ĶTM102 Ķīmiskā rūpniecība un ilgtspēja

Kods ĶTM102
Nosaukums Ķīmiskā rūpniecība un ilgtspēja
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Augstākā līmeņa, Akadēmiskais
Tematiskā joma Ķīmija un ķīmijas tehnoloģija
Struktūrvienība Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte
Mācībspēks Māris Turks, Inga Lapiņa, Andis Šlaitas
Kredītpunkti 8.0 (12.0 ECTS)
Daļas 2
Anotācija Studiju kurss paredzēts, lai veidotu padziļinātu izpratni par ražošanas stadijām un attīstības procesiem no idejas līdz pat gatavam produktam, ķīmiskās rūpniecības uzņēmumu ilgtspēju un sociālo atbildību, kvalitātes vadības sistēmu un tās uzraudzību, kā arī ar to saistīto risku pārvaldību, nozarei saistošajiem starptautiskajiem un Latvijai specifiskajiem standartiem, to lietojumu ķīmiskās rūpniecības uzņēmumos. Studējošais iegūst zināšanas par galvenajiem ražošanas procesiem, cilvēkresursu un projektu plānošanu, darba organizēšanu, izejvielu sagādi, procesu vadību, pastāvīgu pilnveidi un integrētas vadības sistēmas pamatprincipiem. Studiju process ir orientēts uz integrētu teorētisko zināšanu veidošanu un praktisku pielietošanu, kā arī studentu profesionālās kompetences pilnveidi..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Ražošanas būtība, jēdziens, uzdevumi, ražošanas resursi, procesi un pieejas ilgtspējas nodrošināšanai. 8 10 0 0
Ražošanas uzņēmumu darbības struktūra, ražošanas procesa organizēšana lokālā, reģionālā, globālā mērogā. 8 14 0 0
Ražošanas organizēšanas veidi, plūsmas līnijas, ražošanas cikls. Aprites ekonomika un tās ietekme uz mūsdienīgu ražošanas procesu. 10 12 0 0
Ražošanas tehniskā sagatavošana, procesu un resursu plānošana ievērojot ilgtspējas kritērijus. 6 10 0 0
Cilvēkresursi un to vadīšana ražošanas uzņēmumā – indivīds, grupa, organizācija. 8 12 0 0
Organizācijas kultūras ietekme uz darbinieku iesaistes un apmierinātību, darba sniegumu, tā mērījumiem un datu analītika lēmumu pieņemšanai. 8 12 0 0
Ražošanas projektu plānošana un vadīšana. 10 14 0 0
Biznesa ētika un sociālā atbildība ražošanas uzņēmumos. Ķīmiskās rūpniecības nozares uzņēmumu specifika. 6 12 0 0
Ilgtspēja un sociālā atbildība vietējā un globālā vidē. 4 8 0 0
Kvalitātes un vides pārvaldības sistēmas. 10 10 0 0
Procesu identifikācija un vadība. 6 10 0 0
Riski un to identifikācija. Risku pārvaldība, atbilstošu darbību integrācija kvalitātes un vides pārvaldības sistēmā. 8 6 0 0
Starptautiskie un nozares specifiskie standarti. Atbilstības novērtēšana. 8 10 0 0
Integrētās vadības sistēma uzņēmuma ilgtspējai. 8 8 0 0
Integrētā pieeja piesārņojuma novēršanai un kontrolei. 4 4 0 0
Ķīmisko vielu un ķīmisko produktu lietošanas ierobežojumi. Eiropas Savienības ķīmisko vielu politika. 8 8 0 0
Kvalitātes kontrole un vides pārvaldības sistēmas ieviešanas praktiskās rīcības ķīmiskās rūpniecības uzņēmumos. 8 32 0 0
Kopā: 128 192 0 0
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis ir radīt priekšstatu par galvenajiem ķīmiskās rūpniecības organizatoriskajiem procesiem un attīstīt studentu teorētiskās zināšanas un profesionālās prasmes ķīmiskās rūpniecības uzņēmumu pārvaldībā un ražošanas procesa kvalitātes kontrolē. Studiju kursa uzdevumi: - sniegt zināšanas ķīmiskās ražošanas organizācijā un vadīšanā, un attīstīt prasmi analizēt un risināt dažādas vadības problēmas uzņēmumā; - veidot izpratni par uzņēmumu darbības ilgtspēju vietējā un globālā vidē, biznesa ētiku