ĶOS713 Bioorganiskā ķīmija

Kods ĶOS713
Nosaukums Bioorganiskā ķīmija
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Augstākā līmeņa, Akadēmiskais
Tematiskā joma Ķīmija un ķīmijas tehnoloģija
Struktūrvienība Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte
Mācībspēks Irina Novosjolova, Ērika Bizdēna
Kredītpunkti 2.0 (3.0 ECTS)
Daļas 1
Anotācija Šajā kursā uzmanība ir pievērsta šādiem tematiem: galvenās biomolekulu klases organismā, to funkcijas. L-Aminoskābju iegūšanas metodes. Peptīdu ķīmiskā sintēze: aminoskābju aizsarggrupas, kondensējošie aģenti, peptīdu sintēzes stratēģija. Peptīdu sintēze šķīdumā un uz cietās fāzes. Automatizācija. Peptīdu analīzes metodes. Proteīnu struktūras noskaidrošanas metodes. Nukleozīdu, nukleotīdu un to bioloģiski aktīvo analogu sintēzes metodes. Oligonukleotīdu un to modificēto analogu sintēzes metodes. Automātiskā cietās fāzes sintēze.Oligonukleotīdu pielietojums bioloģijā un medicīnā. Gēni, genoma organizācija. DNS sekvenēšnas metodes. Lipīdi, to veidi šūnā. Lipīdi kā ārstniecības vielu modifikatori. Oligosaharīdu ķīmiskās sintēzes principi. Ieskats biokonjugātu ķīmijā. Biokonjugātu loma medicīnā un šūnu bioloģijā..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Pārskats par biomolekulu klasēm un to funkcijām šūnā 2 0 0 0
L-Aminoskābju iegūšanas metodes 2 0 0 0
Peptīdu ķīmiskā sintēze: aizsarggrupas, kondensējošie aģenti, sintēzes stratēģija 4 0 0 0
Peptīdu un proteīnu struktūras noskaidrošanas metodes 2 0 0 0
Nukleozīdu, nukleotīdu un to bioloģiski aktīvo analogu ķīmiskā sintēze 2 0 0 0
DNS un RNS fragmentu un to analogu ķīmiskā sintēze un pielietojums 6 0 0 0
DNS sekvenēšanas metodes. Genomu projekti. Gēnu analīzes metodes. 4 0 0 0
Lipīdi, to iedalījums. Membrānu lipīdi. Lipīdi kā zāļu modifikatori 2 0 0 0
Ogļhidrātu struktūra un funkcijas, ķīmiskā sintēze 4 0 0 0
Biokonjugātu iegūšanas metodes un pielietojums 4 0 0 0
Kopā: 32 0 0 0
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Priekšmeta uzdevums ir sniegt pamatzināšanas par šūnas struktūras organizāciju un ķīmisko sastāvu, par ķīmisko metožu pielietošanu sarežģītu dabas vielu sintēzē un analīzē. Iegūtās zināšanas ļaus studentiem orientēties modernajās dabas vielu un to analogu sintēzes metodēs, izstrādāt un vajadzības gadījumā praktiski realizēt sintēzes shēmas.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Students izprot peptīdu un proteīnu funkcijas šūnā. Prot pielietot ķīmiskās sintēzes metodes sarežģītas struktūras dabas savienojumu - peptīdu sintēzē. Izprot peptīdu un proteīnu struktūras noskaidrošanas metodes, pielietojot modernās tehnoloģijas. - Mājas darbs Nr 1. Tripeptīda sintēzes shēma no trim dažādām dabas aminoskābēm. Praktiskais darbs Nr 1. Pēc dotajiem eksperimentu rezultātiem noteikt peptīda pirmējo struktūru. Eksāmens.
Students zina nukleozīdu, nukleotīdu un nukleīnskābju ķīmisko un telpisko struktūru. Prot pielietot ķīmiskās sintēzes metodes DNS un RNS fragmentu un to analogu sintēzei. Izprot DNS sekvenēšanas metodes, gēnu analīzes metodes. - Mājas darbs Nr 2. Trinukleotīda ķīmiskās sintēzes shēma no trim dažādiem dabas nukleozīdiem. Praktiskais darbs Nr 2. Antisenso oligonukleotīdu sintēze un pielietojums. Praktiskais darbs Nr 3. Gēnu analīzes nozīme medicīnā, rezultātu interpretācija. Eksāmens.
Students izprot lipīdu funkcijas šūnā un organismā, zina atšķirības starp dažādām lipīdu klasēm. Zina šūnas membrānu lipīdu struktūru. Zina ķīmiskās metodes ārstniecības vielu modificēšanai ar lipīdiem. - Eksāmens
Students zina galveno mono-, di- un polisaharīdu formulas, izprot stereoķīmiju, Izprot oligosaharīdu ķīmiskās sintēzes principus. - Mājas darbs Nr 3. Trisaharīda ķīmiskās sintēzes shēma. Eksāmens.
Students izprot dažādu biokonjugātu iegūšanas metodes un to pielietojumu. - Praktiskais darbs Nr.4. Biokonjugātu izmantošanas piemēri medicīnā.
Priekšzināšanas Pamatzināšanas organiskajā ķīmijā. Organisko savienojumu klases: karbonskābes, aminoskābes, spirti, esteri, amīdi, ogļhidrāti. Heterocikli. Pamatzināšanas par šūnas uzbūvi, biopolimēru struktūru un funkcijām.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP EKPS Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 2.0 3.0 1.5 0.5 0.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]