REA706 Neelektrisko lielumu mērpārveidotāju darbības pamati

Kods REA706
Nosaukums Neelektrisko lielumu mērpārveidotāju darbības pamati
Tematiskā joma Elektronika un telekomunikācijas
Mācībspēks Deniss Stepins
Anotācija Neelektrisko lielumu mērpārveidotāju pielietošanas loks ir visai plašs. Tos pielieto neelektrisko lielumu mērīšanai (piem. termometros, lineāro un leņķisko pārvietojumu mērīšanai, utt.), automātiskās vadības sistēmās, sadzīves tehnikā, transportā, utt. Pēc savas būtības neelektrisko lielumu mērpārveidotājs ir mērlīdzeklis, kas ir domāts kāda neelektriskā lieluma pārveidošanai elektriskajā lielumā, kas ir ērtāks tālākai apstrādei, pārvadei un glabāšanai. Šajā kursā studentiem ir iespēja padziļināt savu izpratni par dažādiem fizikāliem efektiem un elektriskām metodēm kurus izmanto dažādu neelektrisko lielumu mērīšanai. Studentiem ir iespēja izpētīt dažādus neelektrisko lielumu mērpārveidotājus un izveidot neelektrisko lielumu mērītājus uz šo mērpārveidotāju bāzes..
Lekc. Pamatjēdzieni un terminoloģija. Mērparveidotāju klasifikācija un to pielietojumi 2 0 0 0
Lekc. Holla efekts. Holla efekta devēji un slēdži 2 0 0 0
Lekc. Anizotropais magnetorezistīvais (AMR) efekts. AMR devēji un slēdži 4 0 0 0
Lab.d. Holla efekta un AMR slēdžu izpēte un to pielietošana rotācijas ātruma mērīšanai 4 0 0 0
Lekc. Pjezoelektriskais efekts. Pjezoelektriskie devēji un to pielietošana spēka, spiediena un attāluma mērīšanā 2 0 0 0
Lab.d. Attāluma līdz objektam mērīšana izmantojot pjezoelektriskos pārveidotājus 4 0 0 0
Lekc. Fotoelektriskais efekts. Fotoelektriskie devēji 4 0 0 0
Lekc. Magnetoelastīgais efekts. Magnetoelastīga efekta pielietošana spēku un spiedienu mērīšanai 2 0 0 0
Lekc. Termoelektriskais efekts. Termopāru darbības princips 2 0 0 0
Lekc. Rezistīvie un kapacitīvie mērpārveidotāji 4 0 0 0
Lab.d. Rezistīvo un kapacitīvo mērpārveidotāju izpēte 4 0 0 0
Lekc. Induktīvie un transformatoru mērpārveidotāji 4 0 0 0
Lab.d. Induktīvo un transformatoru devēju izpēte 4 0 0 0
Lekc. Indukcijas mērpārveidotāji un to pielietošana rotācijas ātruma mērīšanai 2 0 0 0
Lekc. Dažādu neelektrisko lielumu mēraparātu struktūrshēmas 4 0 0 0
Sniegt studentiem zināšanas par fizikāliem efektiem, kurus izmanto dažādu neelektrisko lielumu mērīšanai; sniegt studentiem zināšanas par neelektrisko lielumu mērīšanas metodēm (fizikālā efekta un attiecīga mērlīdzekļa izmantošanas paņēmieniem); palīdzēt studentiem izprast neelektrisko lielumu mērpārveidotāju lomu elektronikā; nostiprināt lekcijās sniegtās teorētiskās zināšanas par neelektrisko lielumu mērpārveidotāju darbības principiem kontroldarbos un laboratorijas darbos; veicināt praktiskas iemaņas studentos fizikālo efektu izmantošanai dažādu neelektrisko lielumu mērīšanā.
Izprot dažādus fizikālus efektus un metodes neelektrisko lielumu pārveidošanai elektriskos lielumos. - Kontroldarbi, eksāmens
Izprot neelektrisko lielumu mērpārveidotāju darbības principus. - Kontroldarbi, laboratorijas darbu aiztāvēšana
Spēj pielietot mērpārveidotājus dažādu neelektrisko lielumu mērīšanai - Laboratorijas darbi
Priekšzināšanas Fizika, Elektrība un magnētisms, Elektriskie mērījumi