AD0037 Tērpu vizuālās mākslas pamati

Kods AD0037
Nosaukums Tērpu vizuālās mākslas pamati
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles; Brīvās izvēles
Tematiskā joma Lietišķā māksla un dizains
Struktūrvienība Arhitektūras un dizaina institūts
Mācībspēks Dana Almli, Inga Dišlere, Elīna Rožkalne
Anotācija Cilvēka figūras proporcijas dzīvē un modes zīmējumā. Tērpa veidi, formas, kompozīcijas elementi un to savstarpējā saskaņošana. Tērpa konstruktīvais zīmējums. Modes kolekciju uzbūves pamatprincipi. Krāsu salikumi, proporcija, ritms, simetrija un asimetrija, kontrasts un līdzība. Vizuālās komunikācijas (mākslinieciskās izteiksmes) līdzekļi figūras un tērpa atveidojumā. Grafiskās izteiksmes iespējas. Apģērbu stili, to izpausmes dažāda sortimenta apģērba modeļos. Iedvesmas avoti tērpu kolekcijās..
Iepazīšanās. „Tērpu vizuālās mākslas pamatu” priekšmeta raksturojums. 2 2 0 0
Modes zīmējums kā māksla. Modes zīmējuma vēsture un iedalījums. 2 2 0 0
Modes zīmējuma tehnikas. Grafīts, tā iespējas un pielietojums modes zīmējumā. 2 2 0 0
Krāsu mācības pamati. Akvareļa un guašas tehnikas, to pielietojums modes zīmējumā. 2 2 0 0
Cilvēka ķermeņa proporcijas. Atsevišķu ķermeņa daļu zīmējums. Galva un seja. Galvas segu zīmējums. 2 2 0 0
Atsevišķu ķermeņa daļu zīmējums. Kakls un pleci. Apkakļu zīmējums. 2 2 0 0
Atsevišķu ķermeņa daļu zīmējums. Rokas un plauksta. Piedurkņu zīmējums. 2 2 0 0
Atsevišķu ķermeņa daļu zīmējums. Kājas un pēdas. Bikšu zīmējums. 2 2 0 0
Sievietes figūras zīmējums pretskatā, sānskatā. ¾ pagriezienā un skatā no mugurpuses. 2 2 0 0
Vīrieša figūras zīmējums pretskatā, sānskatā. ¾ pagriezienā un skatā no mugurpuses. 2 2 0 0
Bērna figūras proporcijas pa vecuma grupām. Bērna figūras zīmējums. 2 2 0 0
Jaunāko laiku modes stili, to rašanās, pazīmes, evolūcija un izpausmes. Klasiskais un tam pakārtotie stili. 3 3 0 0
Jaunāko laiku modes stili, to rašanās, pazīmes, evolūcija un izpausmes. Romantiskais un tam pakārtotie stili. 2 2 0 0
Jaunāko laiku modes stili, to rašanās, pazīmes, evolūcija un izpausmes. Sportiskais un tam pakārtotie stili. 3 3 0 0
Jaunāko laiku modes stili, to rašanās, pazīmes, evolūcija un izpausmes. Miksētais un tam pakārtotie stili. 3 3 0 0
Modi raksturojošie silueta zīmējumi, to rašanās, nosacīti ģeometriskais raksturs un saistība ar alfabēta burtiem. 3 3 0 0
Tērpu kolekcijas veidošanas pamatprincipi. Pasaules modes krāsu prognozes un modes tendences. 4 4 0 0
Kolekciju sezonālais raksturs. Modes tēmas un to attīstība variācijās. 4 4 0 0
Iedvesmas avota nozīme kolekcijas rakstura, krāsu gammas un tērpu mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu izvēlē. 4 4 0 0
Dabas tēma kā iedvesmas avots kolekcijas veidošanā. 4 4 0 0
Arhitektūra kā iedvesmas avots kolekcijas veidošanā. 4 4 0 0
Latviešu etnogrāfija kā iedvesmas avots kolekcijas veidošanā. 4 4 0 0
Cittautu etnogrāfija kā iedvesmas avots kolekcijas veidošanā. 4 4 0 0
Polāro ziemeļu tautu etnogrāfija kā iedvesmas avots kolekcijas veidošanā. 4 4 0 0
