BKA505 Optimālu konstrukciju automatizētā projektēšana

Tematiskā joma Būvniecība
Struktūrvienība Būvniecības un mašīnzinību fakultāte
Mācībspēks Pāvels Akišins, Sandris Ručevskis, Andrejs Kovaļovs
Anotācija Studiju kurss iepazīstina studentus ar industriāli ražotu konstrukciju efektivitātes analīzi un optimālu konstruktīvo parametru izvēli. Studiju kursa laikā tiek apskatīta optimāla būvkonstrukciju projektēšana, izmantojot programmatūras ANSYS, EDAOpt un Varireg. Studiju kursā apgūtos principus ir iespējams pielietot izstrādājot optimālas projektēšanas vadlīnijas svaru/izmaksu samazināšanai, neapdraudot konstrukcijas nestspējas rādītājus..
Ievads. Būvkonstrukciju automatizētā optimizācija– pārskats. 2 4 0 0
Pārskats par optimizācijas un statistikas pamatnostādnēm. 6 8 0 0
Praktiskie darbi – Optimizācija izmantojot ANSYS - 1D stieņa stiepes validācijas uzdevums. 6 8 0 0
Praktiskie darbi – Optimizācija izmantojot ANSYS - 2D stieņa noturības validācijas uzdevums. 6 8 0 0
Ievads Meta modelēšanā: Eksperimentu plānošana un aproksimāciju modeļi. 6 8 0 0
Praktiskie darbi – Darbs ar metamodelēšanas programmatūrām EDAOpt un Varireg. 6 8 0 0
Praktiskie darbi - Optimizācija izmantojot ANSYS - 2D sijas lieces validācijas uzdevums. 8 10 0 0
Praktiskie darbi - Optimizācija izmantojot ANSYS - 3D kopnes nestspējas uzdevums. 8 10 0 0
Ievads konstrukciju topoloģijas optimizācijā. 4 6 0 0
Praktiskie - Optimizācija izmantojot ANSYS. 4 10 0 0
Kursa darba izstrāde (Tēžu sagatavošana RTU studentu zinātniskai konferencei). 8 16 0 0
Mērķis ir attīstīt studējošo prasmes patstāvīgi veikt optimālu būvkonstrukciju projektēšanu, izmantojot datorsimulāciju programmas - ANSYS un RTU izstrādātās metamodelēšanas programmatūras EdaOpt un Varireg. Uzdevumi: • Attīstīt spēju patstāvīgi formulēt optimizācijas uzdevumu būvkonstrukciju elementam. • Pilnveidot prasmes izstrādāt eksperimentu plānus, kā arī veidot matemātiskās sakarības aprēķinu rezultātu analīzei objektīvu secinājumu iegūšanai. • Sniegt zināšanas par pilnu optimizācijas ciklu, izmantojot automatizētās projektēšanas datorprogrammatūras • Attīstīt kompetenci izstrādāt optimālas projektēšanas vadlīnijas.
Spēj patstāvīgi formulēt optimizācijas uzdevumu būvkonstrukciju elementam. - Pārbaudes veidi: praktiskie darbi. Kritēriji: spēj formulēt optimizācijas uzdevumu: parametru izvēle, aprēķina apgabala noteikšana, mērķa funkcijas formulēšana, ierobežojumu funkciju izvēle.
Spēj patstāvīgi veikt eksperimentu plānošanu un statistikas analīzi. - Pārbaudes veidi: praktiskie darbi. Kritēriji: spēj ar statistikas metodēm novērtēt rezultātus.
Spēj izpildīt pilnu optimizācijas ciklu, izmantojot automatizētās projektēšanas dažādas datorprogrammatūras. - Pārbaudes vedi: praktiskie darbi Kritēriji: spēj strādāt ar dažādām programmatūrām pilna optimizācijas cikla nodrošināšanas izpildei.
Spēj izstrādāt optimālas projektēšanas vadlīnijas. - Pārbaudes veidi: eksāmens (kursa darba aizstāvēšana). Kritēriji: spēj izstrādāt konstrukciju/ražošanas procesa optimālas projektēšanas vadlīnijas.
Izpildīti praktiskie darbi - 50%
Nokārtots eksāmens (aizstāvēts kursa darbs) - 50%

Priekšzināšanas Priekšzināšanas darbam ar programmatūru ANSYS.