MFZ667 Materiālu apstrādes lāzertehnoloģijas

Kods MFZ667
Nosaukums Materiālu apstrādes lāzertehnoloģijas
Statuss Obligātais/Ierobežotās izvēles
Līmenis un tips Doktora, Akadēmiskais
Tematiskā joma Fizika
Struktūrvienība Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte
Mācībspēks Artūrs Medvids
Kredītpunkti 5.0 (7.5 ECTS)
Daļas 1
Anotācija Studiju priekšmets ir balstīts uz vispārīgās, kvantu mehānikas un lāzeru fizikas, inženierzinātņu un materiālzinātnes sasniegumiem. Lāzeru darbības princips un konstrukcijas. Lāzera starojuma un metālu un pusvadītāju mijiedarbības mehānismi: siltuma un atermiskais modeļi. Termogradienta efekts un tā izmantošana p-n pārejas veidošanai pusvadītājos un nanostruktūrās: kvantu punkti, kvantu diegi un kvantu bedri. Kvantu ierobežojumu efekts. Heterostruktūras ar lāzera starojumu izmantojot cieto šķīdumu (SiGe, CdZnTe, GaAsAl utt.) veidošana. Tajā parādīts, kā no lāzera starojuma parametriem (jaudas, kvanta enerģijas, impulsa garuma, frekvences un viļņu garuma) un materiāla īpašībām (elektrovadāmības, siltumvadāmības, optiskas absorbcijas un caurlaidības utt.) ir atkarīgs to mijiedarbības rezultāts. Mijiedarbības rezultātā viela var sasilt līdz kušanai vai līdz iztvaikošanai, ko izmanto metināšanai pirmajā gadījumā un metālu, pusvadītāju un dielektriķu urbšanai vai griešanai otrajā gadījumā. .
Studiju kursa saturs
Saturs Pilna un nepilna laika klātienes studijas Nepilna laika neklātienes studijas
Kontaktstundas Patstāvīgais darbs Kontaktstundas Patstāvīgais darbs
Vispārīgie jēdzieni. Lāzeru darbības princips. 12 0 0 0
Cietvielu, gāzes un šķīdumu lāzeru konstrukcijas. 14 0 0 0
Lāzera starojuma un cietvielu mijiedarbības mehānismi. 14 0 0 0
Termogradienta efekts un tā pielietošana lāzertehnoloģijā. 14 0 0 0
Kvantu ierobežojuma efekts. 12 0 0 0
Heterostruktūras un to veidošana ar lāzera starojumu. 14 0 0 0
Kopā: 80 0 0 0
Mērķis un uzdevumi, izteikti
kompetencēs un prasmēs
Apgūstot teorētisko kursu, spēt brīvi orientēties materiālu apstrādes lāzertehnoloģijās. Spēt pamatot dažādo ar lāzera starojumu veidoto nanostruktūru pielietošanas jomas. Iegūt kompetenci, kas dos iespēju iegūtās zināšanas izmantot tālākajā zinātniskajā un praktiskajā darbā.
Sasniedzamie studiju
rezultāti un to vērtēšana
Spēj izskaidrot fizikālos efektus, kas rodas pusvadītāju un metālu nanostruktūrās. - Pārbaudes veidi: kontroldarbi, mājas darbi un referāti. Eksāmens. Kritēriji: prot izskaidrot fizikālos efektus, kas tiek novēroti pusvadītāju nanostruktūrās.
Spēj noteikt nanostruktūras veidošanas tehnoloģijas. - Pārbaudes veidi: kontroldarbi, mājas darbi un referāti. Eksāmens. Kritēriji: spēj identificēt tehnoloģiju, ar kuru veidota noteikta nanostruktūra.
Spēj izvēlēties pusvadītāju un metālu nanostruktūru veidošanai paņēmienu atkarībā no dotā uzdevuma. - Pārbaudes veidi: kontroldarbi, mājas darbi un referāti. Eksāmens. Kritēriji: spēj izvēlēties optimālo nanostruktūru veidošanas paņēmienu.
Spēj izvēlēties lāzera starojuma parametrus nanostruktūru veidošanai atbilstošam pusvadītājam. - Pārbaudes veidi: kontroldarbi, mājas darbi un referāti. Eksāmens. Kritēriji: prot izvēlēties lāzera starojuma parametrus, lai iegūtu nanostruktūras.
Spēj pamatot pusvadītāju un metālu nanostruktūru pielietojumu tehnikā. - Pārbaudes veidi: kontroldarbi, mājas darbi un referāti. Eksāmens. Kritēriji: spēj atrast nanostruktūru pielietojumu tehnikā.
Priekšzināšanas augstākā matemātika, cietvielu fizika, pusvadītāju fizika.
Studiju kursa plānojums
Daļa KP EKPS Stundas nedēļā Pārbaudījumi
Lekcijas Prakt. d. Lab. Ieskaite Eksāmens Darbs
1 5.0 7.5 5.0 0.0 0.0 *

Pieteikties uz šo kursu

[Kursa apraksts PDF formātā]