PA0221 Eikariotu gēnu inženierija

Kods PA0221
Nosaukums Eikariotu gēnu inženierija
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Pamatstudiju, Akadēmiskais
Tematiskā joma Bioloģija
Struktūrvienība Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte
Mācībspēks Tālis Juhna, Iveta Lauva
Kredītpunkti 9.0
Daļas 1
Anotācija Studiju kursu īsteno Latvijas Universitāte, kursa izstrādātājs ir Kaspars Tārs..
Pilnu studiju kursa aprakstu skatīt: https://www.lu.lv/studijas/studiju-celvedis/programmu-un-kursu-katalogi/kursu-katalogs/?tx_lustudycatalogue_pi1[action]=detail&tx_lustudycatalogue_pi1[controller]=Course&tx_lustudycatalogue_pi1[course]=Biol3056..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Augu un dzīvnieku gēnu inženierijas vēsture. Ievads studiju kursā. 2 3 0 0
Jaunākās gēnu inženierijas un genoma rediģēšanas metodes un to praktiskais pielietojums metabolisma inženierijā. 6 9 0 0
Gēnu inženierijas un genoma rediģēšanas biodrošības aspekti. Autorizācijas un regulācijas sistēmas pasaulē un Eiropas Savienībā. 4 6 0 0
Gēnu inženierija augos. Vektori, promoteri, reportiegēni, transformācijas metodes. Augu biotehnoloģijas pielietojamie aspekti. Transgēno augu analīzes metodes. 10 15 0 0
Gēnu inženierija dzīvniekos un cilvēkā. Gēnu terapija. Vektori, promoteri, reportiergēni, transformācijas metodes. Cilvēka un dzīvnieku šūnu kultūras. Pielietojamie aspekti. 10 15 0 0
Laboratorijas darbs 1. Transgēno augu (ĢMO) ģenētiskās analīzes. Kvalitatīva un kvantitatīva transgēna noteikšana, event-specific PCR. 20 30 0 0
Laboratorijas darbs 2. Imunoloģiska jauno proteīnu ekspresijas noteikšana transgēnos augos ar LFD. 10 15 0 0
Laboratorijas darbs 3. Jauna enzīma ekspresija eikariotiskā organismā (Saccharomyces cerevisiae piemērs). 24 36 0 0
Laboratorijas darbs 4. Transgēno augu (Arabidopsis thaliana piemērs) iegūšanas praktiskā demonstrācija. 10 15 0 0
Kopā: 96 144 0 0
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis ir parādīt svarīgākos teorētiskos pētniecības virzienus augu un dzīvnieku gēnu inženierijā, kā arī laboratorijas darbu laikā sniegt studentiem iemaņas praktiskā darbā ar transgēniem un/vai genomiski rediģētiem augiem un dzīvniekiem. Studiju kursa uzdevumi: 1) informēt studentus par eikariotu gēnu inženierijas metodēm, vektorsistēmām, reportiergēniem, selektīvajiem marķieriem, kā arī par jaunajām genoma rediģēšanas metodēm; 2) veicināt prasmes kvalitatīvi un kvantitatīvi noteikt transgēnu klātbūtni dažādā bioloģiskā materiālā.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Pārzina eikariotu gēnu inženierijas vēsturi un svarīgākās metodes transgēnu augu, dzīvnieku un sēņu iegūšanā; izprot jaunākās genoma rediģēšanas metodes un to pielietojumu eikariotu gēnu inženierijā. - Testi. Laboratorijas darbi. Eseja. Seminārs. Rakstisks eksāmens.
Pārzina dažādas vektorsistēmas, selektīvos marķierus un reportiergēnu sistēmas; raksturo svarīgākos transgēnos organismregulējošos principus pasaulē un Eiropas Savienībā. - Testi. Laboratorijas darbi. Eseja. Seminārs. Rakstisks eksāmens.
Prot izmantot teorētiskos pamatus transgēno organismu kvalitatīvai un kvantitatīvai noteikšanai; izvēlēties konkrētam pielietojumam piemērotāko vektorsistēmu, reportiergēnu sistēmu un selektīvos marķierus. - Testi. Laboratorijas darbi. Rakstisks eksāmens.
Prot praktiski veikt transgēno augu un sēņu kvalitatīvo un kvantitatīvo analīzi kursa docētāja vadībā. - Laboratorijas darbi. Rakstisks eksāmens.
Spēj izvērtēt zinātnisko literatūru transgēno organismu jomā un balstoties uz jaunāko pētījumu rezultātiem plānot pētījumus ar transgēno organismu izmantošanu. - Eseja. Seminārs. Rakstisks eksāmens.
Spēj izvērtēt dažādu transģenēzes un genoma rediģēšanas metožu priekšrocības un trūkumus konkrētiem pielietojumiem biotehnoloģijā; kritiski izvērtēt transgēno organismu biodrošības aspektus. - Eseja. Seminārs. Rakstisks eksāmens.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Tests par transgēniem augiem - 10%
Tests par transgēniem dzīvniekiem - 10%
Laboratorijas darba protokols 1 - 10%
Laboratorijas darba protokols 2 - 10%
Laboratorijas darba protokols 3 - 10%
Laboratorijas darba protokols 4 - 10%
Eseja par gēnu inženierijas problēmām - 10%
Semināra prezentācija par gēnu inženierijas problēmām - 10%
Rakstisks eksāmens - 20%
 
Priekšzināšanas Nav nepieciešamas.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 9.0 40.0 0.0 80.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]