ĶOS741 Organiskās sintēzes metodes

Kods ĶOS741
Nosaukums Organiskās sintēzes metodes
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Pamatstudiju, Akadēmiskais
Tematiskā joma Ķīmija un ķīmijas tehnoloģija
Struktūrvienība Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte
Mācībspēks Māra Jure, Aigars Jirgensons
Kredītpunkti 5.0 (7.5 ECTS)
Daļas 1
Anotācija Studiju kurss rada padziļinātu izpratni par organisko savienojumu sintēzes stratēģiju un taktiku, retrosintētisko analīzi, sintēzes metodēm un reakciju mehānismiem. Studējošais iegūst teorētiskās zināšanas par C-C, C-Hal, C-O, C-S, C-N saišu izveides metodēm, ciklisko savienojumu sintēzes principiem, oksidēšanas un reducēšanas metodēm, pārgrupēšanās reakcijām, funkcionālo grupu transformācijām un aizsarggrupu pielietojumu..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
C-C saites izveide. 8 8 0 0
C=C saites izveide. 6 6 0 0
Retrosintētiskā analīze. 6 6 0 0
C-Hal saites izveide. 8 8 0 0
C-O saites izveide. 6 6 0 0
Oksidēšanas reakcijas. 6 6 0 0
C-S saites izveide. 4 4 0 0
C-N un C=N saišu izveide. 8 8 0 0
Ciklisko savienojumu sintēzes pamatprincipi. 6 6 0 0
Reducēšanas metodes. 8 8 0 0
Pārgrupēšanās reakcijas. 8 8 0 0
Aizsarggrupas, to ievadīšana, nošķelšana un pielietojums. 6 6 0 0
Praktiskie darbi, t.sk. kontroldarbi un konsultācijas. 16 16 0 0
Eksāmens. 4 4 0 0
Kopā: 100 100 0 0
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis ir padziļināt izpratni un attīstīt kompetenci organisko savienojumu sintēzes jomā, attīstīt spēju izvēlēties optimālāko, drošāko un lētāko metodi konkrēta mērķsavienojuma ieguvei. Studiju kursa uzdevumi ir sniegt kompetenci par klasiskajām un modernajām praksē plaši lietojamām organiskās sintēzes metodēm, izkopt prasmi pielietot retrosintētisko analīzi, kombinēt sintēzes metodes, variēt ar reaģentiem, reakcijas apstākļiem un reakciju mehānismiem, izvēlēties nepieciešamās aizsarggrupas, lai vairākstadiju sintēzē iegūtu mērķsavienojumus.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Pārzina organisko savienojumu sintēzi, spēj salīdzināt, izvērtēt un izvēlēties optimālāko, drošāko un lētāko metodi konkrēta mērķsavienojuma ieguvei. - Pārbaudes veidi: mājasdarbi, kontroldarbi, eksāmens. Kritēriji: spēj izvēlēties atbilstošākās sintēzes metodes dažādu saišu konstruēšanai starp oglekli un C, Hal, O, S, N atomiem, izmantojot dažādus reaģentus un apstākļus, kā arī pielietojot funkcionālo grupu transformācijas.
Pārzina oksidēšanas un reducēšanas metodes, pārgrupēšanās reakcijas, orientējas vārdiskajās reakcijās, pārzin ciklisko savienojumu sintēzes principus un spēj izvēlēties optimālāko metodi mērķsavienojuma sintēzei. - Pārbaudes veidi: mājasdarbi, kontroldarbi, eksāmens. Kritēriji: spēj izvēlēties selektīvus oksidēšanas un reducēšanas reaģentus, spēj prognozēt iespējamos pārgrupēšanās procesus un produktus, spēj atpazīt un pielietot vārdiskās reakcijas, spēj izvēlēties metodes ciklisko savienojumu sintēzei.
Izprot organisko savienojumu sintēzē izmantojamo reakciju mehānismus un to ietekmi uz reakcijas norisi un galaproduktiem. - Pārbaudes veidi: mājasdarbi, kontroldarbi, eksāmens. Kritēriji: spēj analizēt kā substrātu, reaģentu, katalizatoru, reakcijas apstākļu, šķīdinātāju maiņa ietekmēs reakcijas mehānismu un kādi produkti veidosies.
Izprot un māk pielietot organisko savienojumu sintēzē retrosintētiskās analīzes metodi. - Pārbaudes veidi: mājasdarbi, kontroldarbi, eksāmens. Kritēriji: spēj atrast stratēģiskās saites, izvēlēties funkcionālo grupu transformācijas, atrast optimālākos sintonus un piemeklēt atbilstošākos sintētiskos ekvivalentus.
Pazīst galvenās aizsarggrupas un apzinās to pielietojamību un stabilitāti, kā arī pārzina to ievadīšanai un nošķelšanai nepieciešamos reaģentus un mehānismus. - Pārbaudes veidi: mājasdarbi, kontroldarbi, eksāmens. Kritēriji: spēj izvēlēties reakcijas apstākļiem atbilstošāko aizsarggrupu, prot to ievadīt un nošķelt, lai vairākstadiju sintēzē iegūtu mērķsavienojumu.
Pārzina un spēj izvēlēties regio-, hemo- un stereoselektīvas sintēzes metodes daudzas funkcionālās grupas saturošu savienojumu iegūšanai. - Pārbaudes veidi: mājasdarbi, kontroldarbi, eksāmens. Kritēriji: izprot reakciju mehānismus un spēj prognozēt blakusproduktu veidošanos, spēj izvēlēties atbilstošāko metodi, reaģentus un apstākļus selektīvai viena produkta sintēzei.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Mājasdarbi un kontroldarbi - 50%
Eksāmens - 50%
 
Priekšzināšanas Organiskās ķīmijas pamatzināšanas bakalaura līmenī.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP EKPS Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 5.0 7.5 4.0 1.0 0.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]