MRA700 Dizaina pētniecība un jaunrade

Nosaukums Dizaina pētniecība un jaunrade
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles; Brīvās izvēles
Līmenis un tips Augstākā līmeņa, Profesionālais
Tematiskā joma Lietišķā māksla un dizains
Struktūrvienība Būvniecības un mašīnzinību fakultāte
Mācībspēks Arvīds Endziņš, Anita Geriņa-Ancāne, Elīna Bože-Irbe
Anotācija Priekšmets aptver dažādu dizaina izstrādājumu izpēti dažādos laika griezumos, tā raksturīgākās modes tendences un pielietotās tehnoloģijas. Hronoloģiskā laika griezumā, tiek detalizēti pētīti un analizēti labākie dizaina produkti, ņemot vērā dažādus aspketus - vēsturiskos, politiskos, reliģiskos un tehnoloģiskos. Priekšmetā tiek dots neliels ieskats grafiskā dizaina pētniecībā un jaunu ideju meklēšanā. Tiek vērsta uzmanība nākotnes dizaina produktu attīstībai, pielietojot eko dizainu..
Ievadnodarbība. Priekšmeta mērķa un satura paskaidrojums. Iepazīšanās ar studiju vidi, auditorijām. Laika un telpu izmantošanas un studiju individuālo uzdevumu izskaidrojums. 2 0 0 0
Dizaina definīcija, tā daudzveidība un process. 2 0 0 0
Bauhausa skolas ietekme dizaina domāšanā un attīstībā. 2 0 0 0
Nozīmīgākie Latvijas dizaineru sasniegumi industriālā dizainā. 2 0 0 0
Radošums. Iztēle. Iedvesma. Ideja. 2 0 0 0
Dizaina koncepcija. 4 0 0 0
Praktiskais darbs. Dizaina produkta idejas un koncepcijas izstrāde. Studentu darbu prezentācijas. 2 0 0 0
Lietotāja vajadzību psiholoģija. Dizaina pētniecības metodes (etnogrāfiskā metode, demogrāfiskā metode, psihogrāfiskā metode). 8 0 0 0
Studiju projekta darbs. Izmantotās pētniecības metodes un iegūtie dati. Studentu darba prezentācijas. 4 0 0 0
Dizaina produkta prasības. Noteikumi. Likumdošana. 2 0 0 0
Dizaina produkta risinājums. Mijiedarbība ar lietotāju. Koncepcija. Funkcionalitāte. 2 0 0 0
Studiju projekta darba ideju skices un vizualizācijas. Studentu darbu prezentācijas. 2 0 0 0
Praktiskā dizaina produkta idejas realizācija. Materiālu izvēle. Krāsa. Faktūra. Kompozīcija. Tehniskais risinājums. 6 0 0 0
Produkta vai prototipu testēšanas principi. Atgriezeniskā saite. Uzlabojumi. Secinājumi. 4 0 0 0
Studiju projekta darba prezentēšana. 4 0 0 0
Studiju priekšmeta mērķis ir studentus iepazīstināt ar pasaules dizaina vēsures sasniegumiem produktu attīstībā un izcilo pasaules dzianeru jaunradi. Palīdz apgūt dizaina nozares daudzveidīgās izpausmes formas no pirmsākumiem līdz mūsdienām. Pēc priekšmeta apgūšanas studējošajiem ir zināšanas vispārējā produkta dizaina attīstības vēsturē un jaunradē. Izmantojot iepriekšējo paaudžu izcilākos dizaina paraugus, studenti prot izstrādāt produktu idejas, kas atbilst mūsdienu vajadzībām, modes tendencēm, kā arī tirgus prasībām.
Dizaina izstrādes procesā spēj produkta konstrukcijā un kompozīcijā izvēlēties piemērotākos tehnoloģiskos risinājumus, materiālus un formu, balstoties uz idejas koncepciju. - Vērtē studenta prasmes pielietot mācību procesā iegūtas zināšanas, pielietot produkta izstrādē.
Spēj ņemt vērā lietotāja vajadzību psiholoģiju, ievērot dizaina produkta prasības, un nodrošināt produkta augsto pievienoto vērtību. - Vērtē studenta prasmi nodrošināt nepieciešamās vajadzības un prasības.
Spēj pamatot un argumentēt dizaina koncepciju, prot piedāvāt inovatīvus risinājumus. - Vērtē studenta prasmi izstrādāt dizaina koncepcijas ideju, argumentēt savu ieceri.
Spēj dizaina ideju atspoguļot un prezentēt izveidotu produkta modeli. - Vērtē studenta prezentēšanas prasmi un izveidoto 3D modeli. Ražošanas tehnoloģijas skaidrojumu, modeļa formas estētiku un darba kvalitāti.
Pārzin un izprot dizaina procesa galvenos pamatnosacījumus. - Vērtē studenta prasmi meklēt, pētīt un izprast dizaina problemātiku.
Priekšzināšanas Materiālu mācībā, konstruēšanā, tehnoloģijās.
Daļa KP EKPS Stundas nedēļā Pārbaudījumi Pārbaudījumi (brīvai izvēlei)
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs Ieskaite Eksāmens Darbs
1 3.0 4.5 2.0 1.0 0.0 * *