IUF731 Pētījumu metodoloģija

Kods IUF731
Nosaukums Pētījumu metodoloģija
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Augstākā līmeņa, Akadēmiskais
Tematiskā joma Sociālās zinātnes
Struktūrvienība Inženierekonomikas un vadības fakultāte
Mācībspēks Karine Oganisjana
Kredītpunkti 2.0 (3.0 ECTS)
Daļas 1
Anotācija Studiju kursa ietvaros tiek analizēta pētījuma būtība, pamatjēdzieni un metodoloģija sociālajās zinātnēs ar fokusu uz uzņēmējdarbību un inovāciju, atklājot izaicinājumus kvalitatīvajos un kvantitatīvajos pētījumos un parādot, kāpēc pētījuma kvalitātes nodrošināšanai pastāv nepieciešamība veikt jauktos kvalitatīvos-kvantitatīvos pētījumus. Analizējot pētniecības tradīciju formēšanas vēsturiskos aspektus, studentiem tiek izveidota izpratne par pētījuma domas attīstības gaitu, kas balstās uz indukcijas un dedukcijas principiem. Pētījuma standarta loģika un cēloniskās saiknes starp pētījuma elementiem tiek analizētas ar virkni piemēru, piedāvājot studentiem arī soli pa solim formulēt savu maģistra darba pētījumu problēmu, jautājumus, priekšmetu, objektu, mērķi un uzdevumus, kā arī pamatoti izvēlēties pētījuma metodes. Prezentējot, analizējot un apspriežot katru no šiem elementiem ar kursa biedriem un pasniedzēju, studenti mācās ne tikai izstrādāt pētījuma metodoloģiju, lai atrisinātu ar izvēlēto uzņēmumu saistīto pētījuma jautājumu, bet arī diskutēt..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Pētījumi sociālajās zinātnēs: izaicinājumi kvalitatīvajos un kvantitatīvajos pētījumos 2 4 1 4
Jauktais kvalitatīvais – kvantitatīvais pētījums: 21. gadsimta pētnieciskā paradigma sociālajās zinātnēs 2 4 1 4
Pētījuma problēmas formulēšana: pretrunas starp vajadzībām un reālo situāciju uzņēmumā 4 6 2 8
Pētījuma standarta loģika; saiknes starp tā elementiem: pētījuma problēma, jautājumi, priekšmets, objekts, tēma, mērķis, uzdevumi, hipotēze, metodes 4 6 2 10
Pētījuma metodoloģijas izstrāde 6 8 3 6
Pētījuma metožu izvēle atbilstīgi pētījuma mērķim un uzņēmuma darbības specifikai: aptauja, fokusgrupas diskusija, intervija 4 6 2 10
Zinātniskās literatūras analīze, situācijas analīze uzņēmumā un pieejas pētījuma problēmas risināšanai 4 6 2 12
Ieteikumi maģistra darba pētījuma metodoloģijas izstrādei 4 4 2 6
Primāro un sekundāro datu vākšana un apstrāde 2 4 1 4
Kopā: 32 48 16 64
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis ir piedāvāt studentiem iespēju izprast zinātniskā pētījuma būtību, izstrādāt pētījuma metodoloģiju uzņēmuma situācijas analīzē noteiktās pētījuma problēmas risināšanai, izvēloties optimālās metodes un pieejas. Studiju kursa uzdevumi ir veicināt studentu kompetences: 1) strādāt ar zinātnisko literatūru un dokumentiem; 2) izstrādāt pētījuma loģiku; 3) vākt un apstrādāt kvalitatīvos un kvantitatīvos datus un interpretēt rezultātus; 4) uzrakstīt atskaiti par paveikto darbu un prezentēt rezultātus; kā arī veicināt studentu analītisko, loģisko, kritisko un kreatīvo domāšanu.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Studenti iegūst zināšanas par sociālo zinātņu pētījumu būtību, pamatjēdzieniem un loģiku, kā arī veido prasmes formulēt pētījuma metodoloģijas elementus dažādos nodarbībās piedāvātajos kontekstos un izvēlēties tiem atbilstīgās pētījuma metodes. - Studentu piedalīšanās un aktivitātes nodarbībās gan individuālā darba līmenī gan arī kopīgās diskusijās.
Studenti pilnveido savas prasmes lasīt un analizēt pētniecisko literatūru, dokumentus un statistiskos datus. - Zinātnisko rakstu un dokumentu tekstu fragmentu kvalitatīvā un kvantitatīvā kontentanalīze.
Studenti veido prasmes izstrādāt pētījuma metodoloģiju atbilstīgi situācijas analīzei savā izvēlētajā uzņēmumā vai zinātnes jomā. - Pētnieciskā projekta pētījuma metodoloģijas izstrāde un prezentēšana rakstiskajā formātā.
Studenti pilnveido savas prasmes analizēt studijās iegūto zināšanu praktisko jēgu un pielietošanas potenciālu praksē. - Studentu refleksija par studiju kursā iegūto zināšanu pielietošanu maģistra darba izstrādē un dzīves citās situācijās.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Studentu darbs (individulais un grupā) nodarbībās - 20%
Zinātniskās literatūras un dokumentu analīze. - 30%
Pētnieciskais projekts - 55%
Studentu refleksija - 5%
 
Priekšzināšanas No special requirements
Studiju kursa plānojums
Daļa KP EKPS Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 2.0 3.0 1.0 1.0 0.0 *

Kursa apgūšanas cena klausītājam Pilna laika studijas
Klātiene
Nepilna laika studijas
Klātiene
Nepilna laika studijas
Neklātiene
Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]