DE0635 Viedo energosistēmu elektroniskās ierīces

Kods DE0635
Nosaukums Viedo energosistēmu elektroniskās ierīces
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Augstākā līmeņa, Profesionālais
Tematiskā joma Enerģētika un elektrotehnika
Struktūrvienība Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultāte
Mācībspēks Andrejs Utāns
Kredītpunkti 3.0
Daļas 1
Anotācija Mūsdienu energosistēmu attīstība ir cieši saistīta ar aktīvo-adaptīvo (inteliģento) tehnoloģiju ieviešanu un jaunās paaudzes automātiskas vadības un regulēšanas ierīces izmantošanu. Elektrisko tīklu un elektrostaciju automatizēto sistēmu tehnoloģiskās vadības efektivitāti lielā mērā nosaka specializētas, uz mikroprocesora bāzes balstītas, ierīces, to tehniskā pilnība un funkcionālas iespējas. Studiju kursā tiek apskatīta mūsdienīgas viedas elektroniskas ierīces (VEI) vispārēja struktūra. Tiek izskatīti VEI aparātu daļas realizācijas piemēri, programmas daļas struktūra, datu apmaiņas iespējas, energosistēmas mērījumu vākšanas sistēma, laika sinhronizācijas sistēmas, komunikācijas tīkli un protokoli..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Energosistēma kā automatizētās vadības objekts. Kontrolējamo signālu veidi energosistēmā. 1 3 0 0
Energosistēmas elementu vadības signāli (analogie un diskrētie) un izpildmehānismi. 1 2 0 0
Energosistēmu reālā laikā procesu klasifikācija. Elektrisko un elektromehānisko pārejas procesu kontroles reālajā laikā prasības. 2 3 0 0
Viedās elektroniskās ierīces (VEI) jēdziens. VEI aparātu daļas vispārināta struktūra. Struktūru dažādības atkarība no VEI funkcionālām prasībām. 4 4 0 0
VEI aparātu daļas mezglu un pamatdaļu jēdziens, darbības principi un realizācijas piemēri. VEI analogo un diskrēto signālu apstrādes principi. Reālā laika ciparu signālu apstrādes ievades/izvades. 4 4 0 0
VEI programmatūras vispārināta struktūra. Reālajā laikā uzdevumu programmatūras struktūra. 2 5 0 0
Datu komunikācijas sistēmas enerģētikā. Lokālais un globālais komunikācijas tīkls. 7-slaņu OSI modelis. Interfeisa iekārtas un komunikācijas protokoli. 2 6 0 0
Laika sinhronizācijas nepieciešamība enerģētikā. Globālā Pozicionēšanas Sistēma. GPS galvenās sastāvdaļas. 4 4 0 0
SCADA sistēmas enerģētikā. SCADA arhitektūra, datu vākšanas un iekārtu vadības principi. 2 3 0 0
Sinhronizētais fāžu vektors. Vektoru mērīšanas ierīce. Plaša apgabala mērīšanas sistēma. 2 4 0 0
Digitāla apakšstacija. IEC16850 komunikācijas protokola pamati. 4 5 0 0
Datu komunikācijas pielietošanas piemēri relejaizsardzības nolūkam. 4 5 0 0
Kopā: 32 48 0 0
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis ir sniegt zināšanas par mūsdienīgajiem, uz mikroprocesoru tehnikas balstītiem, energosistēmas elementu automatizētas kontroles un vadības iekārtam. Kursa uzdevumi: radīt izpratni par viedas elektroniskas ierīces (VEI) struktūras izveides pamatiem; veicināt zināšanu par VEI aparātu un programmas daļas izveides principiem; dot bāzes zināšanas par komunikācijas sistēmu pielietošanu enerģētikas nozarē, komunikācijas protokoliem un SCADA sistēmas darbības principiem; dot izpratni par Digitālas apakšstacijas koncepciju un IEC16850 komunikācijas protokolu.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Prot analizēt un klasificēt energosistēmas pārejas procesus; definēt dažādu procesu kontroles reālajā laikā prasības. - Laboratorijas darbs datorklasē.
Prot sintezēt VEI aparātu daļas un programmatūras struktūru atkarība no uzdotiem funkcionāliem prasībām. - Laboratorijas darbs datorklasē.
Prot definēt un aprakstīt lokāla un globāla komunikācijas tīkla sastāvdaļas, darbības principus un īpatnības. Spēj noformulēt dažādu komunikācijas protokolu īpatnības un priekšrocības. - Praktiskais darbs auditorijā. Eksāmena uzdevumu risināšana.
Spēj formulēt GPS sistēmas darbības principus, to pielietošanu laika sinhronizācijas nolūkam un aprakstīt sistēmas funkcionālas sastāvdaļas. - Praktiskais darbs auditorijā. Eksāmena uzdevumu risināšana.
Prot aprakstīt digitālas apakšstacijas koncepciju, galvenās sastāvdaļas un IEC61850 protokola darbības principus. Spēj novērtēt digitālas apakšstacijas galvenās priekšrocības un trūkumus. - Praktiskais darbs auditorijā. Eksāmena uzdevumu risināšana.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Praktiskie un laboratorijas darbi - 50%
Eksāmens - 50%
 
Priekšzināšanas Ciparu elektronika un mikroprocesoru tehnika.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 3.0 16.0 8.0 8.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]