ĶVĶ714 Neorganiskā un nanoķīmija

Kods ĶVĶ714
Nosaukums Neorganiskā un nanoķīmija
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Augstākā līmeņa, Akadēmiskais
Tematiskā joma Ķīmija un ķīmijas tehnoloģija
Struktūrvienība Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte
Mācībspēks Reinis Drunka
Kredītpunkti 4.0 (6.0 ECTS)
Daļas 1
Anotācija Studiju kursa ietvaros tiek apskatīti neorganiskās un nanoķīmijas jautājumi, kas ietver pārejas metālu ķīmiju, molekulāro orbitāļu un kristāliskā lauka teoriju, koordinācijas savienojumu un šķīdumu ķīmiju, metālu jonus bioloģijā, bioneorganisko un cietvielu ķīmiju, nanostruktūru veidus un to attīstības vēsturi, nanomateriālu iegūšanas metodes, īpašības un raksturošanu..
Studiju kurss rada padziļinātu izpratni par neorganisko vielu un nanomateriālu lomu zinātnes un mūsdienu tehnoloģiju attīstībā. Studējošais iegūst zināšanas par tādām modernām un strauji augošām zinātnes nozarēm, kā nanomateriāli un nanotehnoloģijas, un par to pielietošanas iespējām dažādās jomās, kā, piemēram, vides aizsardzības problēmu risināšanā. Mācību darbs ir orientēts uz teorētisko zināšanu papildināšanu ar praktiskām iemaņām laboratorijā, attīstot studenta prasmes izvēlēties atbilstošas vielu un materiālu iegūšanas metodes, kā arī to īpašību raksturošanas metodes..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Pārejas metālu ķīmija. Molekulāro orbitāļu teorija. Kristāliskā lauka teorija. Koordinācija savienojumu ķīmija. 6 5 0 0
Šķīdumu rašanās teorija un superkritiskie šķīdumi. 4 4 0 0
1. Kontroldarbs. 1 5 0 0
Metālu joni bioloģijā. Bioneorganiskā ķīmija. 2 4 0 0
Cietvielu ķīmija. 2 4 0 0
2. Kontroldarbs. 1 5 0 0
Nanostruktūru veidi un attīstības vēsture. 4 4 0 0
Nanomateriālu iegūšanas metodes. 4 4 0 0
Mājasdarbs. Rakstu analīze. 0 5 0 0
3. Kontroldarbs. 1 5 0 0
Nanomateriālu īpašības un nanomateriālu raksturošana. 6 8 0 0
Mājasdarbs. Prezentācijas sagatavošana par nanomateriāliem 0 5 0 0
4. Kontroldarbs. 1 5 0 0
1. Laboratorijas darbs. Pārejas metālu kompleksu sintēze. Izejvielas sintēze: Dzīvsudraba hlorīds. 5 5 0 0
2. Laboratorijas darbs. Pārejas metālu kompleksu sintēze. Kālija tris(oksalato)ferāta (III) trihidrāts; Hloropentamminkobaltihlorīds. 5 5 0 0
3. Laboratorijas darbs. Dzīvsudraba jodīda sarkanas un dzeltenas modifikācijas sintēze. 5 5 0 0
4. Laboratorijas darbs- datorklasē. Organiskā liganda ģeometrijas un efektīvo lādiņu sadalījumu aprēķini ar kvantu ķīmijas datorprogrammu. Molekulas IS spektru modelēšana. 2 3 0 0
5. Laboratorijas darbs. Nanostruktūru iegūšana. 5 5 0 0
6. Laboratorijas darbs. Nanostruktūru modificēšana. 5 5 0 0
7. Laboratorijas darbs. Nanomateriālu fotokatalītiskās īpašības. 5 5 0 0
Kopā: 64 96 0 0
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis ir attīstīt studentos prasmi analizēt pieejamo zinātnisko literatūru, salīdzināt dažādu neorganisko vielu un nanomateriālu sintēzes un analīzes metodes, kā arī izvēlēties piemērotāko no tām noteiktu problēmu risināšanai. Studiju kursa uzdevums ir sniegt studentiem teorētiskas un praktiskas zināšanas par dažādiem neorganiskās ķīmijas jautājumiem un to ietekmi uz mūsdienu tehnoloģiju attīstību. Studiju kursā gūtās zināšanas un iemaņas veicinās studenta izpratni par zinātnes attīstību un neorganiskās ķīmijas lomu tajā. Iegūtās zināšanas par nanomateriāliem, nanotehnoloģijām un to pielietošanu dažādās jomās, attīstīs studenta izpratni par inovācijām un materiālu lomu dažādu tehnoloģisko procesu darbības efektivitātes uzlabošanā.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Pārzina pārejas metālu ķīmiju, molekulāro orbitāļu un kristāliskā lauka teoriju, nanostruktūru iegūšanas un īpašību raksturošanas metodes, nanostruktūru pētīšanas attīstības vēsturi, spēj raksturot šķīdumu rašanās teoriju un superkritiskos šķīdumus, kā arī cietvielu ķīmiju. - Pārbaudes veidi: kontroldarbi, laboratorijas darbi, mājasdarbi, eksāmens. Kritēriji: students iegūtās teorētiskās zināšanas spēj pielietot praktisku uzdevumu risināšanai un metožu izvēlei.
Izprot un spēj aprakstīt nanomateriālu veidus, to iegūšanas metodes, nanomateriālu īpašības un to raksturošanas metodes. - Pārbaudes veidi: kontroldarbi, eksāmens, laboratorijas darbi mājasdarbi. Kritēriji: students prot izvēlēties piemērotāko nanomateriālu iegūšanas un īpašību raksturošanas metodi.
Prot atrast zinātnisku informāciju par neorganiskiem materiāliem. - Pārbaudes veidi: kontroldarbi, eksāmens, laboratorijas darbi, mājasdarbi. Kritēriji: students spēj atrast un analizēt zinātnisko informāciju par neorganiskajām vielām un nanomateriāliem, to iegūšanas un pielietošanas iespējām.
Prot novērtēt dažādu sintēžu metožu parametru ietekmi uz neorganisko materiālu un nanomateriālu fizikālajām un ķīmiskajām īpašībām. - Pārbaudes veidi: kontroldarbi, laboratorijas darbi, mājasdarbi, eksāmens. Kritēriji: students iegūtās teorētiskās zināšanas spēj pielietot, lai prognozētu sintēzes galaproduktu fizikālās un ķīmiskās īpašības, atkarībā no izvēlētajiem sintēzes parametriem un lietotās iegūšanas metodes.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Kontroldarbi - 20%
Laboratorijas darbi - 20%
Mājas darbi - 10%
Eksāmens - 50%
 
Priekšzināšanas Sekmīgi apgūts bakalaura līmeņa studiju kurss Neorganiskā ķīmija
Studiju kursa plānojums
Daļa KP EKPS Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 4.0 6.0 2.0 0.0 2.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]