VAS030 Gaisa kvalitātes inženierija

Kods VAS030
Nosaukums Gaisa kvalitātes inženierija
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Pamatstudiju, Akadēmiskais
Tematiskā joma Vides inženierzinātnes un pārvaldība
Struktūrvienība Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte
Mācībspēks Miķelis Dzikēvičs, Gatis Bažbauers, Anna Kubule
Kredītpunkti 6.0 (9.0 ECTS)
Daļas 2
Anotācija Gaisa kvalitātes specializācijas joma ietver gan āra, gan iekštelpu gaisa kvalitāti. Āra gaisa kvalitāte svārstās no lokāla, piemēram, putekļu līmenis pilsētas ielās, līdz globālām klimata pārmaiņām un ozona cauruma atmosfēras augšējos slāņos. Gaisa kvalitāte rada bažas gan no cilvēku veselības viedokļa, gan plašākas ietekmes uz visu planētu. Eiropas Savienībā ir noteikti gaisa kvalitātes standarti, kas paredzēti, lai gaisa kvalitāte tiktu regulēta. Arī iekštelpu gaisa kvalitātei ir izšķiroša nozīme, jo īpaši ņemot vērā to, ka cilvēki lielāko daļu laika pavada telpās. Iekštelpu gaisa piesārņotāji var ietvert radonu (kas izplūst ēkā no apkārtējās augsnes); bioaerosoli (tostarp gaisā esošie vīrusi, baktērijas, pelējuma sporas utt.); gaistošie organiskie savienojumi, kas izdalās no krāsas, paklāja, datoru plastmasas utt. Studiju kursa laikā tiks sniegts ieskats gaisa kvalitātes inženierijas jēdzienā, tiks pilnveidotas prasmes gāzu un šķidrumu mehānikā, nodrošinot izpratni par to, kā fizikālie procesi tiek raksturoti, kādi vienkāršojumi ir jāizmanto, lai veiktu aprēķinus un kā tos pielietotu, lai rastu risinājumus gaisa kvalitātes piesārņojuma problēmām lokālā un globālā mērogā. Studenti tiks iepazīstināti ar piesārņojuma un to izplatīšanās veidiem, un kādas prasības ir izvirzītas uz gaisa kvalitāti..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Ievads gaisa kvalitātes inženierijā. 2 2 0 0
Pamati gāzu un šķidrumu mehānikā. 28 28 0 0
Gaisa piesārņojuma problēmas apskats. 10 10 0 0
Gāzu ķīmiska pārveidošana atmosfērā un piesārņojuma izkliede vietējā un globālā mērogā. 10 10 0 0
Metodes gaisa piesārņojuma, kā daļiņu, samazināšanai gāzes fāzē. 10 10 0 0
Praktiskie darbi. 60 60 0 0
Kopā: 120 120 0 0
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis ir sniegt studentiem zinātniskas un tehniskas zināšanas gaisa kvalitātes inženierijas jautājumos. Studiju kursa uzdevumi: 1. Sniegt zināšanas par gāzu un šķidruma sistēmu aprēķiniem. 2. Iepazīstināt ar gaisa kvalitātes jēdzienu un ar to saistītajiem inženiertehniskajiem aspektiem. 3. Sniegt zināšanas par dažādiem gaisa piesārņojuma avotiem. 4. Sniegt zināšanas par pašreizējiem vides kvalitātes standartiem un vides mērķiem gaisa piesārņojuma jomā Latvijā un Eiropā.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Izprot un spēj atpazīt fizikālas problēmas gāzu un šķidrumu mehānikā un kādi aspekti ir jāņem vērā, lai veiktu sistēmas aprēķinus. - Pārbaude: praktiskie darbi, pārbaudes darbi, eksāmens. Pārbaudes kritēriji: spēj atpazīt fizikālas problēmas gāzu un šķidrumu mehānikā un kādi aspekti ir jāņem vērā, lai veiktu sistēmas aprēķinus.
Izprot un spēj izskaidrot gaisa kvalitātes jēdzienu. - Pārbaude: praktiskie darbi, pārbaudes darbi, eksāmens. Pārbaudes kritēriji: spēj izskaidrot gaisa kvalitātes jēdzienu.
Izprot un spēj izskaidrot dažādus gaisa piesārņojuma avotus. - Pārbaude: praktiskie darbi, pārbaudes darbi, eksāmens. Pārbaudes kritēriji: spēj izskaidrot dažādus gaisa piesārņojuma avotus.
Izprot un spēj izskaidrot vides mērķus gaisa piesārņojuma jomā. - Pārbaude: praktiskie darbi, pārbaudes darbi, eksāmens. Pārbaudes kritēriji: spēj izskaidrot vides mērķus gaisa piesārņojuma jomā.
Izprot un spēj izskaidrot vides kvalitātes standartus. - Pārbaude: praktiskie darbi, pārbaudes darbi, eksāmens. Pārbaudes kritēriji: spēj izskaidrot vides kvalitātes standartus.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Eksāmens - 40%
Pārbaudes darbi - 45%
Praktiskie darbi - 15%
 
Priekšzināšanas Nav nepieciešamas.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP EKPS Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 3.0 4.5 1.5 1.5 0.0 *
2 3.0 4.5 1.5 1.5 0.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]