VIL460 Latviešu valoda zinātniskam darbam

Līmenis un tips Augstākā līmeņa, Akadēmiskais
Tematiskā joma Valodas
Mācībspēks Larisa Iļinska, Inese Ušacka, Valentīna Lauziniece
Anotācija Priekšmets „Latviešu valoda zinātniskam darbam” ir specializēts kurss RTU dažādu studiju virzienu studentiem latviešu valodas prasmju un iemaņu specifiskai un padziļinātai izkopšanai saistībā ar profesionālo nozari. Studējošais iepazīs zinātniskā izklāsta saturu un formu , kā arī paaugstinās inženierzinātņu valodu stilu, prezentējot un uzstājoties konferencēs, izstrādājot bakalaura, maģistra, zinātņu doktora darbu..
Ievadlekcija. Priekšmeta mērķi un uzdevumi. Prasības eksāmenā. 2 2 0 0
Pārrunas par zinātniskā darba rakstīšanas principiem, metodēm un tehnikām mūsdienu latviešu valodas ietvaros. 4 4 0 0
Zinātniskā darba tēmas noformulēšana. Inženierzinātņu, tehnisku rakstu lasīšana un apskate. 6 6 0 0
Zinātniskā izpētes objekta, priekšmeta, mērķu un uzdevumu formulēšana. 6 6 0 0
RTU studiju virzienu (būvzin., enerģ., datorzin., mašīnzin., telekomun. u.c.) tehnikas un zinātnes tekstu iztirzāšana. 4 4 0 0
Zinātniskā darba loģiskās uzbūves pamatprincipi latviešu valodā un ārējā noformējuma pamatprincipi. 4 4 0 0
Saturs un forma, satura rādītāji, satura rādītāja iedalījumu veids un klasifikācija latviešu valodā. 4 4 0 0
Citēšanas tehnika, citātu formējums. Atstāstījuma izteiksme latviešu valodā. 2 2 0 0
Prezentējamā materiāla strukturālā un saturiskā uzbūve. Prezentācija un analīze kursā. 4 4 0 0
Zinātniskā darba uzmetums, pētījuma tēzes, secinājumi, literatūras saraksts. Rezultātu apkopošana. 4 4 0 0
Mērķis ir zinātniskā darba korekta izstrādāšana. Uzdevumi :• nostiprināt lietišķo dokumentu, akadēmisko rakstu valodas prasmes;• apgūt prasmi izvirzīt zinātniskā pētījuma hipotēzi, noformulēt tā mērķus un uzdevumus;• lietot mutiski un rakstiski zinātniskā izklāsta saturu un formas (prezentēšana, referēšana, anotēšana, citēšana, norāžu sistēma); • izprast zinātniskā darba uzbūves principus struktūrvienībās (ievads, teorētiskā, praktiskā daļa, secinājumi, nobeigums, literatūras saraksts, pielikumi);• pilnveidot prasmi strādāt ar zinātnisko literatūru, masu mēdijiem;• padziļināt zinātniskā izklāsta stila, inženierzinātņu valodu stila terminoloģiskās, morfoloģiskās un sintaktiskās iezīmes.
Spēj precīzi izvēlēties zinātniskā darba tēmu, noformulēt pētījuma hipotēzi un noteikt tā mērķus un uzdevumus, kā arī sakārtot tā struktūrvienības. - Studējošie izveido zinātniskā darba pamatus atbilstoši noteiktajam izklāsta saturam un formai. Pārbaudes darbs: zinātniskā, pētnieciskā darba uzmetums, prezentēšana. Vērtējums: „ieskaitīts/neieskaitīts”.
Spēj korekti pasniegt zinātniskā izklāsta saturu gan mutiskā, gan rakstiskā veidā. - Pārbaudes darbs: uzstāšanās prezentējot, referējot; zinātniskā/ pētnieciskā darba izklāsts, tēzes. Vērtējums: „ieskaitīts/neieskaitīts”.
Spēj efektīvi izmantot zinātnes un tehnikas literatūru gan latviešu valodā, gan svešvalodās zinātniskā darba vajadzībām. - Pārbaudes darbs: zinātniskā darba uzmetums , tēzes, anotācija, secinājumi. Vērtējums: „ieskaitīts/neieskaitīts”.
Spēj padziļināti apgūt zinātniskā izklāsta stila un inženierzinātņu stila terminoloģiskās, morfoloģiskās un sintaktiskās iezīmes. - Pārbaudes darbs: latviešu valodas terminoloģijas glosārijs saistībā ar zinātnes virzienu, testi. Vērtējums: „ieskaitīts/neieskaitīts”.
Apmeklējums, darbs nodarbībās - 10%
Pārbaudes darbi - 20%
Prezentācijas, problēmu izpēte - 20%

Priekšzināšanas VIL169, VIL164, HFL109