RSU008 Civilā un vides aizsardzība

Kods RSU008
Nosaukums Civilā un vides aizsardzība
Līmenis un tips Otrā līmeņa profesionālā augstākā, Profesionālais
Tematiskā joma Civilā un darba aizsardzība
Struktūrvienība Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte
Mācībspēks Inese Mieriņa
Anotācija Studiju kurss tiek īstenots Rīgas Stradiņa universitāte. Studiju kursa vadītāja – Oļegs Sabeļņikovs..
Izvērsts kursa saturs pieejams: https://www.rsu.lv/kurss/KPUMTK_012.
Studiju kursa apguves rezultātā studenti būs ieguvuši zināšanas par civilās aizsardzības sistēmas struktūru, tiesisko regulējumu, organizāciju un vadību; zināšanas par valsts, pašvaldību, juridisko un fizisko personu uzdevumiem, tiesībām un pienākumiem civilās aizsardzības jomā; zināšanas par paaugstinātas bīstamības objektiem, apdraudējuma risku novērtēšanu, īpašnieku vai tiesisko valdītāju pienākumiem un tiesībām; zināšanas par pašvaldību civilās aizsardzības komisijām; zināšanas par civilās aizsardzības pasākumu plānošanu; zināšanas par bīstamām vielām, to klasifikāciju un prasībām to glabāšanai un pārvadājumiem; zināšanas par starptautiskās palīdzības lūgšanu un sniegšanu; par individuālajiem aizsardzības līdzekļiem katastrofas gadījumā; zināšanas par īpašiem tiesiskajiem režīmiem un rīcībām specifiskos objektos. Studentiem būs izpratne par dažādiem vides faktoriem, to ietekmi uz veselību un drošību, rīcību dažādās ar vidi saistītās ārkārtas situācijās. Studenti spēs aprakstīt pirmās palīdzības sniegšanas principus dzīvībai kritiskās situācijās (piemēram, bīstamas asiņošanas apturēšana, atdzīvināšanas pasākumi), kā arī organizēt palīdzības izsaukšanu..
Civilā aizsardzība un tās vispārējie uzdevumi. Ikdienā iespējamās bīstamās situācijas. Valstī iespējamās katastrofas, terorisms. Apdraudējuma risku novērtēšana. Rīcība ārkārtas situācijās. 2 3 0 0
Civilās aizsardzības sistēmas struktūra, tiesiskais regulējums, organizācija un vadība. Preventīvo, reaģēšanas un seku likvidēšanas pasākumu plānošana un rīcības. Paaugstinātas bīstamības objekti. 2 3 0 0
Civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas. Starptautiskās palīdzības lūgšanas un sniegšanas kārtība. Individuālās aizsardzības līdzekļi katastrofu gadījumā. 2 3 0 0
Specifiskie riski atbilstoši struktūrvienībās izmantotajām ķīmiskajām vielām un aprīkojumam. Radiācijas drošība. Evakuācijas pasākumi katastrofas gadījumā valstī kopumā un dažādos uzņēmumos. 2 3 0 0
Vides veselība un aizsardzība. Aktualitātes apkārtējās vides kvalitātes un aizsardzības jautājumos. Būtiskākās vides izraisītās veselības un drošības problēmas. Vides aizsardzības likumdošana. 2 3 0 0
Būtiskākie vides faktori, to identificēšana, novērtēšana (gaiss, ūdens, augsne, troksnis, dažādi piesārņojumi). Rīcība dažādu vides aspektu mazināšanā un rīcībai ar vidi saistītās ārkārtas situācijās. 2 3 0 0
Pirmā palīdzība. 2 3 0 0
Rīcība negadījuma vietā. Pirmās palīdzības sniedzēja drošība. Pieaugušo pamatatdzīvināšana, praktiskā norise. Pirmā palīdzība svešķermeņa aspirācijas gadījumā. Pirmā palīdzība slīkšanas gadījumā. 2 4 0 0
Traumas. Dzīvībai bīstama asiņošana. Šoks. 2 4 0 0
Pirmā palīdzība specifiskos klīniskos gadījumos. 2 4 0 0
Testi, konsultācijas, eksāmens. 12 15 0 0
Pilnveidot studējošo kompetenci civilās un vides aizsardzības jautājumos, atbilstoši MK noteikumiem Nr. 716 “Minimālās prasības obligātā civilās aizsardzības kursa saturam un nodarbināto civilās aizsardzības apmācības saturam”, kas pieņemti 15.12.2017.
Pārzina civilās aizsardzības jautājumus (atbilstoši MK noteikumiem Nr.716, 05.12.2017.). - Pārbaudes veidi: testi pēc lekcijām un pirms nodarbībām, eksāmens. Kritēriji: students apzinās dažādus apdraudējumus un to, kā rīkoties dažādās ārkārtas situācijās.
Izprot dažādus vides faktorus, to ietekmi uz veselību un drošību, rīcību dažādās ar vidi saistītās ārkārtas situācijās. - Pārbaudes veidi: testi pēc lekcijām un pirms nodarbībām, eksāmens. Kritēriji: students spēj patstāvīgi, kritiski analizēt, atrast informāciju un datus, veicot vides veselības problēmu identifikāciju, kā arī izvērtēt to nozīmi cilvēka veselības saglabāšanā un nostiprināšanā.
Prot efektīvi sniegt pirmo palīdzību cietušajam dažādās dzīvībai un veselībai kritiskās situācijās optimālā veidā, izmantojot pieejamos resursus, kā arī pareizi rīkoties dažādās ārkārtas situācijas. - Pārbaudes veidi: testi pēc lekcijām un pirms nodarbībām, eksāmens. Kritēriji: sekmīgi demonstrē pirmās palīdzības sniegšanas prasmes dzīvībai kritiskās situācijās (piemēram, bīstamas asiņošanas apturēšanu, atdzīvināšanas pasākumus), kā arī palīdzības izsaukšanu.
Prot veikt ventilāciju ar elpināmo maisu un veikt kardiopulmonālo reanimāciju (pamata). - Pārbaudes veidi: testi pēc lekcijām un pirms nodarbībām, eksāmens. Kritēriji: students demonstrē prasmi veikt ventilāciju ar elpināmo maisu un veikt kardiopulmonālo reanimāciju (pamata) B1 līmenī.
Kumulatīvais vērtējums par testiem - 50%
Rakstisks eksāmens - 50%

Priekšzināšanas Bioloģija, fizika, ķīmija (vidusskolas līmenī).