JA0141 Ūdens, degvielas un eļļas izmantošana

Kods JA0141
Nosaukums Ūdens, degvielas un eļļas izmantošana
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Pamatstudiju, Profesionālais
Tematiskā joma Jūras transports
Struktūrvienība Latvijas Jūras akadēmija
Mācībspēks Sergejs Gaidukovs, Māris Fogelis
Kredītpunkti 3.0
Daļas 1
Anotācija Studiju kurss paredzēts, lai radītu izpratni par flotē/jūras transporta nozarē pielietoto ekspluatācijas materiālu (degvielu, eļļu, ūdens apstrādes utt.) izejvielām, to ieguves metodēm, veidiem, izprast ekspluatācijas materiālu galvenās īpašības un būtiskākos parametrus, ekspluatācijas materiālu pielietojumu dažādos dzinējos, mezglos, agregātos un sistēmās un to savstarpējo apmaināmību. .
Nepilna laika studijas neklātienē tiek organizētas pēc individuāli izstrādāta studiju plāna..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Dažādu degvielu veidu izmantošana kuģu ekspluatācijas apstākļos. Ogļūdeņražu veidi, flotes degvielu standartizācija, degvielu parametri to ietekme uz ekspluatāciju, degvielu apstrādes iespējas kuģu ekspluatācijas apstākļos. (IMO 7.02- 1.2.6.1.; 1.2.6.2.; 1.2.6.4.; 1.3.3.3.) Alternatīvās degvielas. Degvielas ar zemu uzliesmošanas temperatūru, to fizikālās un ķīmiskās īpašības. 20 12 20 12
Eļļošanas materiāli, Šķidro eļļu veidi, ziedes, monolītsmēres. Sastāvs, uzdevumi, parametri un īpašības. Smērvielu ekspluatācijas parametri (IMO, CIMAC, u. c. prasības), apstrādes iespējas kuģu ekspluatācijas apstākļos. (IMO 7.02- 1.2.1.1.; 1.2.6.4.; 1.3.3.3.) 18 12 18 12
Ūdens ieguve, apstrāde, izmantošana kuģa ekspluatācijas apstākļos, galvenie parametri. Tehnisko šķidrumu izmantošana (ugunsdzēsību putu koncentrāti, maisījumi, specifisko ķīmisko reaģentu/tīrītāju utt.) pielietošana kuģa ekspluatācijas apstākļos. (IMO 7.02- 1.3.3.17.; 1.3.3.18.; 1.3.3.19.; 1.3.3.20; 1.2.6.3.) 10 8 10 8
Kopā: 48 32 48 32
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis attīstīt studentiem teorētiskās un praktiskās zināšanas, un prasmes degvielas, eļļas, ūdens un citu ekspluatācijas materiālu/tehnisko šķidrumu izmantošanai kuģa ekspluatācijas apstākļos, atbilstoši STCW konvencijas Kodeksa (A-III/1, A-III/2) prasībām, kā arī ņemot vērā attiecīgo IMO paraugkursu (7.02, 7.04) rekomendācijas un citus saistošos normatīvos dokumentus. Studiju kursa uzdevumi ir attīstīt prasmi: 1) atpazīt/identificēt ekspluatācijas materiālos (degvielā, eļļā, ūdens apstrādē utt.) izmantotās izejvielas, to ieguves metodēm un veidiem; 2) noteikt ekspluatācijas materiālu galvenās īpašības un būtiskākos parametrus; 3) pielietot ekspluatācijas materiālus dažādos dzinējos, mezglos, agregātos un sistēmās un izprast to savstarpējo apmaināmību; 4) noteikt un plānot tehniskās ekspluatācijas pasākumus; 5) pārbaudīt ūdens, degvielas un eļļas kvalitāti (veikt testus).
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Zināšanas. 1. Pārzina degvielu un smērvielu fiziskās un ķīmiskās īpašības. 2. Pārzina ekspluatācijas materiālu izejvielas, ieguves metodes, īpašības. 3. Pārzina un spēj pielietot ekspluatācijas materiālu standartus, klasifikatorus, specifikācijas. 4. Spēj atpazīt, salīdzināt un pielietot galvenos ekspluatācijas materiālus. 5. Spēj noteikt ekspluatācijas materiālu īpašības un prognozēt to resursu un ietekmi uz iekārtām agregātiem. - Metodes: rakstiski kontroldarbi, ieskaites darbs, laboratorijas darbu aizstāvēšana. Vērtēšanas kritēriji: 1. Spēj parādīt padziļinātas zināšanas par degvielu un smērvielu fiziskām un ķīmiskām īpašībām. 2. Pārzināt ekspluatācijas materiālu izmantošanu kuģa ekspluatācijas apstākļos.
Prasmes. Spēj patstāvīgi izmantot apgūto teoriju par ekspluatācijas materiālu pielietošanu, izmantošanu, apstrādes metodēm, kuģu ekspluatācijas apstākļos. - Metodes: rakstiski kontroldarbi, ieskaites darbs, laboratorijas darbu aizstāvēšana. Vērtēšanas kritēriji: spēja patstāvīgi praktiski izmantot apgūto teoriju par ekspluatācijas materiālu izmantošanu kuģa ekspluatācijas apstākļos.
Kompetences. Spēj demonstrēt savu kompetenci atbilstoši STCW konvencijas Kodeksa A-III/2 sadaļas prasībām: 1) Noteikt un plānot tehniskās ekspluatācijas pasākumus. 2) Spēj patstāvīgi analizēt kuģa ekspluatācijas materiālu izmantošanas lietderību, saderību, lai sasniegtu maksimāli izdevīgāko ekonomisko efektu. - Metodes: rakstiski kontroldarbi, ieskaites darbs, laboratorijas darbu aizstāvēšana. Vērtēšanas kritēriji: 1. Darbību plānošana un sagatavošana ir piemērota energoiekārtu konstrukcijas parametriem un pārgājiena vajadzībām. 2. Spēja patstāvīgi formulēt un kritiski analizēt ar ekspluatācijas materiālu izmantošanu kuģa ekspluatācijas apstākļos saistītas problēmas un pamatot savus priekšlikumus to novēršanai.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
1. Kontroldarbs un laboratorijas darbs - 20%
2. Kontroldarbs un laboratorijas darbs - 20%
3. Kontroldarbs un laboratorijas darbs - 20%
Ieskaites darbs - 40%
 
Priekšzināšanas Zināšanas vidusskolas līmenī fizikā, lietišķā ķīmija, termodinamika un siltumpārvadē. Kuģu dīzeļiekārtas un turbīnas, kuģu palīgmehānismi un sistēmas.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 3.0 24.0 24.0 0.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]