JA0152 Kuģu augstspriegumu tehnika

Kods JA0152
Nosaukums Kuģu augstspriegumu tehnika
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Pamatstudiju, Profesionālais
Tematiskā joma Jūras transports
Struktūrvienība Latvijas Jūras akadēmija
Mācībspēks Miroslavs Mališko
Kredītpunkti 3.0
Daļas 1
Anotācija Studenti iepazīsies ar vispārīgu augstsprieguma aprīkojuma un iekārtu, kā slēgdēļu, ģeneratoru, sinhrono un asinhrono motoru, transformatoru, kā arī augstsprieguma automātslēdžu uzbūvi, kā arī ar aprīkojumu saistītu vadības un kontroles aparatūru. Studiju kursa ietvaros studenti tiks iepazīstināti ar elektropiedziņu, AZIPOD iekārtām un elektropiedzinās pielietotiem frekvences pārveidotājiem, kā sinhro konverteri, ciklo konverteri un PWM tipa. Studiju kursā ietverta tēma par augstsprieguma krasta elektrobarošanas pieslēgumu veidiem un to specifiku. Mūsdienās arvien vairāk popularitāti gūst alternatīvo enerģiju avoti, kā vēja ģeneratori, tāpēc studiju kursa ietvaros tiek ietverts sistēmu apskats. Īpaša uzmanība tiek veltīta riska faktoriem un nepieciešamiem drošības pasākumiem darbam ar augstsprieguma sistēmām, skaidrotas elektriskā loka īpašības un soļa spriegums..
Studiju kursa laikā studentiem tiks demonstrētas un paskaidrotas darba drošības procedūras, obligātās un papildus zemēšanas nepieciešamība, rīcība ar sprieguma indikatoriem, to darbspējas pārbaude, un demonstrēta individuālo aizsardzības līdzekļu pareiza pielietošana. .
Īpašs uzsvars tiek likts uz to, lai studenti prastu noteikt un pielietot visas nepieciešamās aprīkojuma izolēšanas, norobežošanas no piekļuves un bloķēšanas procedūras, kā arī veikt riska izvērtējumu, sastādīt elektrisko pielaidi darbam ar augstsprieguma iekārtām. .
Studiju kursā paredzētas praktiskas nodarbības ar ABB UNISEC augstsprieguma trenažieri, augstsprieguma indikatoru, augstsprieguma izolācijas pretestības mērīšanas ierīci un personīgiem aizsardzības līdzekļiem. Studenti praktisko nodarbību laikā pilda laboratorijas darbus, sagatavo un sastāda elektrisko pielaidi darba ar augstsprieguma iekārtām, sastāda check – list ar pārslēgšanas stratēģiju un izpilda to praksē. Ir paredzēts arī praktisks darbs ar elektropiedziņas laboratorijas darbu stendu. .
Studiju kurss ir izstrādāts atbilstoši STCW konvencijas kodeksa A-III/6 standarta un profesijas standarta prasībām, kā arī ņemot vērā IMO 7.08 paraugkursa rekomendācijas un citus saistošos normatīvos dokumentus..
Nepilna laika studijas neklātienē tiek organizētas pēc individuāli izstrādāta studiju plāna..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
1. Teorijas pamatjautājumi 1 0 1 0
2. Augstsprieguma sistēmu prasības, definīcijas un tehnoloģijas 1 0 1 0
3. Riska faktori un nepieciešamie drošības pasākumi sistēmās virs 1000V (IMO 7.08 1.1.11.1) - pieskarspriegums un traumējošā strāva, to ietekmējošie faktori - iespēja nonākt zem sprieguma bez tiešas pieskares, elektrostatiskās izlādes strāvu ietekme uz cilvēku - elektriskās strāvas ietekme uz cilvēka organismu augstsprieguma un zemsprieguma sistēmās - brīdinājuma zīmes un plakāti - elektriskā loka īpatnības augstsprieguma sistēmās. Tā raksturojošie parametri (temperatūra, enerģija u.c.) 6 4 6 4
4. Elektriskie procesi un elektriskās iekārtas spriegumam virs 1000V: (IMO 7.08 1.4.1.1.) - elektriskie procesi augstsprieguma izolācijas materiālos, to laminārā struktūra; virsmas izlāde. - gāzu sprieguma caursites noturība, izlādes procesi gāzēs, gaisa statiskā un impulsveida caursites izturība, kritiskais spriegums; zema un augsta spiediena izolācijas gāzu sistēmu caursites noturība. - cietu dielektriķu caursite, caursites mehānisms; augstsprieguma sistēmu izolācijas caursites noturība, kuģu augstsprieguma sistēmu īpatnības. - pārspriegumu raksturojums; īsslēguma strāvas un nelielas reaktīva rakstura strāvas atslēgšanas pārspriegumi - izolācijas nevecošanās mehānisms - augstsprieguma sistēmu izveides nepieciešamība uz kuģiem - augstsprieguma iekārtu konstrukcija un darbības princips - pārsprieguma aizsardzība; pārsprieguma novadītāji, varistori; sprieguma kropļojumi, to izraisīto draudu novēršana. - transformatora aizsardzība - ģeneratora aizsardzība 20 12 20 12
