VSL709 Akadēmiskā rakstīšana latviešu valodā

Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles; Brīvās izvēles
Tematiskā joma Valodas
Mācībspēks Lāsma Gaitniece, Dace Ratniece, Elga Rozīte, Lolita Zilberte
Anotācija Studiju priekšmeta programma nodrošina ārzemju studentus ar nepieciešamo praksi, lai apgūtu jaunas prasmes un iemaņas zinātniska darba rakstīšanā. Studiju priekšmeta programmas pirmā daļa attīsta prasmes skaidru un precīzu ziņojumu rakstīšanai latviešu valodā, veido izpratni par galvenajām rakstīšanas stratēģijām. Tas ir izveidots, lai palīdzētu studentiem prasmīgi uzrakstīt ziņojumus, iepazīstinot studentus ar dažādiem būtiskiem paņēmieniem, kā veiksmīgi izveidot rakstus. Galvenokārt studenti nodarbosies ar dažādu lietišķo dokumentu, ziņojumu, pārskatu, recenziju, anotāciju un eseju rakstīšanu. Studenti apgūs lietišķo dokumentu leksiku un terminoloģiju. .
Studiju priekšmeta programmas otrās daļas mērķis ir sniegt atbalstu latviešu akadēmiskās rakstu valodas apgūšanā, iemācīt rindkopu uzbūves principus, teikuma struktūru, rakstīšanas stratēģijas; nodrošina studentus ar vienkāršiem akadēmiskās rakstīšanas paraugiem un atbilstošiem praktiskiem materiāliem, lai studenti varētu apgūt iemaņas, kā rakstīt eksāmena esejas, anotācijas, kopsavilkumus un ziņojumus latviešu valodā. Studējošie sagatavos rakstus par viņus interesējošu zinātņu nozari..
Ievadlekcija. Priekšmeta mērķi un uzdevumi. Prasības eksāmenā. 2 2 0 0
Anketa. Dažādu anketu aizpildīšana. 2 2 0 0
Iesniegums. 2 2 0 0
Vēstule. Privātas vēstules. 4 4 0 0
Dzīvesgājums, pieteikums, motivācijas vēstule. 4 4 0 0
Vēstule. Lietišķas vēstules. 6 6 0 0
Anketa pētījuma veikšanai. Anketas izveidošana. Anketēšana. Iegūto datu apkopošana. 4 4 0 0
Grafiku un diagrammu apraksts. 6 6 0 0
Grafikos un diagrammās sniegto datu apkopojums un analīze. 8 8 0 0
Pārrunas par zinātniskā darba rakstīšanas principiem, metodēm un tehnikām mūsdienu latviešu valodā. 6 6 0 0
Zinātniskā raksta tēmas noformulēšana. Inženierzinātņu, tehnisku rakstu lasīšana un konspektēšana. 6 6 0 0
Zinātniskā izpētes objekta, priekšmeta, mērķu un uzdevumu formulēšana. 2 2 0 0
Zinātniskā raksta loģiskās uzbūves pamatprincipi latviešu valodā. Zinātniskā raksta noformēšanas pamatprincipi. 2 2 0 0
Saturs un forma. Satura rādītāji zinātniskam darbam. 4 4 0 0
Citāti. Atsauces. 4 4 0 0
Zinātniskais raksts, tēzes, secinājumi, literatūras saraksts. Rezultātu apkopošana. 8 8 0 0
Semestra studiju darba izvērtēšana. 4 4 0 0
Pārbaudes darbi. 6 6 0 0
Studiju priekšmeta mērķi: 1) attīstīt studējošo akadēmiskās rakstu valodas prasmes latviešu valodā; 2) sagatavot studentus kursa darbu rakstīšanai latviešu valodā; Studiju priekšmeta uzdevumi: 1) apgūt un uzlabot lietišķo dokumentu rakstīšanas prasmes; 2) attīstīt prasmes organizēt rakstveida runu loģiskā veidā un izmantot atbilstošu valodas stilu; 3) attīstīt dažādu lietišķo vēstuļu rakstītprasmes latviešu valodā; 4) attīstīt dažādu zinātniskam pētījumam nepieciešamo datu - grafiku un diagrammu - analizēšanas un interpretēšanas prasmes latviešu valodā; 5) apgūt akadēmiskā izklāsta stila iezīmes latviešu valodā; 6) sniegt ieskatu par akadēmiskā izklāsta formām.
Spēj lietot runā un rakstos dažāda veida lietišķo rakstu leksiku un terminoloģiju un loģiski lietot to attiecīgā veida rakstos. Spēj pareizi lietot interpunkciju. - Praktiskie darbi, rakstu darbu portfelis, eksāmens.
Spēj atšķirt un radoši izmantot kursa procesā apgūtās lietišķo rakstu prasmes un akadēmisko rakstu valodas prasmes kopumā. - Praktiskie darbi, rakstu darbu portfelis, eksāmens.
Spēj mērķtiecīgi atšķirt un izvēlēties zinātniskā un populārzinātniskā stila izklāsta iezīmes, formas un strukturēšanas veidus. - Praktiskie darbi, rakstu darbu portfelis, eksāmens.
Spēj analizēt zinātnisko un uzziņu literatūru, periodiku, interneta resursus u.c. un praktiski izmantot iegūtās prasmes zinātniska raksta izstrādāšanā. - Praktiskie darbi, rakstu darbu portfelis, eksāmens.
Obligātais/Obligātais izvēles - 0%
Darbs nodarbībās - 10%
Rakstu darbu portfelis - 20%
Pārbaudes darbi - 20%
Brīvās izvēles - 0%
Darbs nodarbībās - 10%
Rakstu darbu portfelis - 20%
Pārbaudes darbi - 20%
Eksāmens/gala pārbaude - 50%

Priekšzināšanas Latviešu valodas zināšanas A2/B1 līmenī saskaņā ar Eiropas kopējām pamatnostādnēm valodu apguvē.
Daļa KP EKPS Stundas Pārbaudījumi Pārbaudījumi (brīvai izvēlei)
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs Ieskaite Eksāmens Darbs
1 2.0 3.0 1.0 1.0 0.0 * *