DA0147 Silikātu materiālu ķīmija un tehnoloģija

Kods DA0147
Nosaukums Silikātu materiālu ķīmija un tehnoloģija
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles; Brīvās izvēles
Līmenis un tips Pamatstudiju, Akadēmiskais
Tematiskā joma Ķīmija un ķīmijas tehnoloģija
Struktūrvienība Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte
Mācībspēks Inna Juhņeviča, Līga Orlova
Kredītpunkti 3.0
Daļas 1
Anotācija Studiju kurss rada padziļinātu izpratni par silīcija un silīcija savienojumu ķīmiju un to nozīmi silikātu tehnoloģijā. Studenti iegūst zināšanas par kopsakarībām sastāvs-struktūra-īpašības gan attiecībā uz kristālisko vielas stāvokli, gan attiecībā uz kausējumiem un stiklveida stāvokli, kā arī zināšanas par silikātu materiālu tehnoloģijas jautājumiem, kā tradicionālās, oksīdu un bezskābekļa keramikas, stikla, stiklkristālisko materiālu un neorganisko saistvielu tehnoloģijā. Studiju darbs ir orientēts uz tādu zināšanu ieguvi, kas studējošajam ļautu brīvi orientēties silikātu materiālu ražošanas tehnoloģijā un pareizi izvēlēties atbilstošus izejmateriālus noteikta uzdevuma pildīšanai..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Ievads silikātu ķīmijā un tehnoloģijā. Silīcijs un nesilikātu savienojumi. Silikātu struktūras klasifikācija un atsevišķu struktūras tipu raksturojums. 2 1 0 0
Izomorfisms un polimorfisms silikātu struktūrās. 2 1 0 0
Keramiskās rūpniecības izejvielas, to klasifikācija, keramiskās masas, to gatavošanas paņēmieni, īpašības. 2 1 0 0
Keramisko izstrādājumu veidošanas paņēmieni, izstrādājumu žāvēšana, saķepšana, apdedzināšana, tās laikā notiekošie procesi. 2 1 0 0
Ugunsizturīgā keramika. Smalkkeramika. Celtniecības keramika, izejvielas, ražošana, īpašības. 2 1 0 0
Vēsturiskas ziņas par stikla ražošanu. Stiklveida stāvokļa raksturojums. Stikli kā metastabila sistēma. 2 1 0 0
Stikla rūpniecības izejvielas. Izejvielu sagatavošana stikla kausēšanai, šihtas sagatavošana. 2 1 0 0
Stikla kausēšanas procesa raksturojums. Stikla atlaidināšanas temperatūras un režīms. Stikla masas defekti. 2 1 0 0
Stikla šķiedras tipi, īpašības un to ražošana, standarta prasības. 3 1 0 0
Tests 1. 2 4 0 0
Gaisā cietējošas saistvielas. 1 1 0 0
Portlandcements, tā ķīmiskais un mineraloģiskais sastāvs. Izejvielas un galvenie ražošanas pamatveidi, standarta prasības. 3 1 0 0
Tests 2. 2 4 0 0
Laboratorijas darbs: Amorfas fāzes iegūšana un pētīšana. 2 2 0 0
Kursa darbs: Kopsakarības sastāvs-struktūra-īpašības, tā prezentācija. 2 11 0 0
Mājasdarbs: Stikla tehnoloģijā izmantojamas izejvielas, prasības un gatava produkta analīzes metodes. 1 2 0 0
Konsultācija pirms eksāmena. 4 3 0 0
Eksāmens. 4 3 0 0
Kopā: 40 40 0 0
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis ir realizēt iegūtās teorētiskās zināšanas par jaunākajiem zinātniskajiem pētījumiem silikātu ķīmijas un tehnoloģijas jomā, sniegt konkrētas zināšanas par produkta ražošanas iespējām un problēmām ražošanas procesā. Studiju kursa uzdevumi ir: 1) radīt izpratni par keramisko, stiklveida un neorganisko saistvielu vēsturisko attīstību; 2) veidot priekšstatu par izejvielu prasībām un analīzes principiem; 3) veidot izpratni par keramisko, stiklveida un neorganisko saistvielu ražošanas principiem; 4) radīt izpratni par procesiem, kas norit produkta sintēzes laikā; 5) veidot priekšstatu par iegūta materiāla īpašībām, atbilstību standartiem un pielietojuma iespējām.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Izprot materiālu struktūras, īpašību un iegūšanas kopsakarības. - Pārbaudes forma: testi, eksāmens un kursa darbs. Kritēriji: students izprot, spēj raksturot un pārzina izejmateriālu struktūru un īpatnības, un to ietekmi uz keramikas, stiklveida un neorganisko saistvielu produkta īpašībām. Izprot defektu rašanas procesus.
Spēj prezentēt apkopotos datus un pielietot iegūtās zināšanas. - Pārbaudes forma: mājasdarbs, eksāmens. Kritēriji: students spēj piedāvāt racionālāko paņēmienu, atrisinot konkrētu problēmu silikātu produkta ražošanas procesā.
Spēj analizēt un izvērtēt dažādu progresīvu tehnoloģiju ietekmi uz materiāla īpašībām. - Pārbaudes forma: kursa darbs, laboratorijas darbs. Kritēriji: students pārzina, izprot un, pamatojoties uz pielietotās zinātniskās un mācību literatūras atziņām, izskaidro silikātu produktu iegūšanas procesa būtību, prot interpretēt augsttemperatūras procesu saistītās likumsakarības.
Izprot apkopoto datu nozīmi, spēj izvirzīt hipotēzes, tās pamatot, aizstāvēt un izdarīt pamatotus secinājumus. - Pārbaudes forma: laboratorijas darbs. Kritēriji: students pamato, prot interpretēt, analizēt, novērtēt un pielietot iegūtās zinātniskās un tehnoloģiskās atziņas praktisku uzdevumu risināšanā. Izejvielu izvēli produkta pagatavošanai un piedāvā alternatīvas izejvielas un tehnoloģijas.
Spēj patstāvīgi veikt mācību un zinātniskās literatūras analīzi, sasaistīt materiālu īpašības ar to pielietojumu, kā arī meklēt alternatīvas izejvielas un tehnoloģijas produkta ražošanai un īpašību uzlabošanai. - Pārbaudes forma: eksāmens. Kritēriji: students spēj un izprot jaunākās iespējas silikātu tehnoloģijā un produktu pielietojumu jomā.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Dalība nodarbībās - 5%
Tests 1 - 10%
Tests 2 - 10%
Mājasdarbs - 10%
Kursa darbs - 10%
Laboratorijas darbs - 10%
Eksāmens - 45%
 
Priekšzināšanas Bakalaura līmeņa zināšanas vispārīgajā ķīmijā.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP Stundas Pārbaudījumi Pārbaudījumi (brīvai izvēlei)
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs Ieskaite Eksāmens Darbs
1 3.0 30.0 10.0 0.0 * *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]