MFA101 Fizika

Kods MFA101
Nosaukums Fizika
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Pamatstudiju, Akadēmiskais
Tematiskā joma Fizika
Struktūrvienība Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte
Mācībspēks Juris Blūms, Ilze Klincāre, Aleksandrs Mičko, Anželika Blūma, Armands Grickus, Silvija Lukse, Vladimirs Miglāns, Igors Bužs, Dmitrijs Ļitvinovs, Ainārs Knoks, Igors Klemenoks
Kredītpunkti 6.0 (9.0 ECTS)
Daļas 2
Anotācija Studiju kurss ir paredzēts inženierzinātņu studiju programmu studentiem, kas ir apguvuši fiziku vidusskolas līmenī un ietver sevī fizikālo procesu aprakstu, izmantojot augstākās matemātikas elementus. Studiju kurss sastāv no lekcijām, praktiskajām nodarbībām un laboratorijas darbiem. Studiju kurss sniedz uz augstskolas matemātikas balstītas teorētiskās pamatzināšanas mehānikā, molekulārā fizikā un termodinamikā, elektromagnētismā, viļņu un kvantu optikā, kvantu mehānikā, cietvielu fizikā, atomfizikā, atomu kodolu un elementārdaļiņu fizikā. Studiju kursa ietvaros tiek apgūtas praktisko uzdevumu risināšanas metodes, kā arī eksperimentālā darba iemaņas..
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Mehānikas fizikālie pamati. 10 12 6 28
Molekulārā fizika un termodinamika. 6 7 3 16
Elektromagnētisms. 19 28 9 40
Viļņu optika. 9 13 5 26
Starojuma kvantu daba. 4 4 2 12
Kvantu mehānikas un atomfizikas elementi. 6 8 3 16
Cietvielu fizikas elementi. 4 4 2 12
Atomu kodolu fizikas un elementārdaļiņu fizikas elementi. 4 4 2 12
Kontroldarbs (teorija). 2 0 0 0
Kontroldarbs (praktiskie uzdevumi). 4 0 0 0
Laboratorijas darbi. 28 40 16 30
Laboratorijas darbu atskaišu pieņemšana. 24 0 0 0
Kopā: 120 120 48 192
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Studiju kursa mērķis ir sniegt studentiem teorētiskās zināšanas un praktiskās iemaņas fizikā augstskolas līmenī, pielietojot augstākās matemātikas metodes. Studiju kursa uzdevumi ir: attīstīt fizikāli-tehnisko pasaules uztveri un loģisko domāšanu; sniegt spēju orientēties fizikā un tās jaunākajos sasniegumos; veicināt studentu spēju fizikas pielietošanā dažādu tehnikas problēmu risināšanā, tajā skaitā, augstas pievienotās vērtības tehnoloģijās.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Spēj orientēties fizikas tēmās un jautājumos kursa ietvaros, kā arī jaunākajos fizikas sasniegumos. - Pārbaudes veidi: kontroldarbi, mājas darbi, rakstiskais eksāmens. Kritērijs: spēj brīvi orientēties dažāda veida fizikas likumsakarībās.
Spēj patstāvīgi risināt klasiskās fizikas standarta problēmuzdevumus, pielietojot augstākās matemātikas zināšanas. - Pārbaudes veidi: kontroldarbi, mājas darbi, rakstiskais eksāmens. Kritērijs: spēj veikt konkrētus skaitliskus aprēķinus.
Spēj patstāvīgi veikt fizikas eksperimentus, veikt rezultātu matemātisko apstrādi, izdarīt secinājumus. - Pārbaudes veidi: laboratorijas darbu ieskaite. Kritērijs: spēj kvantitatīvi apstrādāt un analizēt eksperimentālos rezultātus.
Spēj saskatīt fizikas likumu pielietojumus dažādos inženiertehniskos risinājumos un to izpildi dabā un sadzīvē. - Pārbaudes veidi: kontroldarbi, mājas darbi, rakstiskais eksāmens. Kritērijs: spēj izskaidrot ar fiziku saistītas dabas parādības un inženiertehnisko ierīču darbības fizikālos principus.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Laboratorijas darbi - 25%
Kontroldarbi - 20%
Eksāmeni - 50%
Mājas darbi - 5%
 
Priekšzināšanas Fizikā, ķīmijā un matemātikā vidusskolas kursa apjomā; augstākās matemātikas elementi.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP EKPS Stundas Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 3.0 4.5 2.0 0.0 1.0 *
2 3.0 4.5 2.0 0.0 1.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]