu krasta galvenās ostas, to apstrādātās kravas un tranzīta koridori; IT izmantošana terminālu darbībā (noliktavas/laukumi/plānošana u.c.). Tiek pētīti normatīvie akti, dažādu reģionu prakse, tehniskā un teorētiskā literatūra. Tiek apkopoti pētījuma rezultāti. Bez tā studējošie izstrādā studiju darbu (skat. LJA084)..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
1. Ostas termināļu veidi un to tehnoloģijas 0 0 0 0
1.1. Specializētie un universālie ostas termināļi 1 3 1 3
1.2. Kravu veidi, izmantojamās tehnoloģijas to apstrādē ostā 4 5 1 8
1.3. Ostas termināļu plānošana: diversifikācija, zonēšana, kapacitātes aprēķini 4 5 1 9
1.4. Dažādu pasaules reģionu raksturīgās kravu plūsmas, tranzīta koridori, Baltijas jūras austrumu krasta ostu konkurence un specializācija 1 6 1 9
2. Ostu hidrobūves 0 0 0 0
2.1. Ostu elementi (akvatorija, teritorija, reidi, piestātnes) 3 3 1 4
2.2. Piestātņu tipi. Moli. Viļņlauži. 3 3 1 4
2.3. Ostu ieejas un vārti. Kuģošanas kanāls. 3 3 1 4
2.4. Hidrobūves (monitorings, struktūras nepilnības, defekti, faktori un apstākļi, kas ietekmē) un vides nosacījumi 3 3 1 4
Kopā: 22 31 8 45
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis ir sniegt padziļinātu ieskatu par ostas termināliem un to uzbūvi gan no teorētiskiem, gan praktiskiem aspektiem, kā arī par ostas hidrobūvēm un ar tām saistīto problemātiku, kā arī par galvenajiem kravas transporta koridoriem un to ietekmējošiem faktoriem. Studiju kursa uzdevumi: 1. Sniegt studējošiem izpratni par galvenajiem ostu termināļos apkalpoto kravu veidiem pēc to dalījuma un izmantojamo pārkraušanas tehnoloģiju specifikas, kā arī iemaņas ostas termināļu ekspluatācijas tehnoloģiju pārvaldībā un plānošanā. 2. Sniegt studējošiem izpratni par hidrotehnisko būvju veidiem un funkcionalitāti un to stāvokļa novērtēšanas metodēm. 3. Sniegt studējošiem iespēju apgūt jaunākās IT un citas tehnoloģijas, kuras tiek izmantotas termināļu darba plānošanā un nodrošināšanā kā arī hidrobūvju plānošanā un izmantošanā.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Zināšanas: - izprot ostas terminālu specializāciju, diversifikāciju un jaunākos sasniegumus izmantojamās pārkraušanas tehnoloģijās; - izprot hidrobūvju veidus, jaunākās tehnoloģijas un pielietojumu terminālu darbībā un plānošanā; - var identificēt mūsdienīgāko IT izmantošanu dažādos termināla darbības aspektos, kā digitalizācija un pārvaldība. - Metodes: grupu darbs, prezentācijas, diskusijas, patstāvīgā darba izstrāde un aizstāvēšana, eksāmens. Kritēriji: - spēja demonstrēt zināšanas par zonēšanas kritēriju izmantošanu, ilgtermiņa termināļu un to ekosistēmas plānošanu; - spēja demonstrēt zināšanas par nākotnes IT un to ietekmi uz termināļu darbību.
Prasmes: - spēj darboties grupā, sadalīt pienākumus un apkopot rezultātus; - prot patstāvīgi izmantot analītisko pieeju, interpretēt iegūto rezultātu; - spēj veikt inovācijas un attīstīt uzņēmējdarbību ar termināļu darbības plānošanu saistītos aspektos. - Metodes: grupu darbs, prezentācijas, diskusijas, patstāvīgā darba izstrāde un aizstāvēšana, eksāmens. Kritēriji: - spēja patstāvīgi un neatkarīgi apgūt teoriju un izmantot to praksē; - spēja risināt problēmu situācijas un izmantot analītiskās metodes.
Komptences: - spēj patstāvīgi analizēt hidrobūvju veidus un to labāko pielietojumu; - spēj definēt svarīgākos secinājumus un izvirzīt praktiskus priekšlikumus; - spēj parādīt izpratni un kompetenci par ar terminālu darbību saistītajiem ilgtspējas un sociālās atbildības jautājumiem. - Metodes: grupu darbs, prezentācijas, diskusijas, patstāvīgā darba izstrāde un aizstāvēšana, eksāmens. Kritēriji: - spēja formulēt un analizēt, kā arī motivēt izvirzītos priekšlikumus un risinājumus.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Darbs nodarbību laikā (diskusija, grupu darbs, prezentācijas) - 10%
Patstāvīgā darba izstrāde un aizstāvēšana - 40%
Eksāmens - 50%
 
Priekšzināšanas Bakalaura zināšanas transporta ekonomikā/ statistikas pamatos/ vadības jautājumos.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 2.0 12.0 10.0 0.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]