RTC407 Kiberdrošība un e-studiju tehnoloģijas

Kods RTC407
Nosaukums Kiberdrošība un e-studiju tehnoloģijas
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Augstākā līmeņa, Akadēmiskais
Tematiskā joma Datorika
Struktūrvienība Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultāte
Mācībspēks Aleksandrs Gorbunovs
Kredītpunkti 4.0 (6.0 ECTS)
Daļas 1
Anotācija Personīgo datu drošība, kiberdrošība ir tēmas, kas mūsdienās skar jebkuru ar datu apmaiņu un glabāšanu saistītu darbību. Personības apdraudējumus var izraisīt jebkura pavirša rīcība ar saviem identifikatoriem. Studiju kursa ietvaros tiek radīta izpratne par to, kā izsargāties no šiem uzbrukumiem un mazināt savus apdraudējumu riskus gūt prasmes novērtēt apdraudējumus un personīgo datu zaudēšanas riskus e-studiju vidēs..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Kiberdrošības pamatjēdzieni. Drošības raksturotāji un risku veidi. Drošības ekonomiskie, tehnoloģiskie un cilvēciskie faktori e-studiju tehnoloģiju kontekstā. 0 0 2 11
Programmatūras ievainojamības. Tīmekļa drošība. Sistēmas nospiedumi (System Fingerprinting), izmantojot tīmekļa pārlūku. Ļaunatūra. Datortārpi, vīrusi. Antivīruss. 0 0 2 10
Programmatisko un aparātisko iebūvēto ielaušanās ceļu (Backdoor) koncepcijas. Sociālā inženierija. Ievilināšana (Pharming), šo metožu piemēri e-studiju vidēs. 0 0 1 6
Drošība sociālajos medijos un e-studiju sist. Kiberskvotera (Cyber squatting) jēdziens un piemēri, riski e-studijās un e-portfolio sist. Tiešsaistes norēķini un e-grāmatveikalu uzticamības novērt. 0 0 1 6
Simetriskās šifrēšanas metodes. Asimetriskās šifrēšanas metodes un autentifikācija. 0 0 2 11
Operētājsistēmu drošība. Windows, Unix, Linux, Mac OS X drošība. Atjaunināšana. 0 0 2 11
Datortīkli. Bezvadu tīkls. Mobilie sakari. Informācijas ceļš internetā. Pārtveršana. Ierīces drošība. Maršrutētāja drošība, piekļuves punkta (Access Point) drošības prasības. 0 0 2 11
Datu šifrēšana. VPN. Perimetra un iekšējā aizsardzība. Smilšu kaste. Virtuālā kaste. 0 0 2 11
Droša mākoņa jēdziens. Mākoņpakalpojumu un datu drošība. Datu dublēšana. Datu kopēšanas stratēģija. Droša attālinātā darba principi – tāldarbs, e-studiju komunikācijas. 0 0 4 22
Mobilās ierīces. Vīrusi un spiegprogrammatūra mobilajā tālrunī. iOS/Android drošība. Android Flavors. 0 0 2 13
E-studiju tehnoloģiju mērķgrupas un to drošība, privātums. Bērni internetā. Sociālie mediji un bērni. Bērni un attālinātā mācīšanās, sociālie un tehnoloģiskie riski. 0 0 2 13
Uzticamas skaitļošanas standarts. Kiberdrošības pārvaldība e-studiju tehnoloģiju kontekstā. Drošības risku identificēšana un to novēršanas pasākumu plānošana. 0 0 2 11
Kopā: 0 0 24 136
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis ir dot izpratni par to, kā izsargāties no kiberuzbrukumiem un mazināt savus apdraudējumu riskus, kā arī gūt prasmes novērtēt apdraudējumus un personīgo datu zaudēšanas riskus e-studiju vidēs. Studiju kursa uzdevumi ir: 1. Sniegt zināšanas par kiberielaušanos, vīrusiem, ļaunatūru, sociālās inženierijas metodēm. 2. Attīstīt zināšanas un prasmes par datu aizsardzību datorā un internetā. 3. Radīt izpratni par sociālajiem tīkliem un riskiem populārākajās e-studiju komunikāciju vidēs. 4. Attīstīt prasmes par bērnu drošību e-studiju vidēs un internetā.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Pārzina kiberdrošības jēdzienus. Spēj noteikt un aprakstīt drošības riskus. - Interaktīvs tests, studentu diskusijas Moodle, eksāmens.
Izprot programmatūras ievainojamības un tīmekļa drošību. Pārzina populārāko ļaunatūru veidus. Pārzina populārākos antivīrusus. - Interaktīvs tests, studentu diskusijas Moodle, eksāmens.
Izprot sociālās inženierijas metodes, prot atpazīt populārāko sociālo inženieriju un aprakstīt, kā tas darbojas. Izprot drošību sociālajos medijos, e-studiju sistēmās, tiešsaistes norēķinu sistēmās un e-grāmatveikalos. - Interaktīvs tests, studentu diskusijas Moodle, eksāmens.
Izprot kriptogrāfiju un autentifikāciju. Pārzina paroles izveides kritērijus. - Interaktīvs tests, studentu diskusijas Moodle, eksāmens.
Izprot operētājsistēmu drošību. Prot veikt drošības iestatījumus operētājsistēmās. - Interaktīvs tests, studentu diskusijas Moodle, eksāmens.
Prot aprakstīt atšķirību starp tīkla veidiem (kabelis. bezvadu, mobilais), identificēt bezvadu drošības standartus un noteikt riskus. Izprot e-pasta šifrēšanu, steganogrāfiju, dokumentu šifrēšanu, datoru šifrēšanu. - Interaktīvs tests, studentu diskusijas Moodle, eksāmens.
Prot aprakstīt VPN lietojumus. Pārzina, kā aizsargāties pret pārtveršanu. Izprot ierīces drošības kritērijus. Izprot ugunssienas, robežmaršrutētājus. - Interaktīvs tests, studentu diskusijas Moodle, eksāmens.
Pārzina mākoņpakalpojumu un datu drošību, datu dublēšanas stratēģiju. Pārzina droša attālinātā darba un e-studiju komunikācijas principus. - Interaktīvs tests, studentu diskusijas Moodle, eksāmens.
Pārzina mobilo platformu drošības riskus. Prot uzstādīt pretvīrusu un pretspiegprogrammatūru mobilajos tālruņos un noteikt spiegprogrammatūras simptomus. - Interaktīvs tests, studentu diskusijas Moodle, eksāmens.
Pārzina e-studiju mērķgrupu drošības riskus internetā un e-studiju vidēs. - Interaktīvs tests, studentu diskusijas Moodle, eksāmens.
Izprot uzticamas skaitļošanas standartu. Pārzina kiberdrošības pārvaldību e-studiju tehnoloģiju kontekstā. Prot drošības risku identificēšanu un to novēršanu pasākumu plāna izveidē. - Praktiskais darbs - plāna parauga izveide, eksāmens.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Interaktīvie testi - 20%
Praktiskais darbs - 30%
Eksāmens - 50%
 
Priekšzināšanas Pamatprasmes datora un interneta lietošanā.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP EKPS Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 4.0 6.0 1.0 3.0 0.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]