Āzijas un Āfrikas tautu etnogrāfija kā iedvesmas avots kolekcijas veidošanā. 4 4 0 0
Mākslas darbi kā iedvesmas avots kolekcijas veidošanā. 4 4 0 0
Subkultūras kā iedvesmas avots kolekcijas veidošanā. 4 4 0 0
Ekoloģija un patchwork kā iedvesmas avots kolekcijas veidošanā. 4 4 0 0
Kursa darba saturs un uzbūve. Iedvesmas avota izvēle. 4 4 0 0
Kursa darba kolekcijas metu un krāsu gammas analīze. 4 4 0 0
Kolekcijas audumu izvēle veikalos un noliktavās. Pasaules tekstiltirgu prakse. 4 4 0 0
Kolekcijas skiču projekta analīze un labojumi. Kolekcijas tērpu siluetu zīmējumu, krāsu gammas un apraksta rediģēšana. 4 4 0 0
Studiju kursa mērķis ir sniegt zināšanas tērpu kompozīcijā, modes kolekciju uzbūvē, kā arī apģērba un tekstilražošanā nepieciešamās vizuālās komunikācijas prasmes. Studiju kursa uzdevumi ir: 1) radīt izpratni par atšķirībām sieviešu, vīriešu un bērna ķermeņa proporcijām; 2) attīstīt prasmi zīmēt konstruktīvos apģērbu un to detaļu zīmējumus; 3) veidot izpratni par dažādiem modes stiliem un spēju tos atpazīt, kā arī brīvi savā starpā tos miksēt; 4) iepazīstināt ar dažādiem materiāliem un tehnikām, kas izmantojami apģērba attēlojumā un modes zīmējumos; 5) attīstīt prasmi analizēt dažādu starptautisku dizaineru apģērbu kolekcijas, to kompozicionālo uzbūvi; 6) veidot izpratni par pasaules modes krāsu prognožu un modes tendenču veidošanos; 7) attīstīt prasmi izmantot dažādus iedvesmas avotus savu modes kolekciju veidošanā.
Prot uzzīmēt tērpa tehnoloģisko zīmējumu. - Ieskaites darbā tiek vērtēts, vai uzzīmētie tērpu tehnoloģiskie zīmējumi atbilst dotajiem attēlā redzamajiem gatavajiem izstrādājumam.
Spēj patstāvīgi uzzīmēt proporcionālu modes figūru vai pareizi izmantot modes figūru šablonus, lai tos izmantotu modes zīmējumos. - Praktiskajos darbos (zīmējumos) tiek vērtētas ķermeņa figūras pareizas proporcijas, balanss un pozas piemērotība tērpa attēlojumam.
3Spēj atpazīt modes stilus un to sajaukumus. - Praktiskajos darbos (zīmējumos) tiek vērtēta modes stilu tīrība, un spēja tos brīvi miksēt savā starpā.
Pazīst dažādus mākslinieciskās izteiksmes materiālus un māk tos izmantot modes zīmējumā. - Praktiskajos darbos (modes kolekciju zīmējumos) tiek vērtēts dažādu materiālu izmantojums.
Prot analizēt aktuālās pasaules modes kolekcijas, raksturot sortimentu un kompozīcijas struktūru. - Vērtēts tiek patstāvīgi izanalizēts un nodarbībā prezentēts kādu sezonas aktuālu modes kolekciju, kur students demonstrē zināšanas apģērbu kolekcijas analīzē.
Māk prezentēt savus semestra darbus, raksturojot uzzīmētās tērpu kolekcijas atbilstoši tēmām un pamatojot izvēlētos mākslinieciskos izteiksmes līdzekļus. - Eksāmenā vērtēta tiek prasme studentu izstrādātās tērpu kolekcijas idejas attēlot labā vizuālā kvalitātē, prasme pamatot izvēlētos tonālos un mākslinieciskos risinājumus.
Patstāvīgais darbs - 20%
Praktiskais darbs - 40%
Prezentācijas - 10%

Priekšzināšanas Nav nepieciešmas.