BM0089 Transporta sakaru sistēmas

Kods BM0089
Nosaukums Transporta sakaru sistēmas
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Pamatstudiju, Profesionālais
Tematiskā joma Elektronika un telekomunikācijas
Struktūrvienība Būvniecības un mašīnzinību fakultāte
Mācībspēks Aleksejs Vasiļjevs, Katrīne Otersone, Valentīns Popovs
Kredītpunkti 7.0
Daļas 1
Anotācija Studiju kurss iepazīstina ar elektrosakaru sistēmu un sakaru līniju uzbūvi un organizāciju dažādās transporta jomās. Kurss sniedz izpratni par mūsdienu bezvadu tīklu un mobilo sakaru sistēmu (MST) uzbūves, projektēšanas, darbības un izmantošanas principiem. Kurss aptver pamazināšanas par elektromagnētisko viļņu izplatīšanos virzošajās sistēmās un elektromagnētisko lauku ietekmi uz sakaru līnijām, analogu un ciparu signālu pārraides pamatus, daudz-kanālu tehnoloģiju izmantošanas jautājumus, sakaru sistēmu attīstības perspektīvas. Apskatītas dažādu kabeļu veidu konstrukcijas un to raksturojumi, kabeļu sakaru līniju parametru aprēķināšanas un mērīšanas metodes, sauszemes transporta sakaru līniju projektēšanas, būvniecības un aizsardzības pamati..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Transporta sakaru tīkls. Tīklu klasifikācija un topoloģija. Tīkla mijedarība. 4 4 2 6
Transporta kabeļu sakaru līnijas. Simetriskais, koaksiālais, optisko šķiedru sakaru kabeļi. 8 8 4 12
Digitālie integrētie sakatu tīkli. PDH,SDH, ISDN. Abonentu piekļuves kanāli. Datu un pārraides veidi. 8 8 4 12
Transporta tehnoloģija MPLS. 2 2 1 3
Radiosakari. Bezvadu sakari. 6 6 3 9
Intelektuālie transporta tīkli. Globālās satelītu radionavigācijas sistēmas. 6 6 3 9
Analoga un ciparu telefonija. VoIP un IP telefonija. 8 8 4 12
MST GSM standarti un raksturojumi. Tīklu struktūra. Organizēšanas principi. 4 4 2 6
MST UMTS raksturojumi. 4 4 2 6
MST LTE un LTE - A raksturojumi un ierīces. LTE tīkla planošana. 6 6 3 9
Heterogēnais tīkls. 2 2 1 3
Transporta tīkli mobilo sakaru tīkla arhitektūrā. 4 4 2 6
LTE tīkla kvalitāte un drošība. 4 4 2 6
MST mērīšanas un uzraudzības principi. 8 8 4 12
MST perspektīvas pamatvirzieni. Big data. IoT. 6 6 3 9
MST IMT-2020 raksturojumi un standarti. Bezvadu transporta tīkli. 4 4 2 6
MST IMT - 2020 multimedijas komunikācija. MIMO tehnoloģija. 4 4 2 6
MST perspektīvie izvietošanas scenāriji. 2 2 1 3
Praktisko darbu pārbaude. Konsultācijas. Eksamens. 10 10 5 15
Kopā: 100 100 50 150
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis ir sniegt zināšanas par sakaru sistēmu un sakaru līniju uzbūves pamatiem un pielietošanas īpatnībām transporta nozare, sakaru līniju parametru aprēķināšanas un mērīšanas metodēm; praktisko iemaņu iegūšana informācijas apstrādes un pārraides jomā telekomunikāciju sistēmās; sniegt studentiem priekšstatu par modernu komutējamo un bezvadu tīklu uzbūvi, projektēšanu, darbību un izmantošanu. Studiju kursa uzdevumi: 1) sniegt izpratni par elektrosakaru darbības principiem; 2) iepazīstināt ar elektrosakaru izmantošanu sauszemes transporta jomās un transporta sakaru sistēmu uzbūves, organizācijas un darbības principiem; 3) formēt iemaņas transporta sakaru līniju tehnisko problēmu risināšanā, parametru aprēķināšanā un mērīšanā; 4) sniegt zināšanas par: transporta sakaru tīklu projektēšanas etapiem un uzdevumiem; sinhronās un plesiohronās digitālās hierarhijas uzbūves un pielietošanas pamatprincipiem; transporta intelektuāliem sistēmām; mūsdienu komutēto un bezvadu tīklu uzbūves, projektēšanas, darbības un izmantošanas principos; 5) attīstīt inženieraprēķinu programmu pielietošanas prasmes, veicot sakaru tīklu parametru aprēķinus; 6) dot priekšstatu par sakaru līdzekļu nozīmi transporta nozares pakalpojumu nodrošināšanā; 7) dot praktiskas zināšanas par mobilo sakaru tīkla pamatparametru mērīšanu un dažādu paaudžu iegūto rezultātu salīdzinošu analīzi.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Spēj orientēties sakaru terminoloģijā, dažādu topoloģiju tīklu strukturālās projektēšanas un darbības principos, definēt elektrosakaru teorijas jēdzienus, izskaidrot fizikālās parādības un procesus, kuri notiek sakaru līnijās, analizēt transporta sakaru sistēmu priekšrocības un trūkumus. - Uzstāšanās ar referātu mācību seminārā. Atbildes uz eksāmena jautājumiem.
Prot izmantot iegūtas zināšanas telekomunikāciju sistēmu tehnisko parametru novērtēšanā un noteikt sakaru kvalitātes rādītājus. - Mājas, praktisko un kontroldarbu izpilde. Atbildes uz eksāmena jautājumiem.
Spēj veikt kabeļu sakaru līniju un mobilo sakaru tīklu parametru aprēķinus, veikt mobilo sakaru tīkla monitoringu un izvērtēt iegūtus rezultātus. - Mājas, praktisko un kontroldarbu izpilde.
Spēj apkopot informāciju par transporta sakaru sistēmu un sakaru līniju uzbūvēm un to aparatūras darbības principiem no zinātniskās literatūras avotiem. - Uzstāšanās ar referātu mācību seminārā. Teorētiskā pamatojuma sagatavošana laboratorijas darbiem. Atbildes uz eksāmena jautājumiem.
Prot lietot sakaru līniju parametru mērīšanas rīkus un instrumentus, izvēlēties prasībām atbilstošas vērtību noteikšanas inženiermetodes un novērtēt sasniegtus praktisko un laboratorijas darbu rezultātus, salīdzināt teorētiskus aprēķinus ar praksē iegūtajiem datiem. - Teorētiskā pamatojuma sagatavošana laboratorijas darbiem. Praktisko un laboratorijas darbu izpilde. Atbildes uz eksāmena jautājumiem.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Praktisko un laboratorijas darbu izpilde - 30%
Uzstāšanās ar referātu mācību semināros - 30%
Atbildes uz eksāmena jautājumiem - 40%
 
Priekšzināšanas Fizika, datormācība, elektrotehnikas teorētiskie pamati, ķēžu teorijas pamati, signālu teorijas pamati.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 7.0 60.0 0.0 40.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]