VAS011 Ekodizains un aprites cikla analīze

Kods VAS011
Nosaukums Ekodizains un aprites cikla analīze
Līmenis un tips Augstākā līmeņa, Akadēmiskais
Tematiskā joma Vides inženierzinātnes un pārvaldība
Struktūrvienība Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte
Mācībspēks Jūlija Gušča, Francesco Romagnoli, Kristiāna Dolge, Fabian Andres Diaz Sanchez
Anotācija Studiju kurss pamatojas uz aprites cikla pieeju un domāšanu, kas nepieciešama produktu dizaina procesā. Tiek aptverti galvenie ekodizaina principi un vadlīnijas ietekmes uz vidi faktoru novērtēšanai un samazināšanai, apgūtas kvalitatīvās un kvantitatīvās metodes produktu sistēmu radītās ietekmes uz vidi noteikšanai un salīdzināšanai. Kursa ietvaros tiek veikta dažādu dizaina risinājumu radīto produktu vides sniegumu izvērtēšana, speciālu uzmanību veltot aprites cikla analīzes metodei..
Produktu ietekme uz vidi. Patērnieciskuma jēdziens. Integrētā produktu politika. 2 6 0 0
Ražotāju paplašinātā atbildība. Ekodizaina būtība. Iekšējie un ārējie cēloņi ekodizaina ieviešanai, ekodizaina ieviešana uzņēmumā, vadošo uzņēmumu piemēri. 2 6 0 0
Produkta modelēšana. Ietekmes uz vidi noteikšanas kvalitatīvās un kvantitatīvās metodes. 6 10 0 0
Ekodizaina uzdevumu formulēšana. Ekodizaina stratēģiju pārskats. Ekodizaina stratēģija: jaunu koncepciju att. Iepazīšanās ar ekoindikatoru metodi; produkta ietekmes uz vidi analīze ar ekoindikatoriem 4 8 0 0
Ekodizaina stratēģija: fiziskā, materiālu, ražošanas, sadales, aprites cikla beigu optimizācija 12 16 0 0
Aprites cikla analīze: mērķis, funkcionālās vienības izvēle, robežas. 4 6 0 0
Aprites cikla novērtējums un jutīguma analīze. 6 8 0 0
Aprites cikla inventarizācija. 4 6 0 0
Aprites cikla izmaksu analīze 6 8 0 0
Produkta ekodizaina iespējamības analīze, rezultātu attēlošana, lietotāju informēšana. 2 4 0 0
Kursa kopsavilkums, jautājumi, diskusijas. Kursa darbu aizstāvēšana. 4 8 0 0
Praktiskie darbi 44 58 0 0
Studiju kursa mērķis ir iepazīstināt studentus ar produktu sistēmu radīto ietekmju uz vidi noteikšanas metodēm un galvenajiem ekodizaina principiem, kas ļauj praktiski analizēt dažādus produktu dizaina risinājumus, nosakot būtiskākos ietekmes uz vidi faktorus to aprites cikla laikā un izstrādāt priekšlikumus produktu vides snieguma uzlabošanai. Kursa noslēgumā students, analizējot produktus, spēs formulēt ekodizaina uzdevumus un izvēlēties atbilstošās stratēģijas, kā arī veikt aprites cikla analīzi.
Students, analizējot produktus, spēj formulēt ekodizaina uzdevumus un izvēlēties atbilstošās stratēģijas. - Pārbaudes veidi: Praktiskie darbi, kursa darbs, eksāmens. Kritēriji: Spēj analizēt produktu, nosakot atbilstību ekodizaina vadlīnijām; spēj radīt ekodizaina idejas, spēj analizēt materiālu izvēli.
Students spēj izvērtēt produkta atbilstību ekomarķējumiem un likumdošanas prasībām. - Pārbaudes veidi: Praktiskie darbi, kursa darbs. Kritēriji: ar normatīvo aktu un ekodizaina ekspertu sistēmas palīdzību spēj noteikt produkta atbilstību likumdošanas un ekomarķējumu prasībām.
Students spēj praktiski lietot ekodizaina instrumentus. - Pārbaudes veidi: Praktiskie darbi, kursa darbs. Kritēriji: ar ekodizaina instrumentu palīdzību spēj izstrādāt rekomendācijas produktu uzlabošanai.
Students pārzina ietekmes uz vidi noteikšanas kvalitatīvās un kvantitatīvās metodes. - Pārbaudes veidi: Praktiskie darbi, kursa darbs, eksāmens. Vērtēšanas kritēriji: ar MET matricas, aprites cikla analīzes, aprites cikla izmaksu analīzes metodes palīdzību spēj analizēt produktu ietekmi uz vidi un iegūto rezultātu.
Students spēj piedāvāt produkta ražotājam uzlabojuma idejas atbilstoši ekodizaina prasībām. - Pārbaudes veidi: Praktiskie darbi, kursa darbs, eksāmens. Vērtēšanas kritēriji: veic izvēlētā produkta analīzi un izstrādā ekodizaina rekomendācijas, izmantojot kursa ietvaros iegūtās zināšanas.
Testi - 25%
Kursa darbs - 35%