un sociāli atbildīgu stratēģiju ķīmiskās rūpniecības uzņēmumos; - veidot prasmi identificēt ķīmiskās rūpniecības uzņēmuma procesus un apakšprocesus, vajadzīgos resursus un īstenojamo uzraudzību, pielietojot kvalitātes vadības metodes un ievērojot plašāk lietoto starptautisko un nozares specifisko standartu prasības un vadlīniju ieteikumus; - veidot izpratni par riska jēdzienu, risku identifikācijas un novērtēšanas metodēm, to lietojumu ķīmiskās rūpniecības uzņēmuma kvalitātes sistēmas un vides pārvaldībā; - attīstīt prasmi risināt ķīmiskās rūpniecības uzņēmumam nozīmīgus ar kvalitāti un vidi saistītus problēmjautājumus, integrējot risinājumus uzņēmuma pārvaldības sistēmā savas profesionālās kompetences ietvarā, lai īstenotu sociāli atbildīgu un ilgtspējīgu uzņēmuma darbības stratēģiju.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Izprot ilgtspējīgas ražošanas būtību, uzdevumus, spēj analizēt un raksturot ražošanas resursus. - Pārbaudes veidi: rakstveida pārbaudes darbs par ražošanas uzņēmuma nepieciešamajiem resursiem.
Spēj plānot un organizēt ražošanas tehnisko sagatavošanu, aprēķināt un analizēt ražošanas jaudu, un tās izmantošanas iespējas. - Pārbaudes veidi:1) Grupas projekta izstrāde un prezentācija. 2) Eksāmens.
Prot analizēt un risināt dažādas vadības problēmsituācijas uzņēmumā. Uzrāda kritiskās domāšanas, analītiskās, argumentēšanas un informācijas apstrādes prasmi. - Pārbaudes veidi: Situācijas risināšana (Case study) (1).
Pārzina galvenos instrumentus un priekšnoteikumus, lai veidotu savstarpējās uzticēšanās un cieņas vidi uzņēmumā. Spēj risināt ar komandas/personāla vadību un personāla apmierinātību saistītos jautājumus. - Pārbaudes veidi: 1) Situācijas risināšana (Case study) (2). 2) Eksāmens.
Izprot sociāli atbildīgu uzņēmuma darbības stratēģiju, spēj pamatot savu viedokli. - Pārbaudes veidi: 1) Tests (1). 2) Individuālais studiju darbs.
Pārzina starptautiskos un nozares specifiskos standartus, to lietojumu ķīmiskās rūpniecības uzņēmumos. Izprot un spēj izskaidrot kvalitātes, vides un ar to saistīto risku pārvaldības, pārvaldības sistēmu būtību. - Pārbaudes veidi: 1) Tests (2). 2) Individuālais studiju darbs.
Izprot un spēj izmantot risku identifikācijas un novērtēšanas metodes, vides aspektu identifikācijas metodes. Prot izvēlēties un pielietot efektīvu pieeju problēmu risināšanā, demonstrē spējas atspoguļot problēmu risināšanas procesu, lai iegūtu kopsavilkumu par apgūto. - Pārbaudes veidi: 1) Individuālais studiju darbs. 2) Eksāmens.
Spēj identificēt ķīmiskās rūpniecības uzņēmumam raksturīgos kvalitātes vadības aspektus, lai sekmētu uzņēmuma ilgtspējīgu darbību un īstenotu sociāli atbildīgu un ētisku uzņēmuma darbības stratēģiju. - Pārbaudes veidi: 1) Individuālais studiju darbs. 2) Eksāmens.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Dalība nodarbībās - 5%
Analītisks rakstveida pārbaudes darbs par ražošanas uzņēmuma nepieciešamajiem resursiem - 5%
Grupas projekta izstrāde un prezentācija - 10%
Situācijas risināšana (Case study) - 10%
Individuālais studiju darbs - 30%
Testi (1 un 2) par teorētisko nostādņu izpratni - 10%
Eksāmens - 30%
 
Priekšzināšanas Inovatīvu produktu izstrāde un uzņēmējdarbība.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP EKPS Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 4.0 6.0 3.0 1.0 0.0 *
2 4.0 6.0 3.0 1.0 0.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]