VIV311 Akadēmiskā vācu rakstu valoda

Līmenis un tips Pamatstudiju, Profesionālais
Tematiskā joma Valodas
Mācībspēks Ilze Siliņa
Anotācija Studiju priekšmeta programmas pirmā daļa iepazīstina studentus ar akadēmiskās rakstu valodas retoriku, akadēmiskās rakstīšanas darba uzbūves un noformēšanas principiem, ka arī ar akadēmiskās rakstu valodas stilistiku. Tās mērķis ir attīstīt vācu akadēmiskās rakstu valodas pamatprasmes, t.i. rindkopu uzbūves principi, teikuma struktūra, rakstīšanas stratēģijas. .
Studiju priekšmeta programmas otrā daļa nodrošina studentus ar akadēmiskās rakstīšanas paraugiem un atbilstošiem praktiskiem materiāliem, lai studenti varētu veiksmīgi rakstīt eksāmena esejas, anotācijas, kopsavilkumus un ziņojumus vācu valodā. .
Studentu vajadzību analīze. Studiju procesa organizācija: akadēmiskās rakstīšanas mērķi, prioritātes 2 2 0 0
Tekstu veidi un tipi. Zinātniskais tehniskais diskurss 4 4 0 0
Terminoloģija, semantiskie lauki. Nozīme. Konteksts. Rakstīšana, kā profesionālās saziņas veids. 6 6 0 0
Galvenie rakstiskā un mutiskā ziņojuma elementi vācu valodā. Rakstīšanas stratēģijas, prioritāšu izvirzīšana. 2 2 0 0
Teksta loģiskās uzbūves un ārējā noformējuma pamatprincipi. Teikumu struktūra 2 2 0 0
Teikuma uzbūve un punktuācija. Lielie burti, koloni, semikoloni, punktuācijas zīmes 2 2 0 0
Rindkopas struktūra. Tēmas teikums, papildus informācija, secinājuma teikums, pārejas. Sakarība un rindkopas garums 2 2 0 0
Rindkopas uzbūve: laika secība, notikumu secība. Diskursa izteiksmes: izklāsts, atstāstījums, apraksts, argumentēšana 2 2 0 0
Rindkopu veidi. Atstāstošas, aprakstošas un paskaidrojošas rindkopas. Salīdzinājuma/sastatījuma rindkopu veidoli 2 2 0 0
Rindkopu veidi: definējošas rindkopas. Formālās, neformālās un paplašinātās akadēmiskās definīcijas. Klasifikācija 2 2 0 0
Sekmīgas akadēmiskās rakstīšanas posmi. Sagatavošanās, izpēte, melnraksts, apstrāde, pārskats. 2 2 0 0
Apcerējums. Kopsavilkumi, anotācijas un atsauces. Viedokļu kopsavilkums 2 2 0 0
Rediģēšanas prasmju attīstīšana: skaidrība, vienotība, konsekvence, dažādība un pareizība 4 4 0 0
Akadēmiskās rakstīšanas stila uzlabošana. Akadēmiskās rakstīšanas stilistika. 2 2 0 0
Prezentācijas un studentu portfeļu novērtējums grupā 4 4 0 0
Radošo spēju un kritiskās domāšanas attīstīšana akadēmisko rakstu rakstīšanā. Izteikt viedokli rakstīšanā 2 2 0 0
Esejas uzmetuma veidošana 4 4 0 0
Akadēmiskās esejas rakstīšanas noteikumi. Virsrakstu rakstīšana. Ievadu rakstīšana 2 2 0 0
Temata izvēle esejai. Akadēmiskās esejas uzmetums. Rakstīšanas tehnikas 2 2 0 0
Akadēmiskās esejas novērtējuma kritēriji 2 2 0 0
Eseju veidi un akadēmisko eseju organizācijas veidi 2 2 0 0
Interpretācijas eseja. Interpretācijas veidi. Kontrastīvā analīze 4 4 0 0
Aprakstošā eseja. Telpisko aprakstu un fizisko stāvokļu apraksts 4 4 0 0
Argumentatīvās esejas. Atšķirības rakstot pārliecinošo, interpretācijas vai argumentatīvo akadēmisko eseju 4 4 0 0
Procesa analīzes eseja. Posmu analizēšana procesā 4 4 0 0
Salīdzinājuma/ kontrasta eseja. Klasifikācijas/ sadales eseja 4 4 0 0
Biežāk pieļauto kļūdu analīze. Sagatavošanās eksāmenam 2 2 0 0
Pārbaudes darbi 4 4 0 0
Studiju priekšmeta mērķi: • attīstīt akadēmiskās rakstu valodas prasmes; • izprast akadēmiskā izklāsta formas; • izveidot akadēmiskās rakstīšanas portfeli, kurā ietilpst dažādi akadēmisko eseju veidi (vēstījošas, aprakstošas, vērtējošas, izglītojošas u.c.) Studiju priekšmeta uzdevumi: • apgūt akadēmiskā izklāsta stila iezīmes; • apgūt akadēmiskās rakstīšanas darba uzbūves un noformēšanas principus: valoda, rindkopas struktūra, ārējais noformējums, u.c. • apgūt dažādus akadēmiskās rakstīšanas darba veidus; • uzlabot rakstiskās izteiksmes precizitāti; • attīstīt individuālās rakstīšanas un mācīšanas stratēģijas rakstīšanas prasmju apguvei (metakognitīvās prasmes).
Spēj teorētiski iztirzāt kursa laikā iegūtās zināšanas par zinātniskā darba rakstīšanas principiem, metodēm un tehnikām un praktiski izmantot tās attiecīgo iemaņu attīstīšanā. - Praktiskie darbi, semināri, eksāmens.
Spēj mērķtiecīgi atšķirt un izvēlēties zinātniskā un populārzinātniskā stila izklāsta iezīmes, formas un strukturēšanas veidus. - Praktiskie darbi, semināri, kursa darbs.
Spēj analizēt zinātnisko un uzziņu literatūru, periodiku, interneta katalogus u.c. un praktiski izmantot iegūtās prasmes kursa darba konceptuālā aparāta, formālo un strukturālo standartu izstrādāšanā. - Kursa darba melnraksts, eksāmens.
Spēj mūsdienīgā stilā prezentēt kursa darbu, reproducējot rakstisko runu. - Kursa darba prezentācija
Kursa darba prezentācija - 10%
Pārbaudes darbi - 10%
Semināri - 20%
Kursa darbs - 30%

Priekšzināšanas Vācu valodas zināšanas B2 līmenī saskaņā ar Eiropas kopējām pamatnostādnēm valodu apguvē.
Daļa KP EKPS Stundas Pārbaudījumi Pārbaudījumi (brīvai izvēlei)
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs Ieskaite Eksāmens Darbs