BKA515 Mūsdienu materiāli konstrukciju projektēšanā

Tematiskā joma Būvniecība
Struktūrvienība Būvniecības un mašīnzinību fakultāte
Mācībspēks Andrejs Kovaļovs, Sandris Ručevskis
Anotācija Studiju kurss iepazīstina studentus ar moderno materiālu pielietojumu un ražošanas tehnoloģijām. Studiju kursa laikā tiek apskatīta materiālu ražošanas tehnoloģijas, materiālu paraugu izgatavošana laboratorijas apstākļos, eksperimentāla pārbaude un rezultātus salīdzinājums, izmantojot programmatūras ANSYS. Studiju kursā apgūtos principus ir iespējams pielietot visos inženiertehnisko darbu posmos, to starp jaunu produktu projektēšanā un ražošanas procesu uzlabošanā..
Huka likums, Elastīgās konstantes, to ierobežojumi izotropam un ortotropam materiālam. 4 6 0 0
Deformēšanās likums ortotropam un slāņainam materiālam. 6 8 0 0
Slāņaina materiāla īpašības liecē, elastīgās konstantes līdzsvarotam un nelīdzsvarotam materiālam. 6 8 0 0
Progresīvo materiālu dalījums pamatgrupās, to vispārējās īpašības un populārākie pielietojumi dažādās industrijās. 4 6 0 0
Šķiedru materiāli, lamināti – stikla plasts, ogļplasts, aramīda plasts. 4 4 0 0
Dažāda veida sandviču struktūras to īpašības. 6 6 0 0
Daudzfunkcionālie risinājumi. Materiāli dažādām absorbcijas spējām. 4 6 0 0
Dabīgie materiāli, to salīdzinājums ar sintētiskajiem materiāliem. 4 6 0 0
Tilpuma materiāli, to pielietojums kā matricas materiālam. 4 6 0 0
Kompozītmateriālu konstrukciju aprēķinu principi. 10 16 0 0
Kompozītmateriālu perspektīvas Latvijā. 2 4 0 0
Laboratorijas darbi. 12 18 0 0
Materiālu pārbaudes metodikas. 10 16 0 0
Materiālu paraugu pārbaudes atbilstoši noteiktajām standartu prasībām. 4 10 0 0
Studiju kursa mērķis ir iepazīstināt studentus ar dažāda veida progresīvajiem materiāliem, aplūkot to ražošanas, pielietošanas tehnoloģijas un to pārbaudes, novērtējuma metodikas. Studiju kursa uzdevumi: 1. Iepazīstināt ar dažāda veida progresīvajiem materiāliem – šķiedrām, laminātiem, polimēriem, ko kompozīcijām. 2. Sniegt padziļinātas zināšanas par materiālu izgatavošanas tehnoloģijām.
Prot orientēties materiālu klasifikācijā, materiālu fizikālajās un mehāniskajās īpašībās. - Pārbaudes veids: eksāmens, laboratorijas darbi. Kritēriji: spēja orientēties apgūtajā materiālā.
Pārzina vispārējos kompozītmateriālu aprēķinu principus. - Pārbaudes veids: eksāmens. Kritēriji: spēja orientēties skaitliskajās aprēķinu metodikās un principos.
Prot orientēt moderno materiālu pamatražošanas tehnoloģijās. - Pārbaudes veids: eksāmens. Kritēriji: spēja strādāt ar dažāda veida materiāliem, identificējot pielietošanas pamatprincipus.
Spēj kvantitatīvi un kvalitatīvi izvērtēt materiālu pielietojumu dažāda veida būvniecības konstrukcijās. - Pārbaudes veids: referāts par dažādu materiālu pielietojumu būvniecībā. Kritēriji: patstāvīga risinājuma analīze noteiktām konstrukciju grupām.
Prot profesionāli novērtēt nepieciešamās pārbaudes metodikas noteiktu veidu konstrukcijā lietoto materiāli īpašību noteikšanai - Pārbaudes veids: laboratorijas darbi. Kritēriji: spēj apstrādāt un analizēt laboratorijas darbu rezultātus.
Spēj noteikt materiālu mehāniskās īpašības. - Pārbaudes veids: laboratorijas darbi. Kritēriji: spēj apstrādāt un analizēt laboratorijas darbu rezultātus.
Nokārtots eksāmens - 50%
Izpildīti laboratorijas darbi - 30%
Aizstāvēts referāts - 20%

Priekšzināšanas Vispārējs priekšstats par materiālu pretestību un elastības teoriju.