MŠM412 Dizaina finanšu un tiesiskie aspekti

Kods MŠM412
Nosaukums Dizaina finanšu un tiesiskie aspekti
Līmenis un tips Augstākā līmeņa, Profesionālais
Tematiskā joma Lietišķā māksla un dizains
Struktūrvienība Arhitektūras un dizaina institūts
Mācībspēks Silvija Kukle, Nadežda Semjonova, Aigars Vītols, Andra Ulme
Anotācija Lēmumu pieņešanas prakse uz dizainu orientētos uzņēmumos; dažādas juridiskās un finansiālās dizaina uzņēmuma formas, tiesisko, finanšu struktūru salīdzinājums. Alternatīvi finanšu avoti. Investīciju projektu veidošana un vērtēšana. Pārskatu interpretācija. Cenošana, vienošanās arklientu par dizaina projekta cenu. Naudas plūsmu plānošana dizaina uzņēmumos. Riska novērtēšana un tiesiskās normas. Klienta aizsardzība. Galvenās valsts un pašvaldību institūcijas..
Autortiesības, rūpnieciskais īpašums, rūpnieciskā īpašuma tiesību definīcijas. 2 0 0 0
Intelektuālais īpašums un inovācija, inovācijas definīcija kontekstā ar intelektuālo īpašumu. 2 0 0 0
Licences, licences definīcija, tās būtība, intelektuālā īpašuma veidi, kas var tikt licencēti. 2 0 0 0
Patentēšanas sistēmas, patentu darbības laiks, patentēšanas sistēmu vēsturiskā attīstība. 2 0 0 0
Patentu nodevas, patentu nodevas būtība un dažādi to veidi. 2 0 0 0
Patentīpašnieka tiesības un atbildība, patentīpašnieka ekskluzīvo un pozitīvo tiesību būtība. 2 0 0 0
Starptautiskie nolīgumi, informācija par starptautiskiem nolīgumiem, līgumiem un konvencijām. 2 0 0 0
Izgudrojumi, ideju ģenerēšanas etapi dialoga formā. 2 0 0 0
Preču zīmes, definīcija, preču zīmju veidi un preču zīmju iedalījuma veidi. 2 0 0 0
Ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu aizsardzība, ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu aizsardzības sistēmas. 2 0 0 0
Dizainparaugi, dizainparauga tiesiskā aizsardzība un dizainparauga novitātes kritēriji. 2 0 0 0
Pusvadītāju izstrādājumu topogrāfijas, likumi, definīcijas, procedūras saistībā ar PIT. 2 0 0 0
Patentu dokumentācija, patentu dokumentācijas būtība. 2 0 0 0
Patentu klasifikācija, vēsturiskie patentu klasifikācijas veidi. 2 0 0 0
Patentu dokumentācijas meklējumi, dažādas patentu meklēšanas datubāzes. 2 0 0 0
Finanšu būtība, funkcijas un attiecības. 2 0 0 0
Valsts finanšu vadīšana. Pašvaldību finanšu mehānisms. 6 0 0 0
Uzņēmumu finanses. Aizdevu kapitāls. 4 0 0 0
Kredītu sistēma. Kredītiestāžu sistēma. 8 0 0 0
Vērtspapīru tirgus būtība. Vērtspapīru veidi. 8 0 0 0
Dizaina uzņēmuma aktīvu un kapitāla vadīšana. 2 0 0 0
Dizaina uzņēmumu investīciju vadīšana. 2 0 0 0
Seminārs, studentu darbu prezentācijas 2 0 0 0
Patentzinību kursa mērķis ir iemācīt studentam spēt orientēties intelektuālā īpašuma tiesiskajās aizsardzības sistēmās, kā arī iemācīt spēt patstāvīgi izveidot patenta pieteikumu, atbilstoši nepieciešamajiem kritērijiem, patenta iegūšanai. Studiju priekšmeta mērķis ir dod studentiem zināšanas un prasmes, kas nepieciešamas efektīvajai uzņēmumu finanšu vadībai. Mācību kursa uzdevumi ir: jāprot aprēķināt naudas vērtību; jāprot aprēķināt kredītu summu un maksājumus; jāprot novērtēt investīciju efektivitāti; jāprot pamatot pieņemtos finanšu lēmumus.
Spēja aizsargāt savu intelektuālo īpašumu un orientēties intelektuālā īpašuma aizsardzības jautājumos - Tests un referāts, kurā tiek pārbaudīta studenta spēja izpildīt patenta pieteikuma izpildīšanai izvirzītās prasības.
Prot aprēķināt naudas vērtību dažādos periodos, kredītu summas dažādiem kredītu veidiem; novērtēt uzņēmuma finansiālo stāvokli, investīciju projektu ienesīgumu. - Semestra laikā jāizpilda un jānodod 4 mājas darbus. Tas ir obligāts nosacījums pielaišanai pie eksāmena. Pasniedzējs referātu novērtē ar ieskaiti.
Zina par finanšu sistēmas tirgiem, par valsts un pašvaldību finanšu vadību, par uzņēmuma finanšu saimniecību un tās analīzes metodēm, par uzņēmuma aktīvu un kapitāla vadīšanu, par uzņēmuma vadīšanu maksātnespējas gadījumā. Prot novērtēt kredītiestāžu un apdrošināšanas sabiedrību piedāvājumu. - Gala pārbaude - eksāmens ar atzīmi.
Priekšzināšanas Mikroekonomika, makroekonomika, nodokļi un nodevas, tiesību zinātnes, uzņēmējdarbības ekonomika.