BM0230 Biomateriālu fizika

Kods BM0230
Nosaukums Biomateriālu fizika
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Doktora, Akadēmiskais
Tematiskā joma Medicīnas inženierija
Struktūrvienība Būvniecības un mašīnzinību fakultāte
Mācībspēks Aleksejs Kataševs
Kredītpunkti 11.0
Daļas 1
Anotācija Studiju kurss paredzēts doktoranūras līmeņa studentiem, kas sava zinātniskā darbā plāno nodarboties ar bioloģisko audu fizikāliem pētījumiem, biomateriālu virsmu fizikālo raksturošanu un modifikāciju, bioloģisko audu izmantošanu dozimetrijā un citās, ar mākslīgiem un dabiskiem bioloģiskiem materiāliem saistītās jomās..
Studiju kursa apgūšana gaitā studenti padziļināti iepazīstas ar biomateriālu fizikālām īpašībām, to raksturošanas un izpētes metodēm, biomateriālu fizikālo īpašību modifikācijas iespējām. Studiju kursā uzsvērta biomateriālu fizikālo īpašību ietekme uz materiāla biosaderību. Atsevišķa studiju kursa daļa ir veltīta jonizējošā starojuma iedarbībai uz dabiskiem biomateriāliem..
Studiju kursā iekļautās tēmas ir dabīgo un mākslīgo audu molekulāra struktūra, dabīgo un mākslīgo biomateriālu mehāniskās elektriskās, magnētiskās un optiskās īpašībās, dabīgo audu elektronu stāvokļu struktūra un īpašības, jonizējošā starojuma ietekme uz audiem, radiācijas defekti, audu bioloģiskā jutīguma mehānismi. Studiju kursā tiek aplūkoti arī biomateriālu īpatnības nano- mērogā, nanostrukturizācijas iespējas un tās ietekme uz biomateriālu funkcijām un biosaderību, dabiskie un mākslīgie molekulārie motori..
Studiju kurss orientēts uz studenta patstāvīgo darbu, kontakta nodarbības notiek pārsvara semināru un problēmu risināšanas sesiju veidā. Studiju kursa detalizētais saturs tiek individuāli pielāgots studentu zinātniskajām interesēm un pētnieciskā darba tematikai..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Bioloģisko audu molekulārā struktūra. Bioloģisko audu mehāniskās īpašībās. 14 20 0 0
Bioloģisko audu elektronu stāvokļu struktūra un īpašības. 14 20 0 0
Bioloģisko audu elektriskās un magnētiskās īpašības. Bioloģisko audu optiskās īpašības. 14 20 0 0
Radiācijas defekti un efekti. Starojuma ietekme uz bioloģiskiem audiem. Bioloģiskais jūtīgums pret radiāciju. 14 20 0 0
Mākslīgie biomateriāli. Biomateriālu grupas. Tipveida biomateriālu struktūra un īpašības. Biomateriālu pielietojumi. 28 42 0 0
Biosaderība, to ietekmējošie faktori. Biomateriālu modifikācijas iespējas un tehnoloģijas. 14 24 0 0
Funkcionālie materiāli: biostimulējošie, biodegradējamie, “viedie”. Zāļu piegāde. Formas atmiņas efekts un materiāli. 7 11 0 0
Nanoobjekti bioloģijā. Nanomateriāli medicīnā. Molekulārie motori. 7 11 0 0
Kopā: 112 168 0 0
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis ir attīstīt doktorantūras studentu kompetences argumentēti diskutēt par biomateriālu fizikālo īpašību problēmām un veikt pētījumus biomateriālu fizikas jomā. Studiju kursa uzdevumi: 1) sniegt studējošiem zināšanas par biomateriālu struktūru, elektroniskām, magnētiskām, optiskām un mehāniskām īpašībām; 2) attīstīt studējošo prasmes analizēt profesionālo literatūru biomateriālu fizikālo īpašību pētījumu jomā; 3) formulēt aktuālās problēmas mūsdienu biomateriālu fizikas jomā un skaidrot problēmas būtību; 4) orientēties mūsdienu biomateriālu spektrā, aprakstīt un analizēt tipisko biomateriālu pamatīpašības; 5) definēt prasības biomateriāliem, kas nosaka to biosaderību; 6) pārzināt un izvēlēties adekvātus biomateriālu fizikālo īpašību modificēšanas metodes kā arī modificēto materiālu pārbaudes metodes; 7) pārzināt un kritiski vērtēt nanotehnoloģiju izmantošanas iespējas biomateriālu jomā; 8) pārzināt un analizēt jonizējošā starojuma ietekmi uz biomateriālu fizikālām īpašībām.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Prot analizēt profesionālo literatūru biomateriālu fizikālo īpašību pētījumu jomā. - Rakstisks referāts.
Prot noformulēt aktuālās problēmas mūsdienu biomateriālu fizikas jomā, skaidrot problēmas būtību. - Referāts, uzstāšanās seminārā.
Orientējas mūsdienu biomateriālu spektrā, prot aprakstīt un analizēt tipisko biomateriālu pamatīpašības un pielietojumus. - Eksāmens.
Prot noformulēt prasības biomateriāliem, kas nosaka to biosaderību. - Eksāmens.
Prot izvēlēties adekvātus biomateriālu fizikālo īpašību modificēšanas metodes kā arī modificēto materiālu pārbaudes metodes. - Referāts, uzstāšanas seminārā.
Prot aprakstīt un kritiski novērtēt nanotehnoloģiju izmantošanas iespējas biomateriālu jomā. - Referāts, uzstāšanās seminārā
Prot aprakstīt un analizēt jonizējošā starojuma ietekmi uz biomateriālu fizikālām īpašībām. - Referāts, uzstāšanās seminārā.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Trīs referāti, uzstāšanas seminārā - 60%
Rakstisks referāts (tēma pēc studenta izvēles) - 20%
Eksāmens - 20%
 
Priekšzināšanas Augstāka matemātika inženierzinātņu vai dabaszinātņu bakalaura programmas apjomā, fizika inženierzinātņu vai dabaszinātņu maģistra programmas līmenī vai fizikālā ķīmija /bioķīmija inženierzinātņu vai dabaszinātņu maģistra programmas līmenī.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 11.0 16.0 96.0 0.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]