5. Drošības pasākumi un drošības tehnika spriegumiem virs 1000V (IMO 7.08 1.4.2.1) - vispārējie drošības pasākumi spriegumam virs 1000V: iekārtu korpusi, to nodalīšana, drošības distances, izolācijas materiāli, piekļuves norobežošana, marķējumi un brīdinājumi; augstsprieguma iekārtu piekļuves pārraudzība un nepieejamības princips pie ieslēgta sprieguma - Iebūvēto un portatīvo augstsprieguma kontroles un mēriekārtu izmantošana elektrisko mašīnu, kabeļu u.c. ierīču izolācijas pārbaudei un kontrolei - augstsprieguma testeru izmantošana un to darbspējas pārbaude 6 10 6 10
6. Augstsprieguma iekārtu ekspluatācija un apkope (IMO 7.08 1.4.4.1) - individuālie aizsardzības līdzekļi – izolējošie cimdi, izolējošās brilles, izolējošie stieņi, izolējošās galošas, zemēšanas kabeļi, augstsprieguma testeri. - individuālo aizsardzības līdzekļu pārbaudes periodiskums - augstsprieguma darba drošības procedūras 12 6 12 6
7. Vēja turbīnu ģeneratoru sistēmas 2 0 2 0
Kopā: 48 32 48 32
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis iepazīstināt ar kuģu augstsprieguma tehniku un dažādām augstsprieguma sistēmām, kas tiek pielietotas uz kuģiem, kā arī augstsprieguma sistēmu priekšrocībām un trūkumiem. Studiju kursa uzdevumi: 1) sniegt teorētiskas un praktiskas zināšanas par augstsprieguma tehnoloģiju, augstsprieguma aizsardzības, komutācijas un izolācijas ierīcēm; 2) sniegt teorētiskas un praktiskas zināšanas par augstsprieguma transformatoru un ģeneratoru aizsardzību; 3) sniegt teorētiskas un praktiskas zināšanas par drošības pasākumiem un avārijas procedūrām; 4) sniegt praktiskas zināšanas par augstsprieguma sistēmu drošu ekspluatāciju un tehnisko apkopi, tostarp zināšanas par īpašiem augstsprieguma sistēmu tehniskajiem tipiem un apdraudējumu, kas rodas, ja spriegums pārsniedz 1000 voltus; 5) sniegt zināšanas par apdraudējumu novērtēšanu un drošības pasākumiem, kas jāveic tādu elektroenerģijas ieguves sistēmu ekspluatācijai, kurās spriegums pārsniedz 1000 voltus.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Zināšanas. 1) Spēj parādīt pamatzināšanas par apdraudējumu novērtēšanu un drošības pasākumiem, kas jāveic tādu elektroenerģijas ieguves sistēmu ekspluatācijai, kurās spriegums pārsniedz 1000 voltus. 2) Spēj parādīt pamatzināšanas augstsprieguma tehnoloģijā. 3) Izprot drošības pasākumus un avārijas procedūras. - Metodes: laboratorijas darbi, kontroldarbi, noslēguma pārbaudījums. Vērtēšanas kritēriji: 1) Spēj parādīt pamatzināšanas par apdraudējumu novērtēšanu un drošības pasākumiem. 2) Spēj parādīt pamatzināšanas augstsprieguma tehnoloģijā. 3) Izprot drošības pasākumus un avārijas procedūras.
Prasmes. 1) Spēj patstāvīgi izmantot apgūto teoriju par augstsprieguma sistēmu drošu ekspluatāciju un tehnisko apkopi, tostarp zināšanas par īpašiem augstsprieguma sistēmu tehniskajiem tipiem un apdraudējumu, kas rodas, ja spriegums pārsniedz 1000 voltus. 2) Spēj novērtēt individuālo aizsardzības līdzekļu stāvokli un sagatavot tos lietošanai. 3) Spēj aizpildīt elektrisko pielaidi darbam, sastādīt check-list ar pārslēgšanas stratēģiju un veikt augstsprieguma iekārtas izolēšanu. 4) Apzinās riskus un nepieciešamos drošības pasākumus elektroiekārtu ar spriegumiem virs 1000V ekspluatācijai. - Metodes: laboratorijas darbi, kontroldarbi, noslēguma pārbaudījums. Vērtēšanas kritēriji: spēj patstāvīgi izmantot apgūto teoriju par augstsprieguma sistēmu drošu ekspluatāciju un tehnisko apkopi.
Kompetences. Spēj demonstrēt savu kompetenci atbilstoši STCW konvencijas Kodeksa A-III/6 sadaļas prasībām: spēj darbināt elektroenerģijas ieguves sistēmas, kurās spriegums pārsniedz 1000 voltus, un veikt to tehnisko apkopi. - Metodes: laboratorijas darbi, kontroldarbi, noslēguma pārbaudījums. Vērtēšanas kritēriji: 1) Darbības plāno un veic saskaņā ar pieņemtajiem noteikumiem un procedūrām, lai nodrošinātu darbību drošumu. 2) Aprīkojuma un sistēmu darbība atbilst lietošanas instrukcijām. 3) Veiktspējas rādītāji atbilst tehniskajām specifikācijām.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Laboratorijas darbi - 30%
Kontroldarbi - 20%
Noslēguma pārbaudījums - 50%
 
Priekšzināšanas Matemātika, fizika, elektrotehnika.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 3.0 24.0 0.0 24.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]