VAS002 Ekoloģija un vides aizsardzība

Kods VAS002
Nosaukums Ekoloģija un vides aizsardzība
Tematiskā joma Vides inženierzinātnes un pārvaldība
Struktūrvienība Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte
Mācībspēks Ivars Veidenbergs
Anotācija Studiju kursā tiek skaidrotas svarīgākās ekoloģijas koncepcijas – populācija, biocenoze un ekosistēma, svarīgākie ekoloģijas likumi un izmantotā terminoloģija. Priekšmetā tiek apskatīta ekoloģijas galveno koncepciju attīstības vēsture, ekosistēmas koncepcijas, ekosistēmu uzbūve, struktūra, un funkcijas, ekosistēmu hierarhija telpā un laikā, autekoloģija, jeb vides faktoru ietekme uz organismu, demekoloģija, jeb populāciju ekoloģija, sinekoloģija jeb biocenožu ekoloģija, ekosistēmu ekoloģija, ainavu ekoloģijas pamati un mācība par biosfēru..
Kurss ir problēmorientēts, studenti semināros patstāvīgi veic konkrētas ekosistēmas analīzi, pakalpojumu novērtēšanu un ilgtspēju..
Ekoloģija un vides zinātne, sistēmu teorijas pamati 2 6 0 0
Dabas sistēmu hierarhija un ekosistēmas vieta tajā 4 10 0 0
Ekosistēmas koncepcija un vispārīgā struktūra, hierarhija, teorijas attīstības mūsdienās 10 16 0 0
Dabas kapitāls un ekosistēmu pakalpojumi, socioekoloģiskās sistēmas 4 8 0 0
Ekosistēmu ilgtspēja un pakalpojumi 28 32 0 0
Iegūt zināšanas par galvenajām ekoloģiskajām koncepcijām, ekoloģijas likumiem un nozarē izmantoto terminoloģiju. Šīs zināšanas ir nozīmīgas, kad jāgatavo un jārealizē ar vides aizsardzību un saglabāšanu saistīti projekti.
Spēj izprast dabas sistēmu darbību un likumsakarības. - Pārbaudes veidi: Kontroldarbi, eksāmens. Kritēriji: Spēj identificēt ekoloģiskās koncepcijas, svarīgākos likumus un terminus, kas saistāmi ar dabas darbības principiem un ļauj novērtēt dabas parādības to sarežģītajās kopsakarībās.
Spēj novērtēt ekosistēmu pakalpojumus. - Pārbaudes veidi: Kontroldarbi, eksāmens. Kritēriji: Iegūstot zināšanas par ekosistēmu struktūru un funkcionēšanu, cilvēka saimnieciskās darbības izraisītajām sekām, studenti attīsta prasmes ietekmes uz vidi novērtēšanā, dabas aizsardzības plānu un vides projektu izstrādāšanā.
Iegūst kompetences socioekoloģisko un ekoloģisko problēmu risināšanā. - Pārbaudes veidi: Kontroldarbi, eksāmens. Kritēriji: Spēj identificēt ekoloģiskās koncepcijas, svarīgākos likumus un terminus, kas saistāmi ar dabas darbības principiem un vides projektu sastādīšanu.
Priekšzināšanas Nav