ĶOS551 Pārejas metālu organiskā ķīmija

Kods ĶOS551
Nosaukums Pārejas metālu organiskā ķīmija
Statuss Brīvās izvēles
Līmenis un tips Augstākā līmeņa, Akadēmiskais
Tematiskā joma Ķīmija un ķīmijas tehnoloģija
Struktūrvienība Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte
Mācībspēks Edgars Sūna, Māra Jure
Kredītpunkti 2.0 (3.0 ECTS)
Daļas 1
Anotācija Studiju kursa mērķis ir iepazīstināt studējošos ar pārejas metālu organiskās ķīmijas pētījumu objektiem, metodēm, problemātiku, kā parādīt plašās pielietošanas iespējas organiskajā sintēzē, organiskajā katalīzē un medicīnas ķīmijā..
Kursa sākumdaļā tiks apskatīta pārejas metālu kompleksu uzbūve un metālorganisko saišu veidošanas pamatprincipi, sīkāk analizēta metāla un ligandu mijiedarbība, aplūkoti svarīgākie metālorganisko reakciju tipi - ligandu aizvietošana, oksidējošā pievienošanās, reducējošā eliminēšanās, migrējošā iespiešanās, beta-eliminēšana u.c. .
Kursa pamattēma ir pārejas metālu kompleksu pielietošana homogēnajā katalīzē un organiskajā ķīmijā. Līdztekus pārskatam, nozīmīgāko metālorganisko reakciju gadījumā tiks analizēts procesa norises mehānisms un katalītiskais cikls. Pārejas metālu kompleksu pielietojuma pārskatā izmantotas, galvenokārt, jaunākās zinātniskās publikācijas un apskatraksti.
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Pārejas metālu organiskās ķīmijas pamatjēdzieni 12 0 0 0
Pārejas metālu katalizētās alkānu un alkīnu pārvērtības 8 0 0 0
C-C, C-N un C-O saišu katalītiskā „sametināšana” 8 0 0 0
Funkcionālo grupu pārvērtības 4 0 0 0
Kopā: 32 0 0 0
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Iegūt izpratni par metālorganisko saišu veidošanas pamatprincipiem, pārejas metālu kompleksu uzbūvi, fizikālajām un ķīmiskajām īpašībām; orientēties metālorganisko reakciju norises likumsakarības. Spēt identificēt svarīgākos reakciju gaitu ietekmējošos faktorus un piedāvāt risinājumus reakcijas norises veicināšanai. Prast patstāvīgi plānot un realizēt organisko vielu sintēzi, izmantojot pārejas metālu katalīzes metodes.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Spēj iegūt izpratni par metālorganisko saišu veidošanas pamatprincipiem, pārejas metālu kompleksu uzbūvi, fizikālajām un ķīmiskajām īpašībām - Tēmas noslēguma kontroldarbi
Spēj izskaidrot metālorganisko reakciju norises likumsakarības, identificēt svarīgākos reakciju gaitu ietekmējošos faktorus, un piedāvāt risinājumus reakcijas norises veicināšanai - Tēmas noslēguma kontroldarbi
Pilnveido māku patstāvīgi plānot un realizēt organisko vielu sintēzi, izmantojot pārejas metālu katalīzes metodes - Tēmas noslēguma kontroldarbi
Prot orientēties un kritiski analizēt jaunāko zinātnisko literatūru kursa tematikā - Mutisks referāts par pārejas metālu organiskās ķīmijas tematikai veltītu publikāciju no zinātniskās literatūras, kas nav vecāka par 1 gadu. Noslēgumā ieskaite.
Priekšzināšanas Zināšanas organiskajā ķīmijā, vispusīga organisko reakciju mehānismu izpratne
Studiju kursa plānojums
Daļa KP EKPS Stundas Pārbaudījumi Pārbaudījumi (brīvai izvēlei)
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs Ieskaite Eksāmens Darbs
1 2.0 3.0 1.0 0.0 1.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]