ĶVT743 Masas pārneses procesi un iekārtas

Kods ĶVT743
Nosaukums Masas pārneses procesi un iekārtas
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles; Brīvās izvēles
Līmenis un tips Augstākā līmeņa, Akadēmiskais
Tematiskā joma Ķīmija un ķīmijas tehnoloģija
Struktūrvienība Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte
Mācībspēks Agnese Stunda-Zujeva
Kredītpunkti 4.0 (6.0 ECTS)
Daļas 1
Anotācija Studiju kursā tiek aplūkoti masas pārneses procesi: ietvaice, pārtvaice (destilācija un rektifikācija), adsorbcija, absorbcija, jonapmaiņa, žāvēšana, kristalizācija un ekstrakcija; kā arī masas pārneses iekārtas, to uzbūve, salīdzināti darbības principi un dažādas aprēķinu metodikas. Studentam tiek veidota izpratne, kā šos procesus kontrolēt, paaugstināt attiecīgo ražošanas posmu efektivitāti un izvēlēties optimālas ražošanas iekārtas. Tiek analizēti daudzveidīgi piemēri no ķīmiskās ražošanas un vides piesārņojuma ierobežošanas jomām. Liels uzsvars tiek likts uz zināšanu nostiprināšanu praktiski darbojoties ar iekārtām laboratorijas darbos..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Ievadlekcija. Fāžu līdzsvars. Masneses procesu līdzība ar siltuma un hidrodinamiskajiem procesiem. Masas pārejas procesu virzītājspēks. 2 3 0 0
Masas pārneses iekārtu vispārīgs klasifikācija (periodiskas un nepārtauktas darbības iekārtas, līdzplūsmas un pretplūsmas priekšrocības, fāžu robežvirsmas palielināšanas paņēmieni u.tml.). 4 6 0 0
Ietvaicētāji. Kristalizatori. 2 3 0 0
Žāvētavas. 2 3 0 0
Pārtvaices (destilācijas un rektifikācijas), adsorbcijas, absorbcijas, desorbcijas, jonapmaiņas kolonnas. 4 6 0 0
Ekstrakcijas iekārtas. 2 3 0 0
1. laboratorijas darbs: Žāvēšana vai adsorbcija. 8 12 0 0
2. laboratorijas darbs: Ekstrakcija (cieta viela-šķidrums vai šķidrums-šķidrums). 8 12 0 0
3. laboratorijas darbs: Kristalizācija vai absorbcija vai destilācija. 8 12 0 0
1. Praktiskā nodarbība: Ietvaicētāji. Kristalizatori. 4 6 0 0
2. Praktiskā nodarbība: Žāvētavas. 4 6 0 0
3. Praktiskā nodarbība: Pārtvaices (destilācijas un rektifikācijas) iekārtas. 4 6 0 0
4. Praktiskā nodarbība: Adsorbcijas, absorbcijas, desorbcijas, jonapmaiņas kolonnas. 4 6 0 0
5. Praktiskā nodarbība: Ekstrakcijas iekārtas. 4 6 0 0
6. Praktiskā nodarbība: Viena izvēlēta masas pārneses procesa nodrošināšanai nepieciešamas iekārtas tipa izvēle un komerciāli pieejamo iekārtu salīdzinājums. 4 6 0 0
Kopā: 64 96 0 0
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis ir sniegt izpratni par masas pārneses procesiem un iekārtām. Studiju kursa uzdevums ir attīstīt studentos tehnoloģisko domāšanu balstoties uz masas pārneses procesu analīzi katrā tehnoloģiskajā procesā atsevišķi un visai sistēmai kopumā; attīstīt kritisko domāšanu un prasmi patstāvīgi risināt problēmas; sagatavot studējošos turpmākam pētniecības darbam zinātnē un industrijā. Laboratorijas darbos tiek attīstīta spēja plānot savu darbu un prognozēt tā iznākumu, kritiski izvērtēt notiekošā procesa gaitu un iegūtos rezultātus, salīdzinot tos ar literatūru.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Students spēj analizēt masas pārneses procesus, to ietekmējošos parametrus. - Praktiskās nodarbības (prasme izstrādāt risinājumu, diskutēt un aizstāvēt savu viedokli, pamatot to ar literatūru un aprēķiniem.), kontroldarbs, eksāmens.
Spēj salīdzināt un izvēlēties konkrētas masas pārneses iekārtas izvēlētajam lietošanas mērķim, raksturot iekārtu tipu priekšrocības un trūkumus. - Praktiskās nodarbības (prasme izstrādāt risinājumu, diskutēt un aizstāvēt savu viedokli, pamatot to ar literatūru un aprēķiniem.), kontroldarbs, eksāmens.
Spēj noteikt optimālos procesa parametrus un aprēķināt iekārtu parametrus. - Praktiskās nodarbības (prasme izstrādāt risinājumu, diskutēt un aizstāvēt savu viedokli, pamatot to ar literatūru un aprēķiniem.), kontroldarbs, eksāmens.
Spēj pielietot iegūtās zināšanas praksē, pieņemt lēmumus, plānot savu darbu un prognozēt tā iznākumu, kritiski izvērtēt notiekošā procesa gaitu un iegūtos rezultātus, salīdzināt tos ar literatūru. Demonstrē kritisko domāšanu un prasmi patstāvīgi risināt problēmas - Praktiskās nodarbības un laboratorijas darbi (literatūras datu vākšana atbilstoši izvirzītajai problemātikai, eksperimentālā plāna sagatavošana atbilstoši darba uzdevumam, iekārtu un mērierīču izvēle, eksperimenta patstāvīga veikšana un rezultātu analīze, salīdzinot ar literatūras datiem)
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Praktiskie darbi - 30%
Laboratorijas darbi - 30%
Kontroldarbi - 15%
Eksāmens - 25%
 
Priekšzināšanas Matemātika, Fizika (mehānikas nodaļas), Ķīmijas tehnoloģijas procesi un aparāti vai Fluidu mehānika, Siltumprocesi un tiem pielīdzināmi studiju kursi. Pamatizpratne par masas pārneses procesiem.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP EKPS Stundas Pārbaudījumi Pārbaudījumi (brīvai izvēlei)
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs Ieskaite Eksāmens Darbs
1 4.0 6.0 1.0 1.5 1.5 * *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]