PA0212 Gēnu un šūnu tehnoloģijas

Tematiskā joma Bioloģija
Struktūrvienība Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte
Mācībspēks Tālis Juhna, Iveta Lauva
Anotācija Studiju kursu īsteno Latvijas Universitāte, studiju kursa izstrādātāji ir Jānis Liepiņš un Agnese Kokina..
Studiju kurss sniedz studentiem ieskatu raugu gēnu inženierijas aktualitātēs. .
Pilnu studiju kursu skatīt: https://www.lu.lv/studijas/studiju-celvedis/programmu-un-kursu-katalogi/kursu-katalogs/?tx_lustudycatalogue_pi1[action]=detail&tx_lustudycatalogue_pi1[controller]=Course&tx_lustudycatalogue_pi1[course]=Biol2058..
Ievads maizes rauga bioloģijā un ģenētikā. 2 3 0 0
Ievads maizes raugu gēnu inženierijas metodēs. 2 3 0 0
Raugu šūnu fizioloģisko parametru mērīšanas metodes. 4 6 0 0
Maizes rauga metaboliskās inženierijas piemēri. 4 6 0 0
Noslēguma seminārs, rezultātu prezentācija un diskusijas. 4 6 0 0
Gēna knock out izveidošana raugos. 12 18 0 0
Raugu genotipēšana un fenotipēšana. 12 18 0 0
Rekombinanto raugu vielmaiņas fenotipēšana II. 12 18 0 0
Metabolisma modelēšana. 12 18 0 0
Studiju kursa mērķis ir iepazīstināt studentus ar eikariotu metabolisma regulāciju (ģenētisko un metabolītu līmeņa) un demonstrēt tā darbību in vivo un in silico modeļos. Studiju kursa uzdevumi: 1) nodrošināt informāciju par raugu gēnu inženierijas metodēm, atlases veidiem un fenotipēšanas iespējām; 2) veicināt praktiskās iemaņas raugu gēnu izslēgšanai un novērtēs tās ietekmi uz fenotipa raksturošanu; 3) veicināt praktiskās iemaņas fenotipu salīdzināšanai ar metabolisma matemātisko modeli.
Izprot un vispārīgi pārzina maizes rauga fizioloģiju un ģenētiku. Pārzina maizes raugu gēnu inženierijas metodes (t. sk. atlases marķierus, funkcionālo komplementāciju, u.c.). - Tests par tēmu 1. Tests par tēmu 2. Laboratorijas darba protokols 1. Laboratorijas darba protokols 2. Laboratorijas darba protokols 3. Semināra prezentācija laboratorijas darbu rezultātiem. Rakstisks eksāmens.
Izproti un pārzina mikroorganismu fizioloģijas parametru (augšanas ātrums, substrātu patēriņš, produktu veidošanās ātrumi, utml.) mērīšanas metodes. Pārzina galvenos maizes rauga pielietojuma piemērus mūsdienu biotehnoloģijā (ķīmijas industrija, farmācija, enerģētika). - Laboratorijas darba protokols 3. Laboratorijas darba protokols 4. Semināra prezentācija par raugu metabolisko inženierijas piemēru Semināra prezentācija laboratorijas darbu rezultātiem. Rakstisks eksāmens.
Prot izvēlēties konkrētam pielietojumam piemērotāko atlases marķieri un to praktiski izmantot rekombinanto raugu celmu iegūšanā. Prot praktiski veikt rekombinanto raugu kvalitatīvo un kvantitatīvo analīzi kursa docētāja vadībā. - Laboratorijas darba protokols 1. Laboratorijas darba protokols 2. Laboratorijas darba protokols 3. Semināra prezentācija laboratorijas darbu rezultātiem. Rakstisks eksāmens.
Prot pārbaudīt matemātiskos metaboliskos modeļus izmantojot eksperimentālos fizioloģijas datus. - Laboratorijas darba protokols 4. Semināra prezentācija par raugu metabolisko inženierijas piemēru Semināra prezentācija laboratorijas darbu rezultātiem. Rakstisks eksāmens.
Spēj izvērtēt dažādu rekombinantu celmu iegūšanas metožu priekšrocības un trūkumus konkrētiem pielietojumiem maizes rauga biotehnoloģijā; plānot rekombinantu raugu celmu eksperimentus (celmu ieguve, klonu atlase, fenotipa pārbaude, rezultātu interpretācija). - Tests par tēmu 2. Laboratorijas darba protokols 1. Laboratorijas darba protokols 2.Laboratorijas darba protokols 3. Laboratorijas darba protokols 4. Semināra prezentācija par raugu metabolisko inženierijas piemēru Semināra prezentācija laboratorijas darbu rezultātiem. Rakstisks eksāmens.
Spēj kritiski izvērtēt zinātniskās literatūras datus, lai interpretētu gēnu izslēgšanas ietekmi uz fenotipu. - Laboratorijas darba protokols 3. Laboratorijas darba protokols 4. Semināra prezentācija par raugu metabolisko inženierijas piemēru Semināra prezentācija laboratorijas darbu rezultātiem. Rakstisks eksāmens.
Tests par tēmu 1 - 10%
Tests par tēmu 2 - 10%
Laboratorijas darba protokols 1 - 10%
Laboratorijas darba protokols 2 - 10%
Laboratorijas darba protokols 3 - 10%
Laboratorijas darba protokols 4 - 10%
Semināra prezentācija par raugu metabolisko inženierijas - 10%
Semināra prezentācija laboratorijas darbu rezultātiem - 10%
Rakstisks eksāmens - 20%

Priekšzināšanas Ievads šūnu un gēnu inženierijā.
Daļa KP Stundas nedēļā Pārbaudījumi
1 6.0 60.0 0.0 20.0 *