HEP003 Daļiņu detektori

Kods HEP003
Nosaukums Daļiņu detektori
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Doktora, Akadēmiskais
Tematiskā joma Fizika
Struktūrvienība Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte
Mācībspēks Kārlis Dreimanis
Kredītpunkti 2.0 (3.0 ECTS)
Daļas 1
Anotācija Šis kurss sniegs studentiem plašu izpratni daļiņu-matērijas mijiedarbības pamatprincipos, kā arī daļiņu detektoru materiālu, tehnoloģiju un modernu daļiņu detektoru darbības principos. Kurss sāksies ar īsu vēsturisku tehnoloģiju izklāstu un elementārdaļiņu īpašību apkopojumu. Kurss tad nosegs daļiņu detektoru darbības teorētiskos pamatprincipus, t.sk. daļiņu izkliedi, radiācijas un kodol- garumus, enerģijas zudumu, Brāga līkni, un bremštrālunga radiāciju. Turpinājumā kurss nosegs daļiņu reģistrēšanas pieejas, kā pusvadītāju, scintilācijas un Čerenkova gaismas detektorus; kalorimetrijas sistēmas, utt. Kursa nobeigumā studenti tiks iepazīstināti ar lielu augstas enerģijas fizikas detektoru kompleksu darbības principiem..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Radiācijas detektori: to darbība un pielietojums; radiācijas detektori CERN fizikas eksperimentos 6 0 0 0
Uz radiācijas detektoriem balstītu kodol- un daļiņu fizikas eksperimenti; radiācijas detektoru periferiālais ekipējums 6 12 0 0
Cietvielu fizikas koncepti un principi radiācijas detektoros: ierosmes, radiācijas defekti un atpakaļ-apvienošanās 6 12 0 0
Pusvadītāju detektori Rentgena staru, gamma staru un lādētu daļiņu reģistrēšanai 8 12 0 0
Scintilatoru detektoru; detektoru novecošana 6 12 0 0
Kopā: 32 48 0 0
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Kursa mērķis ir iepazīstināt studentu ar daļiņu reģistrēšanas materiāliem, tehnoloģijām un ierīcēm. Kursa uzdevumi: 1. Sniegt studentam visas nepieciešamās zināšanas, kompetences un prasmes, lai students spētu izprast augstas enerģijas fizikas eksperimentu darbības principus. 2. Sniegt teorētiskās pamatzināšanas daļiņu-matērijas mijiedarbībā. 3. Sniegt studentam spēju izprast un izskaidrot daļiņu detektoru darbības mehānismus. 4. Sniegt studentam spēju pamatot dažādu materiālu un tehnoloģiju izvēles konkrētos daļiņu detektoros. 5. Iemācīt studentam izmantot iegūtās zināšanas tālākā pētnieciskajā darbā.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Students spēj izsekot, izprast un izskaidrot daļiņu-matērijas mijiedarbību konceptuālos aspektus, t.sk. enerģijas zuduma un radiācijas un kodol- mijiedarbību garumus. - Eksaminācija: mutisks eksāmens. Vērtēšana: students ir spējīgs saprotami izklāstīt apgūto tematiku un konceptus.
Students izprot un ir spējīgs izskaidrot dažādu daļiņu reģistrēšanas mehānismus un iesaistītās tehnoloģijas, kā arī noteikt konkrētu daļiņu optimālos reģistrēšanas mehānismus. - Eksaminācija: mutisks eksāmens. Vērtēšana: students ir spējīgs saprotami izklāstīt apgūto tematiku un konceptus.
Students spēj detalizēti paskaidrot lielu daļiņu detektoru kompleksu pamatprincipus, pamatot to izmantoto arhitektūru un izprot šādu kompleksu darbību. - Eksaminācija: ziņojums un prezentācija. Vērtēšana: students ir spējīgs saprotami izklāstīt apgūto tematiku un konceptus, kā arī iepazīstināt ar jaunu, kursa darba izstrādē apgūtu tematiku.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Kursa darbi: detalizēta ziņojuma izstrāde dotā tematikā - 40%
Kursa darba prezentācija - 10%
Mutiskais eksāmens kursa nobeigumā - 50%
 
Priekšzināšanas Fizika, matemātika
Studiju kursa plānojums
Daļa KP EKPS Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 2.0 3.0 2.0 0.0 0.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]