REA601 Ferītu magnētiskie un dielektriskie spektri

Kods REA601
Nosaukums Ferītu magnētiskie un dielektriskie spektri
Līmenis un tips Doktora, Akadēmiskais
Tematiskā joma Elektronika un telekomunikācijas
Mācībspēks Arnis Gulbis, Dmitrijs Pikuļins
Anotācija Studiju kursā studenti tiek iepazīstināti ar ferītiem kā magnētiskiem materiāliem un to specifiskām īpašībām plašā frekvenču diapazonā. Tiek skaidrotas domēnsienu un spinu rezonanses parādības, izskaidrota relaksācijas zudumu būtība un praktiskās izpausmes. Students iemācās veikt ferītu paraugu sagatavošanu mērījumiem, darboties ar eksperimentālo mērījumu veikšanai nepieciešamo aparatūru, veikt iegūto rezultātu interpretāciju, balstoties uz Kramersa-Kroniga sakarībām. .
1. Feromagnētisma pamati. 18 27 0 0
2. Ferīti kā bikompleksā vide; ferītu dielektrisko īpašību daba. 6 9 0 0
3. Ferītu uzvedība mainīgos magnētiskajos un elektriskajos laukos. 6 9 0 0
4. Magnētiskās caurlaidības veidi; kompleksā magnētiskā un dielektriskā caurlaidība. 12 18 0 0
5. Ferītu īpašības stipros un impulsu laukos. 6 9 0 0
6. Ferītu īpašības pie kombinētām iedarbībām (līdzstrāvas un maiņstrāvas lauks, lauks un temperatūra utt.). 6 9 0 0
7. Vispārīgie priekšstati par kompleksās magnētiskās un dielektriskās caurlaidības sastāvdaļu frekvenču atkarību. 6 9 0 0
8. Spektri, kurus nosaka relaksācijas parādības. 6 9 0 0
9. Spektri, kurus nosaka svārstību procesi. 6 9 0 0
10. Domenu robežu rezonanse. 12 18 0 0
11. Dabiskā feromagnētiskā rezonanse. 12 18 0 0
12. Magnētisko un dielektrisko spektru praktiskā nozīme. 10 15 0 0
13. Magnētiskās, dielektriskās caurladības un zudumu mērīšanas metožu klasifikācija. 10 15 0 0
14. Mērījumu rezultātu atkarība no parauga formas, izmēriem un virsmas stāvokļa. 6 9 0 0
15. Magnētisko un dielektrisko spektru mērīšanas metodes frekvencēm līdz 1MHz. 6 9 0 0
16. Spektru mērīšanas metodes frekvenču apgabalā no 1MHz līdz 300 MHz. 6 9 0 0
17. Spektru mērīšanas metodes frekvenču apgabalā no 300 MHz līdz 3GHZ. 6 9 0 0
18. Parauga parametri un pētamā materiāla parametri. 6 9 0 0
19. Spektru atbilstības pārbaude Kramersa - Kroniga sakarībām. 6 9 0 0
20. Mikrostruktūras ietekme uz magnētiskajiem un dielektriskajiem parametriem. 8 12 0 0
Studiju kursa mērķis ir sniegt zināšanas elektronikas galveno augstfrekvences magnētisko materiālu – ferītu – magnētiskās īpašībās un optimālos pielietojumos. Studiju kursa uzdevumi: 1. Iepazīstināt ar ferītu kompleksiem magnētiskiem un dielektriskiem parametriem. 2. Attīstīt prasmes darbā ar ferītu parametru mērīšanas un eksperimentālu datu analīzes metodēm. 3. Veicināt izpratni par ferītu spektrālām īpašībām dažādos frekvenču diapazonos. 4. Sniegt zināšanas par ferītu īpašībām pie kompleksām iedarbībām.
Spēj saprast feromagnētiskos materiālos novērojamās parādības plašā frekvenču apgabalā - Eksāmens. Praktiskie darbi.
Spēj sagatavot ferītu paraugus mērījumiem - Praktiskie darbi.
Spēj izvēlēties atbilstošu ferītu parametru mērīšanas nepieciešamo aparatūru - Eksāmens. Praktiskie darbi.
Spēj interpretēt mērījumu rezultātus - Eksāmens. Praktiskie darbi.
Praktiskie darbi - 50%

Priekšzināšanas Zināšanas elektrībā un magnētismā; magnētisko materiālu pamata raksturojumi.