TAD545 Galīgo elementu metode un tās lietošana

Kods TAD545
Nosaukums Galīgo elementu metode un tās lietošana
Līmenis un tips Augstākā līmeņa, Akadēmiskais
Tematiskā joma Aviācijas transports
Struktūrvienība Būvniecības un mašīnzinību fakultāte
Mācībspēks Vitālijs Pavelko
Anotācija Galīgo elementu metodes (GEM) pamatkoncepcija. GE klasifikācija. Aproksimējošās funkcijas un to īpašības. Vektorlielumu interpolācija. Lokālo koordināšu sistēmas. Ar GEM iegūta atrisinājuma konverģences un nepārtrauktības nosacījumi. Nezināmā lieluma funkcijas mezglu vērtību noteikšanas metodika. Iepazīšanās ar GEM datorprogrammu, veidošanas un lietošanas principiem. GEM datorprogrammu ELCUT, FRANC un “Mechanical Desktop” apgūšana. Aviācijas dzinēju konkrēto elementu aprēķini ar GEM datorprogrammu izmantošanu. (JAR-66, mod.1.2.a, 1.3.b, 11.2, 12.5)..
Galīgo elementu metodes pamatkoncepcija. Modeļa veidošanas secība. Sadales noteikumi. 1 4 0 0
Galīga elementa jēdziens un mezgla jēdziens. Mezglu numerācija. Galīgo elementu klasifikācija. 1 3 0 0
Nezināmo lielumu interpolācija Aproksimācijas (formas) funkcijas. 2 4 0 0
Lokālās koordināšu sistēmas: st-koordinātes; L-koordinātes. 2 3 0 0
GE atrisinājuma konverģence un nepārtrauktība. 1 3 0 0
Nezināma lieluma vērtību noteikšana mezglos. 3 4 0 0
ELCUT programmas apskats. Konstrukcijas elementu termiskā stāvokļa aprēķini ar ELCUT programmu. 3 3 0 0
ELCUT programmas apskats. Konstrukcijas elementu sprieguma stāvokļa aprēķini ar ELCUT programmu. 3 3 0 0
FRANC programmas apskats. Plakanās plātnes sprieguma stāvokļa aprēķins ar FRANC programmu. 4 4 0 0
Sprieguma stāvokļa aprēķins plaisas virsotnes apkaimē ar FRANC programmu. 2 4 0 0
Plaisas attīstības pētīšana un Parisa modeļa veidošana ar FRANC programmu. 2 3 0 0
“Mechanical Desktop” programmas apskats. 3D objekta sadalījums galīgos elementos. Robežnosacījumi. 2 4 0 0
Konstrukcijas elementa stiprības aprēķins ar “Mechanical Desktop” programmu. Rezultātu analīze. 6 6 0 0
Iegūt teorētiskās zināšanas par galīgo elementu metodes koncepciju un konkrēto uzdevumu risināšanas vispārējiem paņēmieniem. Iemācīties konkrēto uz galīgo elementu metodes bāzes izveidoto datorprogrammu praktisko pielietošanu.
Spēj risināt siltumvadītspējas un elastības teorijas plakanus un aksiāli simetriskus uzdevumus ar ELCUT programmu. - Kontroldarbs „GTD turbīnas diska stiprības aprēķins”.
Spēj risināt elastības teorijas un sagrūšanas mehānikas plakanus uzdevumus ar FRANC programmu. - Kontroldarbs “Sprieguma stāvokļa un noguruma izturības parametru aprēķins plakanai plātnei ar sprieguma koncentratoriem”.
Spēj izdarīt konkrēta 3D objekta stiprības aprēķinu ar “Mechanical Desktop” programmu. - Kontroldarbs “VD kloķvārpstas stiprības aprēķins ar galīgo elementu metodi”.
Spēj orientēties galīgo elementu metodes teorijas pamatjautājumos. - Eksāmens.
Praktiskais darbs - 40%
Pārbaudes darbs - 30%

Priekšzināšanas Diferenciālās un integrālās skaitļošanas pamati. Stiepes, spiedes, lieces, vērpes, ļodzes aprēķini. Pieļaujamie spriegumi un drošības koeficienti. Siltumvadītspēja un konvekcija. Siltumvadītspējas vienādojums. Materiāla elastība. Deformācijas enerģija un elastības potenciāls.
Daļa KP EKPS Stundas Pārbaudījumi